Rada Miasta uchwaliła nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami. Te będą wynosić: 30 zł od 1 osoby za miesiąc (odpady segregowane) oraz 60 zł (odpady niesegregowane). Na poprzedniej sesji burmistrz Jolanta Urbanik proponowała stawki niższe, radni w drodze głosowania wycofali jednak projekt uchwały z porządku obrad. Niezależny organ kontrolny (RIO) stwierdził, że Rada Miasta rażąco naruszyła przepisy prawa. Mieszkańcy czują się oszukani i nie kryją swojego oburzenia. O szczegółach redaktor naczelny.

Niestety, nie mamy dla Was dobrych informacji. Właśnie wszedł w życie czarny scenariusz dla mieszkańców. Zapłacą więcej, choć mogli zapłacić mniej. Jeszcze na poprzedniej sesji Rady Miasta (29.06) burmistrz Jolanta Urbanik proponowała stawki niższe, oparte na rzetelnej kalkulacji: 25 zł (za odpady segregowane) i 50 zł (za odpady niesegregowane). Radni postanowili jednak, że wycofają z porządku obrad zaproponowany przez burmistrza projekt uchwały, o czym już informowaliśmy: Hańba dla miasta i gminy. Mieszkańcy będą płacić drożej za śmieci?

Radna Józefa Uram, w dniu 29 czerwca, jako jedyna spośród obecnych na sesji radnych, sprzeciwiła się wycofywaniu projektu uchwały, który zakładał niższe stawki, niż te przyjęte przez Radę Miasta 1 lipca

Jolanta Urbanik, burmistrz gminy wielokrotnie apelowała do radnych, aby dla dobra mieszkańców, przystąpili do głosowania, aby te opłaty były jak najniższe. Radni postanowili, że nie będą głosować, argumentując, że czekają na decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej, w sprawie podjętej na poprzedniej sesji uchwały. -Blokujecie państwo po raz kolejny realizację podstawowego obowiązku wobec mieszkańców- zwróciła się wówczas burmistrz do radnych tłumacząc: -Macie państwo dzisiaj szansę naprawić swój błąd.

-Poczekajmy jeden dzień na ocenę RIO i rada się zbierze i ustali nowe stawki- mówił  wtedy przewodniczący Piotr Woźniak.

Jak pokazuje sposób procedowania Rady Miejskiej w Jedliczu, o którym już niejednokrotnie informowaliśmy: Radny proponował wyższe stawki za śmieci. Teraz przekonuje, że ceny są nie do zaakceptowania oraz w artykule: Tyle czasu potrzebowali radni, aby rozpocząć procedowanie nad uchwałami. To ewenement w skali kraju! radni nie spieszyli się z podjęciem uchwał dot. gospodarowanie odpadami komunalnymi. Sami też nie przedłożyli rzetelnej kalkulacji. –Dziś rada nadal próbuje krytykować, a ja po dwóch godzinach sesji nadal nie usłyszałam kalkulacji dla nas mieszkańców- mówiła Jolanta Urbanik, która wielokrotnie podkreślała, że nieskoordynowany system odbioru odpadów jest droższy. Funkcjonował, bo radni nie podjęli uchwał, które dawałyby burmistrzowi możliwość podpisania umowy na odbiór odpadów komunalnych w systemie skoordynowanym, tańszym.

Radni nie widzieli w tym jednak problemu, aby mieszkańcy oddawali śmieci w systemie nieskoordynowanym. Przeciwnie. Jak już informowaliśmy, jeszcze na sesji Rady Miasta, w dniu 2 czerwca br., radny Janusz Lipka zwrócił się z apelem do mieszkańców i podpowiedział, co mogą zrobić mieszkańcy w przypadku kiedy gmina nie realizuje obowiązku odbioru odpadów, o czym pisaliśmy tutaj.

W efekcie tych wszystkich decyzji mieszkańcy gminy Jedlicze zobowiązani są do płacenia wyższych stawek za odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Nowe stawki opłat za śmieci wynoszą teraz od 1 osoby za miesiąc: 30 zł za odpady, które segregujemy i 60 zł za odpady niesegregowane (zmieszane). Z 13 radnych, którzy wzięli udział w głosowaniu (2 nieobecnych), aż 12 nie sprzeciwiło się wyższym opłatom za śmieci- wstrzymując się od głosu. 1 osoba była za. Gdyby radni podjęli uchwałę jeszcze na poprzedniej sesji i nie wycofywali jej z porządku obrad, miesięczna stawka za śmieci była niższa.

Polityczna hucpa w Radzie Miasta trwa w najlepsze. Indolencja radnych spowodowała jeszcze większe spustoszenie w gminie. Niezależny organ kontrolny- Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie stwierdziła, że Rada Miejska w Jedliczu naruszyła rażąco prawo w zakresie przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Radni przekonywali, że chcą, żeby było taniej, a summa summarum mieszkańcy zapłacą jeszcze drożej. Mieszkańcy czują się oszukani i nie kryją swojego oburzenia. W dyskusji na naszym profilu na Facebooku napisali już 250 komentarzy, a sam post trafił do 6962 czytelników. Tylko przez kilkadziesiąt godzin wywołał już ponad 500 reakcji.

 

 

Redaktor naczelny

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
janek
janek
4 lat temu

no i co narobili radni, teraz tylko zwołać referendum i wybrać nowa bo aż strach pomyśleć czym jeszcze zaszkodzą nam mieszkańcom

Rozwaga
Rozwaga
Odpowiedź do  janek
4 lat temu

Przy okazji Burmistrza też jeden koszt referendum jestem za.

Tak myślę
Tak myślę
Odpowiedź do  Rozwaga
4 lat temu

Przecież dobry Burmistrz wygrywa referendum w cuglach , to czemu nie

watcher
watcher
Odpowiedź do  janek
4 lat temu

a ok. 1.250.000 zł dofinansowania ulicy naftowej którego otrzymanie zaprzepaścili nieporadni zwrócą tak jak te 5 zł każdemu mieszkańcowi?

Długie
Długie
4 lat temu

Radni byli za 20 zł od osoby segregowane śmieci a P. BURMISTRZ SOBIE ustaliła ceny 30/60 j24 łżesz piszesz to co P. BURMISTRZ każe pisać

głuptak
głuptak
Odpowiedź do  Długie
4 lat temu

hahahaha byli? obiecali 20 zł ludziom a ludzie będą płacić 30 zł. Ludzie to zobaczą jak dostaną nakazy do zapłaty. 30 zł i nie ma zmiłuj.

Dorota
Dorota
Odpowiedź do  Długie
4 lat temu

Dlaczego Dziura, Marć, Kopeć, Okulska, Lipka, Ginalska, Kusiak i inni radny ktorych nie znam nie sprzeciwili sie 30 zł a tak ludziom mowili ze 20 zloych . zwolnić ich z gminy

Piotr
Piotr
Odpowiedź do  Długie
4 lat temu

Piszesz głupstwa i tyle

mieszkaniec
mieszkaniec
Odpowiedź do  Długie
4 lat temu

Długie – ale ty jesteś krótkie. Piotruś, czy Tomuś bo reszta nas ma was dość. To co oni zrobili RIO (tacy ludzie którzy bronią nas przed “mądrością” tych mędrców) zrównało z błotem. Robili z nas pośmiewisko w okolicy. Teraz zrobili z gminy pośmiewisko o zasięgu wojewódzkim. Geniusze. Guru smesujący do nich na sesji kupił im zapałki a teraz biegają w składzie prochu i odpalają jedną po drugiej.

Mieszkaniec Jedlicza
Mieszkaniec Jedlicza
4 lat temu

Teraz niech radni porywają koszty śmieci. Jako mieszkaniec gminy zwraca się do gminy o wstrzymanie diet i na poczet wyzszych oplat za smieci takiej rekompensaty. Konsekwencje swoich błędów niech sami ponoszą ja nie zamierzać bulić za decyzje radnych. To jest żenada!!!!!!!!! To jest skandal!!!!!! Odwołać tych ludzi i wybrać młodych ambitnych pracowitych

kaska
kaska
Odpowiedź do  Mieszkaniec Jedlicza
4 lat temu

To zwróć się do burmistrz i prezesa JPGKiM o oddanie wynagrodzenia, bo wiedzieli jeszcze w ubiegłym roku, że braknie pieniędzy na odbiór odpadów. Gdyby uchwała była podjęta i obowiązywała od stycznia to byłoby 21-22 zł/mc.

Wiem
Wiem
Odpowiedź do  Mieszkaniec Jedlicza
4 lat temu

Młodych -pana Redaktora i kolegę od pietruszki a także pielęgniarkę z M.

Arek
Arek
4 lat temu

Radni do wymiany!

Mieszkaniec
Mieszkaniec
4 lat temu

to są radni !!!,beznadziejni i bezradni,do wymiany,żenada!!!

Wojciech
Wojciech
4 lat temu

Ciekawe kogo będzie stać na taki luksus. 5 osobowa rodzina 150 zł miesięcznie, 1800 zł rocznie. Mieszkańców gminy mamy na 31.12.2019r 15 tyś. z groszami czyli miesięcznie 450 000 zł a rocznie to bagatela 5 mln 400 tyś za śmieci. Komuś się chyba mózg zlasował. Kochani radni jesteście beznadziejni i bezradni. Zapewne na najbliższych spotkaniach wiejskich usłyszycie wiele ciepłych słów pod swoim adresem, aż miło będzie tego posłuchać. Jeszcze takiego dna intelektualnego to w gminie nie było.
Referendum jak najbardziej tylko kogo wybrać?

Ostatnio edytowane 4 lat temu przez Wojciech
mieszkaniec
mieszkaniec
Odpowiedź do  Wojciech
4 lat temu

500+x3 plus socjale Raptem miesiąc. . Zostaje gruuuuuubo. Andrzej dał. Jarosław odebrał.

kocia
kocia
4 lat temu

Radni przez swoją opieszałość i nieudolność doprowadzili do tego, że będziemy za śmieci płacić 30 zl zamiast 25 proponowane przez burmistrza.
Prosty rachunek :
1. To co przegłosowali radni :
6 miesięcy × 16 zł + 6 miesięcy × 30 zł = 23 zł średnia roczna.
2. To co proponawała Pani Burmistrz:
6 miesięcy × 16 zł + 6 miesięcy × 25 zł = 20,50 złśrednia roczna
Łatwo można policzyć, że przez nieudolność RADNYCH czteroosobowa rodzina zapłaci o 120 zł więcej w skali roku.
Ja osobiście za takich radnych to serdecznie dziękuję.

kaska
kaska
Odpowiedź do  kocia
4 lat temu

Słabo liczysz. 30 zł od sierpnia ma obowiązywać

mieszkaniec
mieszkaniec
Odpowiedź do  kaska
4 lat temu

trollu kaska – dobrze liczy. 12 miesięcy. Średnia. Tyle daje. Powinni ci napisać lepszy tekst.

kaska
kaska
Odpowiedź do  mieszkaniec
4 lat temu

trollu mieszkaniec – 7×16 + 5×30/12, policz średnią i nie obrażaj nikogo, jak sam nie kumasz.

janek
janek
Odpowiedź do  kaska
4 lat temu

niestety tak zdecydowali radni podejmująć uchwałę

Niezadowolony.
Niezadowolony.
4 lat temu

Burmistrz czy Wójt, którzy w radzie miejskiej, czy gminnej, nie mają większości w tym gremium, muszą zdawać sobie z tego sprawę, że są albo nieudolni, albo nie mają daru do podejmowania konsensusu, który w takich przypadkach jest nieodzowny. Cóż to wreszcie też za rada, która swoimi działaniami naraża swoją społeczność, swoich wyborców, na niepotrzebne koszty, cały czas mam na uwadze wygórowane opłaty za odbiór odpadów. Ten człowiek piszący ten artykuł, widać też ma klapki na oczach, jako że widzi to co chce widzieć, albo to co mu każą widzieć. Wtrącę tu swoją dodatkową myśl, otóż w tej naszej gminie, tak mi się wydaje, rządzenie odbywa się z tylnego siedzenia i co do tego jestem wręcz pewny. W tym drodzy państwo tkwi całe zło w naszej gminie, ten sufler robi bardzo złą robotę /państwo powinni się domyślić kto to taki/. Dodam jeszcze, że w sąsiednich gminach, ceny za odbiór śmieci wahają się w granicach od 16,00 do 25,00 zł. Iwonicz 25,00 zł, a np Dukla aktualnie 16,00 zł. a od 1.08.2020 już podjęli uchwałę podwyższającą tę kwotę do 24,00 zł. jakoś potrafią się dogadać i wszędzie jest podobnie, tylko nie w Jedliczu. Dokąd to wszystko zmierza, jest takie powiedzenie “jak nie potrafisz, to nie pchaj się na afisz. Najwyższy czas skończyć z tym złem, jakie obserwujemy w naszej gminie, są na to sposoby, i trzeba z nich skorzystać, bo w naszej gminie, tej naszej małej ojczyźnie źle dzieje, oby nie było za późno. Pozdrawiam wszystkich rozsądnie myślących.

mieszkaniec
mieszkaniec
Odpowiedź do  Niezadowolony.
4 lat temu

Nieudolni, niepociumani i w niektórych przypadkach orynarnie się zachowujący tacy są ci radni. RIO oceniło ich dosadnie. Po takiej cenzurce powinni zaszyć się ze wstydu w swoich Dzirach, ale to jest beton. Nic nie rozumieją. Prostej kalkulacji kasztów śmieci (dodaj, odejmij, pomnóż) nie byli w stanie nam przedstawić. SZOOOOOOOK. RIO im podsumowało. Mamy Szczęście, że Burmistrz ma głowę na karku a całe to towarzystwo na taczki i pa pa.

Kuku
Kuku
4 lat temu

Wiesz co ? Ludzie oglądają sesje on-line. Naprawdę.

Aśka
Aśka
4 lat temu

Taka decyzja jest nieakceptowalna
30.zł od osoby .Dlaczego mieszkańcy nie mogą płacić od worka….a co z tymi co mają kompostownik ….to wszystko pokazuje brak szacunku dla mieszkańców gminy Jedlicze …nie liczą się z tym co ludzie mają do powiedzenia w sprawie śmieci…a to ważne bo to ludzie płacą ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy….to przykre jak gmina rozporządza naszymi pięniędzmi

nie ma ze boli
nie ma ze boli
Odpowiedź do  Aśka
4 lat temu

Może dla ciebie. Ale twoi radni zadecydowali za ciebie, że tak ma być.

Piotr
Piotr
4 lat temu

Uważam ,że 30 zł od osoby za segregowane odpady /praca wykonana za pracownika JPGKiM /to stanowczo za dużo ,max 25 lub cena za worek i tylko wtedy podpisujemy umowę.
mamy już najdroższą wodę i ścieki w kraju ,a Jedlicze to nie “Dolina Krzemowa”.
Te ceny są nie do przyjęcia.

hejka
hejka
Odpowiedź do  Piotr
4 lat temu

Typowa wypowiedź socjalsa na którego wszyscy pracujemy. Zatrudnij się tam i pracuj za darmo. Praca fajna. Nie będziesz się kisił po Biedronkach żeby wydać zasiłki socjalne na chipsy, papierosy i piwko tylko na świeżym powietrzu wdychał zapachy natury, jak mówił poeta – co za zapach zo za woń wożą …….

Wiem
Wiem
Odpowiedź do  hejka
4 lat temu

Ja nie słyszałem by ktoś miał pretensje do pracowników fizycznych JPGiK praca niewdzięczna i niewiele płatna tu chodzi o coś innego . Ja pracując na zachodzie widziałem ile zarabiają pracownicy takich firm.

minä
minä
Odpowiedź do  Wiem
4 lat temu

Jest to lepiej płatna praca, maksymalnie zmechanizowana, w kraju którym
przebywam stawki przy “śmieciach” rozpoczynają się od 25,- € na godzinę.
i rośnie systematycznie co roku, z biegiem lat pracownicy nie są zbytnio
zainteresowani wzrostem płac, ponieważ niestety wzrastają i podatki,

Piotr
Piotr
4 lat temu

Przykłady cen z sąsiedztwa w 2020
Krosno:
– wysokość opłaty: odpady segregowane – 24 zł segregowane;
Sanok:
– wysokość opłaty: odpady segregowane – 23 zł segregowane;
i co na to radni ? da się !!!

Tak myślę
Tak myślę
Odpowiedź do  Piotr
4 lat temu

Da się tylko nie z tym MPGiK i ratującą tą firmę.

mieszkaniec
mieszkaniec
Odpowiedź do  Piotr
4 lat temu

16x6miesięcy30x6miesięcy- średnia 23 zeta. Czym błysnąłeś. Ani mniej. Ani więcej. Tyle samo. Ale takiego syfu jaki radni tu zrobili nie ma nigdzie.

Aśka
Aśka
4 lat temu

A w Chorkówce i Tarnowcu i Fysztaku płacą po 15 -16zł od osoby za segregowane. To są nasi sądzi.
Tam gminy potrafą ….

Wojciech
Wojciech
4 lat temu

A takie pytanie czy gmina ogłosiła przetarg na wywóz śmieci czy jest uzależniona od JMPGK i tu jest dyktat ceny.

mieszkaniec
mieszkaniec
Odpowiedź do  Wojciech
4 lat temu

Dzwoniłeś po okolicznych firmach ? – widać, że nie. Można było oddać każdej firmie. Ale żadna firma nie była tym zainteresowana bo nie mieli na tym biznesu.

Lipton
Lipton
Odpowiedź do  Wojciech
4 lat temu

Zychowska z borku ta co sekretarka była to mówiła że żadna firma nie jest zainteresowana odbierabiem śmieci z gminy

starczy
starczy
4 lat temu

https://www.infor.pl/prawo/gmina/abc-gminy/296578,Jak-sa-ustalane-oplaty-za-odbior-smieci.html
Ustalanie stawek opłata za wywóz śmieci przez właścicieli nieruchomości jest uregulowane w ustawie z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Według tej ustawy rada gminy określa, w drodze uchwały, górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi, o których mowa w przepisie art. 6 ust. 1 (czyli za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości lub w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych).
Czyli jasno wynika komu te ceny zawdzięczamy. I niech pan Otworek nie wyskakuje z swoim pani kłamie – bo tu jest jasno czarno na białym. Panie Woźniak, Dziura, Żychowska, Okulska, Lipka, Lisowski, Kusiak, Ginalska, Twaróg itd. – żądamy wyjaśnień. To nie burmistrz ale WY uchwaliliście te stawki. Nie interesuje nas w jaki sposób bo jest to obowiązek was wszystkich “radnych” chociaż każdy z was już dawno powinien być z tego stanowiska odwołany. Co zrobiliście by były niższe te stawki bo wiadomo, że można. Ale wy na czym się skupiacie ? Na szczuciu i oczernianiu. Pomyliliście miejsce. I to mówiąc wprost chamstwo Dziury. Po co tam jest Woźniak. Czy nie powinien wyłączyć mikrofonu człowiekowi plującemu jadem ? Jak ktoś powiedział jest po to BY CYRK robić naszym kosztem?

Przezorny
Przezorny
4 lat temu

Czy ktoś przerabiał temat wypowiedzenia w gminie umowy na wywóz nieczystości ?
Zdaje się można wypowiedzieć umowę i podpisać z innym przedsiębiorstwem na mocy obowiązujących przepisów prawnych. Koszty są refakturowane na gminę. Ceny są niższe niż w JPGKIM które jest sztucznie utrzymywane “przy życiu” przez gminę….

Obserwator
Obserwator
Odpowiedź do  Przezorny
4 lat temu

Proszę podaj Przezorny podstawę prawną. Z tego co wiem, nie ma takiej możliwości w systemie zorganizowanego odbioru odpadów (tzn. jeśli wszystko funkcjonuje. Mieliśmy przykład miesiąca, w którym JPGKiM zorganizowało odbiór na indywidualne zlecenia miaszkańców, ale właśnie dlatego, że nie można było zawrzeć umowy z wykonawcą. I jak radna Żychowska (chyba, mogę się mylić, za co z góry przepraszam, zauważyła, żaden inny potencjalny wykonawca, nie był zainteresowany odbiorem odpadów. I system ten jest droższy, ale mieszkańcy muszą go pokryć z opłaty tzw. śmieciowej). Nie ma przecież indywidualnych umów. Dlatego właśnie uwagi radnej Kusiak zostały nazwane tak, jak powinny zostać nazwane. Parafrazując. Uwagi z kosmosu. niestety wykazujące brak podstawowej wiedzy… Wstyd. Pomimo tego, że od dwóch miesięcy temat jest na tapacie. Od radnych chyba możemy wymagać przynajmniej tego, aby zapoznali się z ustawą…a potem mówili. W przeciwnym razie wychodzi KOMPROMITACJA

Wiem
Wiem
Odpowiedź do  Obserwator
4 lat temu

Kompromitacja to jest teraz – reanimuje się już kogoś w agoni najdroższym lekiem tylko nie na tą jednostkę chorobową.

Hubert
Hubert
4 lat temu

Proszę o wytłumaczenie, dlaczego na koniec czerwca Pani Burmistrz zaproponowała stawkę za wywóz nieczystości w wysokości 25 zł po czym kilka dni później stawka skoczyła o bagatela 20%. Na czym oparte są powyższe kalkulacje? Ponadto czy mieszkańcy mogą mieć wgląd do dokumentacji z negocjacji handlowych z poszczególnymi przedsiębiorstwami komunalnymi, z którymi (mam nadzieję) była chęć podjęcia współpracy?…

Stanisław Franczak
Stanisław Franczak
4 lat temu

Szanowni Radni. Sytuacja decyzyjne w Gminie Jedlicze jest nieprawdopodobnie sparaliżowana. Bezczynność Rady jest niewyobrażalna co uwidacznia sytuacja głosowanie w sprawie opłat za śmieci głosuje 1 (jedna) Radna i uchwala stawkę podatku!!!!!!. Rada i Burmistrz nie współpracują co grozi zastojem rozwojowym Gminy. Czy Redaktor jest winny tej sytuacji ? Ja nie wiem , ale nawet jeżeli tak jest to bardzo słabo świadczy o kondycji i kwalifikacjach osób decyzyjnych. Proszę bardzo zaproponujcie pozytywne i konstruktywne wyjście z sytuacji. Pozdrawiam Stanisław.