Źle się dzieje. Rada Miasta nadal nie podjęła uchwał, które dawałyby burmistrzowi możliwość podpisania umowy na odbiór odpadów komunalnych. -Jeszcze chwila i puszczą nas wszystkich w skarpetkach. O ile wcześniej nie utoniemy w śmieciach!- piszą oburzeni mieszkańcy. -Najgorsze jest to, że mieszkańcy nadal będą dotknięci brakiem odbioru odpadów i niestety będą te odpady odbierane po kosztach wyższych- podkreśliła burmistrz, która apelowała do radnych, aby dla dobra mieszkańców, przystąpili do głosowania, aby te opłaty były jak najniższe. Radni postanowili, że i tym razem nie będą głosować, argumentując, że czekają na decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej, w sprawie podjętej na poprzedniej sesji uchwały. RIO wszczęła postępowanie, ponieważ uznała, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Rada Miasta podjęła uchwałę z rażącym naruszeniem prawa. O szczegółach redaktor naczelny.

Utrzymanie czystości i porządku w gminie, to jedno z zadań własnych gminy. Problem w tym, że Rada Miasta nie podjęła takich uchwał, które dawałyby burmistrzowi możliwość podpisania umowy na odbiór odpadów komunalnych, a podjętą przez radnych na XXVI sesji Rady Miasta (2.06) uchwałą zajmuje się organ nadzorczy i kontrolny jednostki samorządowej czyli Regionalna Izba Obrachunkowa. Ta wszczęła bowiem postępowanie ponieważ uznała, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Rada Miasta podjęła uchwałę z rażącym naruszeniem prawa.

Janusz Lipka (KWW Mocny Głos), 2 czerwca powołując się na zapisy ustawy apelował do mieszkańców, co mogą zrobić z zalegającymi odpadami komunalnymi. Kto za to zapłaci?      /fot. archiwum/Jedlicze24

Radny zaapelował do mieszkańców, ale…

Jeszcze na sesji Rady Miasta, w dniu 2 czerwca br., radny Janusz Lipka zwrócił się z apelem do mieszkańców i podpowiedział, co mogą zrobić mieszkańcy z zalegającymi śmieciami: -Tutaj chciałem jak gdyby tylko przypomnieć, co pani Ewa Okulska przedtem próbowała państwu powiedzieć na temat śmieci i na temat oddawania śmieci w przypadku, gdy gmina nie odbiera tych śmieci więc ja tu przypomnę, czy przedstawię podstawę prawną- mówił radny Janusz Lipka, który powołując się na artykuł (6s.) ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zaapelował: -Jeżeli byłyby problemy z odbieraniem odpadów, to proszę kierować się tymi przepisami. Radny zaapelował do mieszkańców, ale czy ma pełną świadomość, co oznacza “na koszt gminy” oraz skąd biorą się pieniądze w budżecie gminy?

Śmieci na koszt gminy? Co to oznacza?

Jak już szczegółowo informowaliśmy (tutaj), w przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, „właściciel nieruchomości”, w tym wspólnota mieszkaniowa, ma prawo na koszt gminy zorganizować wywóz odpadów we własnym zakresie, co oznacza zakup usługi i obciążenie gminy poniesionymi kosztami przez refakturowanie. Taka sytuacja nie zwalnia jednak podatnika od zapłaty organowi podatkowemu należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. A więc ostatecznie za śmieci i tak zapłaci mieszkaniec.

Radna Żychowska, która jest wierną czytelniczką naszego portalu, po przeczytaniu artykułu na naszych łamach: PILNE: Co z odbiorem i opłatami za śmieci? Ważne informacje dla mieszkańców, w którym wyjaśniliśmy m.in. co oznacza ” śmieci na koszt gminy” zabrała głos na sesji, poniekąd powołując się wyjaśnienia redaktora naczelnego, powiedziała:

-Mieszkańcy rozumieją, że oddają niesamowitą ilość śmieci, tak jak poszło teraz w czerwcu i po prostu, że to jest gmina zapłaci. Gmina, z własnych pieniędzy, a mieszkańcy nie rozumieją tego w ten sposób, że to są nasze pieniądze, że musi się system zamykać więc niestety tak rozumieją, że mogą dać czterdzieści worków i za wszystko zapłaci gmina. Nie proszę państwa, szanowni mieszkańcy. Za to wszystko zapłacimy my, mieszkańcy gminy Jedlicze- skwitowała radna Wenencja Żychowska.

Wenencja Żychowska, radna (KWW Wspólna Gmina). /fot. archiwum/Jedlicze24

To nic, że radna na poprzedniej sesji (02.06) słowem nie odniosła się w temacie oddawania śmieci na “koszt gminy”. Dobrze, że przynajmniej w poniedziałek (29.06) miała odwagę i potrzebę wyjaśnienia mieszkańcom, co oznacza “na koszt gminy”, a rzeczywiście- jak pokazuje życie, nie każdy ma tego pełną świadomość lub nawet nie ma jej wcale.

Burmistrz apelowała do radnych, aby dla dobra mieszkańców, przystąpili do głosowania, aby te opłaty były jak najniższe.

-Kwota do zapłaty może wzrastać przy tak nieskoordynowanym systemie odbioru odpadów, a koszty tak naprawdę ponoszą mieszkańcy i pracownicy, którzy dodatkowo muszą przepracowywać, tak jak w miesiącu czerwcu tysiące dodatkowych dokumentów. Przygotować te dokumenty, przeanalizować, przekazać mieszkańcom, żeby realizować indywidualne zlecenia.- przestrzegła burmistrz.

-Apeluję do państwa odpowiedzialności i dla dobra mieszkańców ponieważ to, co państwo proponujecie, to są pozory. To jest pozorna gra, pod kątem, my jako rada stoimy na straży i będziemy bronić mieszkańców. Nie, proszę państwa. Działacie z premedytacją na szkodę tych mieszkańców. I nie zmienią tego żadne słowa, żadne państwa deklaracje, bez względu na to ilu radnych będzie powtarzać w kółko pewne sformułowania, które już słyszeliśmy wielokrotnie. Faktów, państwo nie zmienicie.- podkreśliła Jolanta Urbanik.

-Proszę zatem, abyście państwo przepracowali ten projekt uchwały i nie wycofywali go z porządku obrad- zaapelowała cierpliwie Jolanta Urbanik, burmistrz gminy.

Mieszkańcy nie kryją oburzenia

-Jeszcze chwila i puszczą nas wszystkich w skarpetkach. O ile wcześniej nie utoniemy w śmieciach!- piszą oburzeni mieszkańcy, którzy obawiają się, że ceny śmieci będą rosnąć. Od jednego z mieszkańców usłyszałem nawet, że to hańba dla miasta i gminy. Jest pandemia, występują podtopienia i powodzie. To bardzo trudny czas. Takie decyzje nie ułatwiają życia mieszkańcom.

Radni nie będą głosować, czekają na decyzję RIO

Radni postanowili, że nie będą jednak głosować, argumentując, że czekają na decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej, w sprawie podjętej na poprzedniej sesji uchwały. RIO wszczęła bowiem postępowanie, ponieważ uznała, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Rada Miasta podjęła na poprzedniej sesji uchwałę z rażącym naruszeniem prawa.

Wycofany projekt z porządku obrad

-Blokujecie państwo po raz kolejny realizację podstawowego obowiązku wobec mieszkańców- zwróciła się burmistrz do radnych tłumacząc: -Macie państwo dzisiaj szansę naprawić swój błąd.

Na nic zdały się apele burmistrza

Na poniedziałkowej sesji Rady Miasta (29.06) radni odstąpili od głosowania ws. ustalenia opłat za odbiór, transport i gospodarowanie odpadami komunalnymi. -Poczekajmy jeden dzień na ocenę RIO i rada się zbierze i ustali nowe stawki- mówił przewodniczący Piotr Woźniak.

-Najgorsze jest to, że mieszkańcy nadal będą dotknięci brakiem odbioru odpadów i niestety będą te odpady odbierane po kosztach wyższych- skwitowała burmistrz Jolanta Urbanik. Do tematu wrócimy.

 

Redaktor naczelny

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
Maria Z
Maria Z
3 lat temu

Ktoś tych radnych wybrał, a zapłacimy wszyscy, pytanie czy jest wśród wybierających jakakolwiek świadomość takich wyborów.

Gminny Mieszkaniec
Gminny Mieszkaniec
3 lat temu

Cztery miesiace nie potrafią uchwalić kwoty odnosnie segregacji śmieci…to przecież nie jest skomplikowane. Regulamin plus matematyka i temat ogarniety…tylko u nas jakos tego nie potrafia, wszystkie gminy umia, anasi radni nie… Ciekawe czy zebrala sie juz odpowiednia komisja i pracująca nad Regulaminem odnosnie wywozu smieci?? Bo sie okaze w grudniu, ze o tym zapomnieli i w 2021 bedzie jeszcze wieksza afera. Niech mi ktos powie teraz ze Ci radni dzialaja na korzysc mieszkańców…przeciez to ze nie ma nowej umowy z komunalkanie. NIE zwalnia ludzi od placenia za smieci 16 zl za osobe..potem sobie komunalka i tak odbije, bo ceny śmieci rosną i za trzy ostatnie miesiace w roku( tak przewiduje bo w tym tempie pracy radnych szybciej to nie bedzie) bedziemy placic po 40zl za osobe.. Kwota końcowa wa wyjdzie i tak taka sama…ale ja osobiscie wolabym placic 20-30 zl miesiecznie bo sa tez inne rachunki do zaplaty…a jak 5-6 osobowa rodzina dostanie pozniej za jeden miesic do zaplaty 200- 250 zl to im rece opadna;(

obserwator
obserwator
3 lat temu

Prawda jest taka. W większości, nie mają zielonego pojęcia o podstawach działania samorządu, choć krygują się – jak np radny R. Dziura, który wczoraj wykazywał – wbrew wszelkim przesłankom, że można zakończyć proces budowlany i dokonanie wszystkich dostaw do DPS, wraz z płatnościami dla wykonawców do końca grudnia – na znawcę wszelakich problematyk. Co zastraszające, ta pewność siebie jest podszyta ogromną butą, którą ktoś wcześniej określił pyszałkowatością.
Radni rozgrywają problem śmieci, problem niezwykle złożony, posługując się argumentami wywodzonymi (o jakże szlachetnie…) z “obrony mieszkańców przez niezasadnie zawyżonymi cenami”.
Rzecz w tym, że zarzucając burmistrzowi i pracownikom urzędu, nierzetelność wyliczenia opłaty – bo myślę, że przynajmniej do większości – późno, bo późno, ale dotarło, że system musi się mówiąc kolokwialnie domknąć, a i najtaniej usługę odbioru wykona JPGKiM (na którym to niektórzy radni wieszali psy… Może przeproszą?), sami nie mają jakichkolwiek “rzetelnych” kalkulacji.
Pokazała to dobitnie wczorajsza sesja, gdy P. burmistrz poprosiła radnego R. Dziurę o przedstawienie kalkulacji. Odpowiedź kuriozalna i kompromitująca wiceprzewodniczącego, którą sparafrazować można: “proszę nie wywoływać mnie do tablicy”.
Jeśli ktoś mieni się być (w mojej ocenie, zupełnie na wyrost) odpowiedzialnym samorządowcem, powinien być gotowy na konstruktywną i merytoryczną debatę.
Radni, w swoim mniemaniu dokonują rzeczy wielkich. A jest… Mięło 120 lat, a słowa poety wydają się być nadal aktualne w naszym jedlickim … – nie, nie napiszę “grajdołku”, napiszę “małym światku”…
Duch się w każdym poniewiera,
że czasami dech zapiera;
tak by gdzieś het gnało, gnało,
tak by się nam serce śmiało
do ogromnych, wielkich rzeczy;
a tu pospolitość skrzeczy,
a tu pospolitość tłoczy,
włazi w usta, uszy, oczy;
duch się w każdym poniewiera
i chciałby się wydrzeć, skoczyć,
ręce po pas w krwi ubroczyć,
ramię rozpostrzeć szeroko,
wielkie skrzydła porozwijać,
lecieć, a nie dać się mijać;
a tu pospolitość niska
włazi w usta, w ucho, w oko; (…)”

Gosc
Gosc
Odpowiedź do  obserwator
3 lat temu

Panie Dziura co Pan zrobił od 28 maja w sprawie odbiorów odpadów?
Na Sesji padło konkretne zapytanie.
Odpowiedział Pan , że Burmistrz nie będzie Pana do tablicy wywoływać.
Dziś pytam Pana ja, mieszkaniec, wyborca i można powiedzieć Pański przełożony.
CO PAN ZROBIŁ W SPRAWIE WYWOZU ODPADÓW?

psIURA
psIURA
Odpowiedź do  obserwator
3 lat temu

Zgadzam sie. Panie radny, wiceprzewodniczacy Dziura prosimy o przekazanie rzetelnym kalkulacji, ktore pokaza że w ” wojnie śmieciowej” ma Pan racje i gmina nasz chce nabić w butelkę. Zaznacze również ze na te rzetelne kalkulacje czekamy przynajmniej od kwietnia, i mysle ze Pan jako jedna z ” najwyzej” postawionych osob w tej gminie przedstawi nam te wyliczenia do konca dnia! Bo przecież musza miec Panstwo wyliczenia skoro zaproponowaliscie inna kwote od butmistrza! Czekamy !

obywatele
obywatele
Odpowiedź do  obserwator
3 lat temu

Bardzo dobry komentarz aż miło mądrego posłuchać i przeczytać

Takie tam sąsiedzkie memy
Takie tam sąsiedzkie memy
3 lat temu

Takie tam sąsiedzkie memy

Takie tam sąsiedzkie memy
Takie tam sąsiedzkie memy
3 lat temu

Takie tam sąsiedzkie memy.

Kuz
Kuz
3 lat temu

To trudno – ludzie uruchomią zapomniane przydomowe osobiste spalarnie smieci, krajobraz w gminie przystroi się znowu leżącymi gdzie się da worami w pobliskich rowach i lasach itd itd a wy się zryjcie i trwoncie kasę na głupoty. Zawsze jedna sesja także więcej to i większy zarobek ….

obywatele
obywatele
3 lat temu

Każdy radny jest bezradny

wkurzony
wkurzony
3 lat temu

Robią sobie z nas pośmiewisko. Kto z nich nie jest emerytem ? https://konin.praca.gov.pl/documents/10240/120290/Dz.U.17.1321.pdf/d3370aa0-d0c8-4547-a0ed-9a243ef8f4d2 – może się mylę ale pan klawisz jest już emerytem Możemy sobie jedynie pomarzyć o pensji w wysokci jego emeryturki. Zasuwamy na kokosy dla takich ludzi a z nas kpią. Czy redaktor może podać do informacji publicznej ilu z tych ludzi pracuje, ilu jest emerytami, bezrobotnymi, Ile mają zarobków. Ile kasy my na nich łożymy. Trzeba przewietrzyć to zatęchłe towarzystwo.

zdruzgotany
zdruzgotany
3 lat temu

Proponuję im zapoznać się z klasyką (pomimo trudności z czytaniem) – Potop. Sienkiewicz. Kończ waść spróbuję trochę przybliżyć i przetłumaczyć tekst – kończ waść wstydu łoszczędź.(chłodziło ło to, że taki jedyn co mioł szable proł się z takim drugim co tysz mioł szable i ten jeden temu drugiemu tom szablom palnoł w łeb i wtedy ten co mu w ten łep palneli łocknął i został bochaterem bo zrozumiał, że robił źle.)

Xyz
Xyz
Odpowiedź do  zdruzgotany
3 lat temu

Zdruzgotany, aby komuś coś dać, to najpierw trzeba coś mieć. Gdy się udziela “dobrych” rad, wypadałoby posiadać choćby elementarną wiedzę. Tymczasem, sądząc po Twoim wpisie, to ani z czytaniem klasyki, ani z ortografią nie jest u Ciebie najlepiej. Jeśli jednak potrafisz myśleć i masz choć odrobinę godności, to teraz możesz ripostować cytatem:”Kończ Waść, wstydu oszczędź.”