Jedlicze
zachmurzenie duże
12 ° C
12.7 °
8.7 °
95 %
2.4kmh
100 %
wt.
12 °
śr.
9 °
czw.
8 °
pt.
8 °
sob.
10 °
Strona głównaSamorządPolityczne akrobacje w Jedlickim samorządzie. Zaufanie od politycznych kameleonów? Kulą u nogi...

Polityczne akrobacje w Jedlickim samorządzie. Zaufanie od politycznych kameleonów? Kulą u nogi byłoby je uzyskiwać, a wstydem o nie zabiegać

Polityczne akrobacje w Jedlickim samorządzie. Zaufanie od politycznych kameleonów? Kulą u nogi byłoby je uzyskiwać, a wstydem o nie zabiegać

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

Determinacja w działaniu i niebagatelne środki finansowe pozyskane do budżetu gminy. Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik ma receptę na zarządzanie gminą i silny mandat zaufania od mieszkańców. Innego zdania jest grupa radnych, współinicjatorów politycznej hucpy- referendum. Burmistrz trzyma się z dala od polityki, zajmując się wyłącznie pracą samorządową dla mieszkańców. Innego rodzaju sprawy interesują radnych, a największym grzechem niektórych jest wpatrywanie się w instrukcje partyjnych dygnitarzy i zaskarbianie ich sympatii. To niebezpieczne zjawisko doprowadza do upolityczniania samorządowej wspólnoty. Co to oznacza dla mieszkańców?

Niechlubna rocznica

W październiku, Rada Miejska w Jedliczu będzie świętować drugą rocznicę uchwalenia i zainicjowania referendum, o którym wielokrotnie wspominaliśmy na naszych łamach, chociażby w artykule: Referendum: awantura i oszustwo inicjatorów. “Polityczna hucpa na koszt podatnika” [ANALIZA].

Sondażowe wyniki od dawna nie pozostawiają złudzeń. Radni współodpowiedzialni za referendalne fiasko- powinni honorowo złożyć mandaty. Tak się jednak nie stało i nie stanie

Usłyszeliśmy niegdyś, że radna Żychowska miała nadzieję, że grupa radnych będzie celebrować każdą rocznicę tego politycznego wydarzenia z wielkim przytupem, zdmuchując świeczki i biesiadując. Nie wiemy ile w tym prawdy, ale nie to jest dzisiaj największą bolączką dla gminy i mieszkańców.

Jedną z zagorzałych zwolenniczek odwołania burmistrza przed upływem kadencji była i jest radna Wenencja Żychowska (w wyborach samorządowych w 2018 roku uzyskała 194 głosy do Rady Miejskiej). W tym roku, nie uzbierała nawet quorum w wyborach do osiedla    /fot. Jedlicze24

Niespełnione ambicje polityczne współtwórczyni referendalnego fiaska dominują nad zdrowym rozsądkiem. Radna gubi się w tym, co mówi, o czym częstotliwie wspominamy. Optymizmem może jedynie napawać fakt, że na tegorocznym majowym zebraniu publicznie oświadczyła, że nie będzie już kandydować, o czym również informowaliśmy na naszych łamach w artykule: Mieszkańcy Borku nie wybrali przewodniczącego zarządu osiedla. Odbędzie się nowe zebranie.

Radnych najbardziej drażni to, że burmistrz trzyma się z dala od polityki, zajmując się wyłącznie pracą samorządową dla mieszkańców.

Gwoli przypomnienia. Burmistrz Jolanta Urbanik przeciwko której toczyła się referendalna kampania, w porównaniu do swoich przeciwników nie traciła energii i nie prowadziła żadnej kampanii referendalnej. Poinformowała jedynie mieszkańców, że “nie sposób przejść obojętnie wobec awantury, jaką wytworzyły osoby inicjujące referendum.” i przestrzegła, że celem inicjatorów nie jest dobro mieszkańców, ale podsycanie napięcia i atak polityczny wymierzony w burmistrza.

Burmistrz Jolanta Urbanik dwukrotnie wygrała wybory. Pokonała w sumie aż 6 kandydatów pośród których byli m.in. wieloletni samorządowcy szczebla gminnego i powiatowego. Konsekwentnie realizuje program wyborczy. Ambitne inwestycje są jej domeną. Dlaczego zatem oponenci dwoją się i troją jak zaszkodzić?

-Niech każdy sobie sam odpowie czy burmistrza, który przez sześć lat zrealizował więcej inwestycji niż jego poprzednik przez lat szesnaście można posądzać o niegospodarność?- pytała retorycznie Jolanta Urbanik.

Grupę radnych, bez reszty, wciągnęły polityczne gierki

Utworzona przed pięcioma laty instytucja wotum zaufania dała radnym przywilej wyrażenia aprobaty lub dezaprobaty dla działalności wójta, burmistrza czy prezydenta. Stała się też politycznym narzędziem w rękach samorządowców. Grupa radnych w naszej gminie upodobała sobie, nader szczególnie, ten instrument.

Zaufanie od politycznych kameleonów? Kulą u nogi byłoby je uzyskiwać, a wstydem o nie zabiegać

Wstyd? Bo jakże trafniej można by określić ewentualne udzielenie wotum zaufania przez samorządowych pozorantów i udających pracę dla ludzi “społeczników”?

To, że burmistrz Jolanta Urbanik wychodzi na przeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców, realizując zadania w tych obszarach, gdzie jest priorytet, a nie spełnia “zachcianek” radnych, nie przysparza jej splendoru. Przeciwnie.

Błędem Jolanty Urbanik było zaproszenie do wyborczego komitetu politycznych kameleonów z elastycznymi kręgosłupami. Mało zdolni, ale perfekcyjni lawiranci, przez lata napsuli krwi wielu osobom. Miłości do gminy nie czują. Nisko kłaniają się za to partyjnym dygnitarzom, zabiegając o miejsce w komitetach. Toczą boje o wysokie mniemanie. Nic po za tym. Nic dobrego z tego nie wynika.

Burmistrz, wielokrotnie wręcz do przesady, wyciąga rękę do współpracy z radą. I robi to, nie dla tego, żeby spokój wewnętrzny zachować, ale dlatego, żeby jak najwięcej zadań zrealizować. Samorząd na tym polega. Robota idzie, a potrzeb jest wiele. Te jeszcze nie zrealizowane, czy uparcie i złośliwie blokowane przez radnych działających na szkodę, zostaną zrealizowane, miejmy nadzieję, niektóre jeszcze w tej, a pozostałe w przyszłej kadencji.

Dzięki determinacji burmistrza, wsparciu społecznych środowisk i mieszkańców, udało się zrealizować wiele ambitnych zadań, o czym wielokrotnie i częstotliwie wspominaliśmy na naszych łamach, o tym wszystkim można przeczytać w specjalnym serwisie samorządowym: Samorząd lokalny i polityka. Wiarygodne i sprawdzone źródła informacji. Błyskawicznie, wprost i do rzeczy. O tym, co ważne!

To, że grupa radnych, która szczególnie upodobała sobie polityczną instytucję “wotum zaufania” i któryś raz z rzędu nie udziela go burmistrzowi, to ani dobrze, ani źle. Dla mieszkańców to nic nie znaczy i niczego nie zmienia. Kulą u nogi jedynie byłoby je uzyskiwać, a wstydem o nie zabiegać.

(rn)

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
24
+1
7
+1
0
+1
6
+1
4
+1
3

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

kwiecień 2024

23kwiCałodniowe79. Rocznica Śmierci kpt. Stanisława Betleja

maj 2024

05maj13:0017:00Patronat Jedlicze24Run & Walk Fest Zjedliczeni VDo wydarzenia pozostało

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

kwiecień 2024

23kwiCałodniowe79. Rocznica Śmierci kpt. Stanisława Betleja

maj 2024

05maj13:0017:00Patronat Jedlicze24Run & Walk Fest Zjedliczeni VDo wydarzenia pozostało

Opinie i komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X