Jedlicze
słabe opady deszczu
14.4 ° C
15.8 °
9.8 °
71 %
4.8kmh
100 %
pon.
13 °
wt.
11 °
śr.
9 °
czw.
5 °
pt.
8 °
Strona głównaSamorządNowa rada społeczna przy gminnym ośrodku zdrowia. Kim są kontrowersyjni jej członkowie...

Nowa rada społeczna przy gminnym ośrodku zdrowia. Kim są kontrowersyjni jej członkowie rekomendowani przez radnych?

Nowa rada społeczna przy gminnym ośrodku zdrowia. Kim są kontrowersyjni jej członkowie rekomendowani przez radnych?

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

Dotychczasowa 4. letnia kadencja Rady Społecznej SPG ZOZ w Jedliczu upłynęła 7 marca. Przyszedł więc czas na powołanie nowych członków. W lutym poznaliśmy ich nazwiska, w marcu odbyło się pierwsze posiedzenie. Kim są kontrowersyjni jej członkowie rekomendowani przez radnych?

27 lutego, przed upływem 4. letniej kadencji Rady Społecznej SPG ZOZ w Jedliczu, burmistrz przedłożyła radnym projekt uchwały w sprawie powołania nowego składu rady.

Na mocy obowiązujących przepisów, w skład rady wchodzi Jolanta Urbanik- Burmistrz Gminy Jedlicze oraz Bożena Kłosowicz- wskazana przez Wojewodę.

Radni zarekomendowali 12 członków, w tym aż 7 radnych z obecnego składu Rady Miejskiej.

Radni natomiast zarekomendowali 12 członków, w tym aż 7 radnych z obecnego składu Rady Miejskiej. Ostatecznie, skład nowej rady społecznej zasiliło 10 osób, rekomendowanych przez radnych. Na liście są też znane i kontrowersyjne nazwiska.

Wzajemna rekomendacja. Jak to wyglądało?

Radna Wenencja Żychowska zgłosiła trzy kandydatury: Danuty Waśko, Łukasza Orzechowicza oraz Anny Zaleszczuk. Tej ostatniej pani nie trzeba przedstawiać, choć może warto przypomnieć, że w latach 2014-2018 pełniła mandat Radnej Rady Miejskiej w Jedliczu. Zasłynęła z kilku kontrowersyjnych decyzji, prowadząc jakieś dziwne gierki.

7 lat temu (red. – 17 marca 2016 r.) sprzeciwiła się wprowadzeniu do programu sesji Rady Miejskiej projektu uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązania na budowę Samorządowego Żłobka w Jedliczu. Tak oczekiwanej i potrzebnej inwestycji. [nagranie wideo poniżej]

W ostatnim roku kadencji czyli roku wyborczym (red. – 2018), a dokładnie 16 marca 2018 roku, ówczesna radna Anna Zaleszczuk głosowa już… “za” utworzeniem żłobka jako jednostki. [nagranie wideo poniżej]

Kilka miesięcy później (red. – październik 2018 r.) w wyborach samorządowych ubiegała się o reelekcję do Rady Miejskiej. Bezskutecznie. Gwoli przypomnienia: w wyborach decydują mieszkańcy.

Rok później, w roku 2019 kandydowała zarówno do Sejmu RP ubiegając się o mandat Posła na Sejm RP, a także ubiegała się o miejsce w składzie Zarządu Osiedla Jedlicze-Centrum. Również bezskutecznie. Gwoli przypomnienia: w wyborach decydują mieszkańcy.

W roku 2023, dzięki rekomendacji i głosom obecnego składu Rady Miejskiej w Jedliczu zasiliła szeregi Społecznej Rady SPG ZOZ w Jedliczu. Podsumowując: o tym, kto zasiądzie w składzie społecznej rady zadecydowali Radni Rady Miejskiej w Jedliczu.

Radnej Wenencji Żychowskiej również nie trzeba przedstawiać. To doskonale znana mieszkańcom osoba. Może tylko w ramach przypomnienia, bo nazwisko Wenencji Żychowskiej również znalazło się na liście rekomendowanych przez radnych członków. Takie wiecie, wzajemne rekomendacje.

Szokująca wypowiedz radnej Żychowskiej na temat Godła. Mamy nagranie [nagranie wideo poniżej]

Skoro już odkryliśmy karty z dolnej talii, to może czas na karty z górnej.

Bezkonkurencyjną mistrzynią w rekomendacji kandydatów jest natomiast radna Zofia Kusiak. Pośród jej 3. rekomendacji, aż 2. dotyczyły zgłoszenia niedoszłych burmistrzów Jedlicza.

To niezwykła odwaga rekomendować osoby, którym mieszkańcy Gminy Jedlicze nie dali rekomendacji w klasyfikacji generalnej do rządzenia gminą i sprawowania funkcji zaufania społecznego.

Dostrzegam jednak poważnym problem innej natury bowiem rekomendacja radnej Zofii Kusiak, która padła w odniesieniu, jak rozumiem do wszystkich trzech osób w równym stopniu, o treści: “Rekomendować ani jednej z tych trzech osób nie trzeba bo państwo są osobami publicznymi, cenionymi i wartościowymi”, nie do końca koreluje z faktami.

Tak się złożyło, że postanowiliśmy nieco te rekomendacje zgłębić i okazało się, że archiwum portalu pamięta lepiej niż ktokolwiek, a już na pewno szczerzej niż ułomność ludzka.

Po pierwsze, w związku z tym, że wobec jednej z tych osób, w tarnowskim sądzie toczy się sprawa, o której informowaliśmy na naszych łamach: Milionowe straty PKS Krosno. Prokuratorskie zarzuty wobec siedmiu osób oraz byłego starosty Jana J., do czasu jej zakończenia przez sąd, nie będziemy rozszerzać wątku.

Po drugie, skoro samorządowa działalność zarekomendowanego przez Zofię Kusiak Zygmunta Ginalskiego kwitnie w Krośnie i pozostałych gminach powiatu, to nietaktem byłoby bez żadnego powodu rozwodzić się nad taką rekomendacją.

Nie warto przypominać o przedkampanijnej inicjatywie “forum inicjatyw lokalnych” ówczesnego kandydata na fotel burmistrza z 2014 roku Zygmunta Ginalskiego, ale uczciwie trzeba wspomnieć, że i wtedy portal nie pomylił się, pisząc o “przechwalaniu i kampanii wyborczej”. Tak mizerne osiągnięcia w gminie, jak się okazało- na potrzeby wyłącznie kampanii wyborczej, nie pozwalają nam poważnie myśleć o tej rekomendacji do społecznej rady ośrodka zdrowia w Jedliczu.

Wśród rekomendowanych przez radnych kandydatów, znalazły się również nazwiska radnego Jana Skwary i radnego Stanisława Twaroga. Ci zarekomendowani jednak odmówili.

Nowa? rada… “Jak ma być społeczna, niech będzie społeczna.”

Radna Ewa Okulska zarekomendowała radnego Ryszarda Dziura. To doskonale znany mieszkańcom Jedlicza, Dobieszyna i okolic radny. Jego samorządowe poczynania,  dokonania i osiągnięcia lub ich brak, ocenią w przyszłym roku wyborcy- to mieszkańcy mają najlepszy zmysł.

Radna Józefa Uram zarekomendowała kandydaturę osoby z poza Rady Miejskiej- Wandy Kiełtyka. -Warto odświeżyć tę radę, jak ma być społeczna, niech będzie społeczna. Niech będą też ludzie nowi.- podkreśliła radna Józefa Uram.

Poza wyżej wspomnianymi kandydaturami, grono Społecznej Rady zasilą również: Roman Kopeć i Teresa Patla.

Kiedy radni zaczęli liczyć do dziesięciu, okazało się, że brakuje jednej z osób celem zamknięcie pełnej listy składu członków. Wówczas Zofia Kusiak zgłosiła kandydaturę radnej Teresy Patla. Ta, bez chwili wahania wyraziła zgodę.

Osoby radnej Teresy Patla również nie trzeba przedstawiać mieszkańcom Jedlicza. Pełniąca od 2014 roku mandat radnej zasłynęła m.in. z kontrowersyjnych wypowiedzi jak np.: -Uważam, że radni nie mają obowiązku i nie powinni ponosić konsekwencji ponieważ nie posiadają wykształcenia prawniczego i nie muszą się znać na przepisach prawa- uważa radna Teresa Patla. [nagranie wideo poniżej]

Choć paremia prawnicza “Ignorantia legis non excusat” (red. – jeśli ktoś nie zna, to polecam sprawdzić, co to znaczy) jasno precyzuje o tym, że radna Patla jest w błędzie, to nigdy nie usłyszeliśmy z jej ust wyjaśnień w tym temacie.

 

Rada społeczna, zgodnie z ustawą, jest organem doradczym, opiniującym. Jej członkowie nie pobierają za swoją pracę wynagrodzenia. Posiedzenia rady odbywają się nie rzadziej niż raz na pół roku. Pierwsze posiedzenie nowej rady odbyło się 28 marca.

Zapraszamy do naszego Specjalnego Serwisu Samorządowego dla Mieszkańców Gminy Jedlicze. Znajdziecie tutaj szczegółowe informacje dotyczące wielu spraw z życia samorządowego i społecznego.

(rn)

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
4
+1
12
+1
0
+1
8
+1
3
+1
18

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

kwiecień 2024

23kwiCałodniowe79. Rocznica Śmierci kpt. Stanisława Betleja

maj 2024

05maj13:0017:00Patronat Jedlicze24Run & Walk Fest Zjedliczeni VDo wydarzenia pozostało

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

kwiecień 2024

23kwiCałodniowe79. Rocznica Śmierci kpt. Stanisława Betleja

maj 2024

05maj13:0017:00Patronat Jedlicze24Run & Walk Fest Zjedliczeni VDo wydarzenia pozostało

Opinie i komentarze

4 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
OKO
OKO
1 rok temu

Podsumowując – grupa DZIURY zgosiła i wybrała swoich kandydatów, którzy będę bez myślenia wykonywać polecenia Zibiego i Janka !

Radni się kompromitują na każdym etapie..

OKO
OKO
Odpowiedź do  OKO
1 rok temu

JANEK Z PKS – kompromituje się, afera, ale ciągle mu kasy mało…

Anonimous
Anonimous
1 rok temu

Pora na bulteriera Radka mrs sweet yola

Jajko wielkanocne
Jajko wielkanocne
1 rok temu

To ten sam Kopeć niemowa co w radzie? – na pewno będzie radził

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
4
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X