Jedlicze
zachmurzenie małe
24.2 ° C
24.2 °
24.2 °
61 %
5kmh
34 %
niedz.
24 °
pon.
24 °
wt.
20 °
śr.
18 °
czw.
21 °
Strona głównaKultura i rozrywkaObchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – Jedlicze 2023

Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – Jedlicze 2023 [ZDJĘCIA, FILM]

Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – Jedlicze 2023 [ZDJĘCIA, FILM]

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

Uroczyste obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w środę (3.05) w Jedliczu.

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. kan. Tadeusz Dec, proboszcz parafii.

Mszą Świętą w intencji Ojczyzny rozpoczęto uroczyste obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jedliczu  /fot. Jedlicze24

-Gromadzi nas jedno święto, które ma dwa wymiary. Wymiar narodowy i wymiar religijny. Święto, które ma wymiar polityczny i kościelny. I obchody tych uroczystości zwłaszcza w wymiarze kościelnym są bardzo nie w smak wszystkim wychowanym w systemie socjalistycznym i tym, którzy są kształtowani przez ideologie neomarksistowskie. A jednak jako ludzie ochrzczeni, jako katolicy jesteśmy zebrani w świątyni bowiem mamy świadomość, że nasza państwowość, nasz historyczny rys, przeplata się z wymiarem wiary. -mówił ks. kan. Tadeusz Dec, proboszcz parafii.

W uroczystych obchodach wzięły udział poczty sztandarowe    /fot. Jedlicze24

Proboszcz przypomniał, że Polska swoje istnienie zapoczątkowała Chrztem i dzięki przywódcom, którzy na wierze opierali swoje osobiste życie, którzy na podstawie wiary kształtowali swoją moralność, mądrze starali się prowadzić nasz naród, co w kolejnych etapach historii przybierało wyraźne znaki i oblicza jak chociażby pierwszy Hymn Narodowy “Bogurodzica”.

-Jesteśmy zobowiązani przestrzegać Bożego prawa i kiedy jesteśmy całkowicie posłuszni tym nakazom, nie trzeba nam żadnych innych przepisów, bo wtedy naturalnie rodzi się z tej miłości do Boga miłość do Ojczyzny, tego co matczyne, tego co stanowi o naszej państwowości- mówił na kazaniu ks. kan. Tadeusz Dec, proboszcz.

W deszczowej aurze uczestniczy uroczystości przemaszerowali pod tablicę poświęconą twórcom Konstytucji 3 Maja    /fot. Jedlicze24

Po zakończeniu Eucharystii i odśpiewaniu pieśni “Boże, coś Polskę” uczestnicy obchodów przemaszerowali pod tablicę poświęconą twórcom Konstytucji 3 Maja, gdzie został odśpiewany Hymn Polski.

Przedstawiciele licznych delegacji pod wspomnianą tablicą złożyli wieńce i wiązanki. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła burmistrz Jolanta Urbanik.

-Uroczystości związane z Konstytucją Trzeciego Maja zawsze licznie gromadzą mieszkańców naszej gminy. Jesteśmy dumni, cieszymy się, z tego wspaniałego aktu reformatorskiego. Nasza Konstytucja też nam jasno określa tożsamość narodową, dbałość o dziedzictwo kulturowe, wolność prawa obywateli, dbałość o to, aby każdy mógł się cieszyć wolnością i swoimi przywilejami mając na uwadze to, aby nie krzywdzić innych osób. Cieszmy się z tych osiągnięć, które mamy dzisiaj. Dbajmy o to, aby wszystkie wartości zapisane w Konstytucji były dla nas wskazówką i kierunkiem działania.- podkreśliła Jolanta Urbanik, Burmistrz Gminy Jedlicze.

Wiązankę składa Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik wraz z zastępcą Marcinem Filipem. Symboliczny znicz zapalił i złożył ks. Tadeusz Dec, proboszcz parafii pw. św. Antoniego w Jedliczu /fot. Jedlicze24

-Dbajmy o to, aby rozwijać i udoskonalać te dary i umiejętności, które mamy, abyśmy naszą pracą, szacunkiem do pokoleń budowali silny kraj i aby młodzi ludzie byli dumni i czuli to, że Bóg, Honor, Ojczyzna to jest ich tożsamość oraz aby byli dumni z przynależności do Narodu Polskiego i zawsze pamiętali, że Ojczyzna- Polska to jest ich miejsce na ziemi- mówiła Burmistrz Jolanta Urbanik.

Wiązankę składają: Prezes OSP w Jedliczu Marek Kobak oraz członkowie Zarządu Osiedla Jedlicze-Centrum /fot. Jedlicze24

W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe, władze samorządowe gminy na czele z burmistrz Jolantą Urbanik; przedstawiciele parlamentarzystów, powiatu krośnieńskiego i sejmiku wojewódzkiego; dyrektorzy placówek oświatowych i organizacyjnych, Komendant Komisariatu Policji w Jedliczu, strażacy ochotnicy, harcerze, przedstawiciele Rad Sołeckich i Zarządów Osiedli, przedstawiciele różnych środowisk oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Wiązankę składa asp. szt. Marcin Krężel, Komendant Komisariat Policji w Jedliczu /fot. Jedlicze24

Zdjęcia:

 

(rn)

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
1
+1
0
+1
21
+1
0
+1
0
+1
0

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

Opinie i komentarze

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
OKO
OKO
1 rok temu

Wszystkie jednostki wstawiły się na obchody?

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
1
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X