Jedlicze
bezchmurnie
-0.2 ° C
0.8 °
-1.2 °
87 %
1.2kmh
0 %
pon.
9 °
wt.
6 °
śr.
7 °
czw.
6 °
pt.
3 °
Strona głównaSamorząd i politykaGeneza powstawania skateparku w Jedliczu. Marzenia, cel, plan, napotykane utrudnienia i sukces...

Geneza powstawania skateparku w Jedliczu. Marzenia, cel, plan, napotykane utrudnienia i sukces [WIDEO]

Geneza powstawania skateparku w Jedliczu. Marzenia, cel, plan, napotykane utrudnienia i sukces [WIDEO]

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

Utworzyć w Jedliczu miejsce relaksu, aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu połączonego z możliwością rozwijania pasji – taki cel przyświecał pomysłodawcom. Niektórzy traktowali pomysł niepoważnie, inni absolutnie nie wierzyli, że się to uda. Byli też tacy, którzy pozostawili to w sferze marzeń. Mimo to znalazł się ktoś, kto, pomimo rozmaitych przeszkód i trudności, postanowił i zrealizował inicjatywę młodzieży.

Geneza powstania skateparku w Jedliczu jest długa, ale przedstawimy to krótko. Biorąc pod uwagę ambitne, trudne i na dużą skalę, inwestycje w gminie Jedlicze, zadanie to leżało poza możliwościami budżetowymi gminy. Prawie nikt nie miał odwagi podjąć się zrealizowania tego zadania. Konsekwentna w sprawach mieszkańców burmistrz Jolanta Urbanik, podjęła się realizacji oczekiwanej przez młodzież inwestycji.

Zadanie podzielono na dwa etapy. Gmina Jedlicze pozyskała liczne dofinansowania na to zadanie. Pierwsza pozytywna informacja dotarła jeszcze w 2020 roku z Lokalnej Grupy Działania „Kraina Nafty” o udzieleniu dofinansowania na I etap budowy skateparku. Również na II etap budowy udało się sięgnąć po fundusze z zewnątrz. Inwestycja kosztowała ponad 1 mln 400 tys. zł. i została wsparta dotacjami z programów: Sportowa Polska i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ale jak to u nas w gminie czasami bywa, nie obyło się bez przeszkód i trudności. W listopadzie 2022 roku Rada Miejska w Jedliczu odrzuciła otrzymane dofinansowanie, o czym informowaliśmy w artykule: Radni będą uniemożliwiać realizację wszystkich inwestycji? “Będziemy utrudniać…” Tak głosowali ws. skateparku dla młodzieży.

-Odrzucając możliwość wykonania skateparku nie tylko państwo zablokowaliście realizację zadania, które zostało rozpoczęte, ale również odrzuciliście dofinansowanie wypracowane ciężką pracą pracowników o wartości ponad 350 tys. zł- powiedziała wówczas burmistrz Jolanta Urbanik, odnosząc się do rezultatu głosowania przez Radę Miejską w Jedliczu.

-Przykre jest, że nie wszystkim zależy na rozwoju naszej małej Ojczyzny jaką jest Gmina Jedlicze. Realizacja tego zadania miała być dokończeniem przedsięwzięcia pn. Flow Park oraz spełnieniem marzeń wielu młodych mieszkańców Gminy Jedlicze oraz Radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej, którzy zgłaszali potrzeby w tym zakresie.- czytaliśmy w komunikacie Urzędu Gminy w Jedliczu, opublikowanym po sesji Rady Miejskiej. –Pomysł był inicjatywą młodzieży, która opracowała swój autorski projekt społeczny- podkreślono.

Burmistrz nie ustąpiła i przedłożyła projekt uchwały ponownie. W końcu się udało.

Budowa, dla niektórych, stawała się okazją do niepohamowanej i wulgarnej krytyki, o czym również informowaliśmy na naszych łamach, w artykule: Skandaliczny wpis na temat powstającego skateparku dla młodzieży.

Na wakacjach, w lipcu 2023 roku, oficjalnie otwarto nowe miejsce dla młodzieży na mapie miasta. Skatepark w Jedliczu przy ul. Zielonej pełni rolę miejsca do wypoczynku i rekreacji dla miłośników jazdy na deskorolkach, rolkach, hulajnogach oraz rowerach.

-Inwestycja jest spełnieniem marzeń wielu młodych mieszkańców naszej gminy, a okres wakacyjny jest najlepszą porą, by takie miejsce udostępnić młodzieży. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abyśmy mogli dzisiaj wspólnie świętować otwarcie skateparku– powiedziała Jolanta Urbanik, Burmistrz Gminy Jedlicze.

Skatepark w Jedliczu. Nowe miejsce dla młodzieży na mapie miasta [wideo poniżej]

Z nowego obiektu mogą korzystać rowerzyści, osoby na deskorolkach, hulajnogach oraz rolkach. Można spacerować po alejkach i aktywnie spędzić czas wśród zieleni. W trosce o bezpieczeństwo cały teren został objęty monitoringiem oraz oświetlony.

Korzystanie z terenu objęte jest specjalnym regulaminem, którego niestety nie wszyscy przestrzegają. Stąd też liczne interwencje policji. Ale tak już jest, że nie wszyscy korzystają z miejsc zgodnie z ich przeznaczeniem. To na szczęście tylko niewielka grupa osób.

Na skateparku w Jedliczu zamontowano dziesięć elementów umożliwiających wykonywanie tak zwanych trików. Ekstremalna jazda na deskorolce, hulajnodze czy BMX odbywa się na specjalny podłożu i urządzeniach. Są tu trzy duże rampy, które przyciągają skaterów z innych miejscowości.

W sąsiedniej gminie Chorkówka również otwarto skatepark jednak znacznie mniejszy od tego w Jedliczu.

W sąsiedniej gminie Chorkówka również otwarto skatepark jednak znacznie mniejszy. /fot. UG w Chorkówce

Utworzyć w Jedliczu miejsce relaksu, aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu połączonego z możliwością rozwijania pasji – taki cel przyświecał pomysłodawcom. Niektórzy traktowali pomysł niepoważnie, inni absolutnie nie wierzyli, że się to uda. Byli też tacy, którzy pozostawili to w sferze marzeń. Generalnie wielu było “pomysłodawców” tego marzenia.

O pomyśle i marzeniach związanych z utworzeniem skateparku na terenie parku przylegającego do Pałacu Stawiarskich w Jedliczu opowiadał w 2014 roku także Piotr Bril, radny powiatowy i jednocześnie prezes Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego “Podkarpacie” Jedlicze.

Piotr Bril, trener i działacz sportowy marzył, aby na terenie Gminy Jedlicze powstał skatepark          /fot. Jedlicze24

-Kolego Bril, gdzie jesteś. Tutaj. Park jest również terenem zabytkowym. To trzeba zapomnieć sobie o skateparkach, innych rzeczach i tyle. Chciałoby się może, ale to trzeba osadzać w realiach- mówił na zebraniu wyborczym, KWW Nasza Gmina-Nasz Dom, w Dobieszynie w 2014 roku ówczesny starosta pow. krośnieńskiego Jan Juszczak (przyp. – w 2018 roku ubiegał się o funkcję Burmistrza w Gminie Jedlicze – bezskutecznie). [wideo poniżej]

Tak już jest, że nie wszędzie można wszystko zrobić i nie każdy może i nie każdy chce podjąć się ambitnych zadań. Od marzeń do realizacji planów to długa i często żmudna, niełatwa droga. Tak było i tym razem. Najważniejsze, że się udało i wszyscy cieszą się z realizacji tej inwestycji.

Burmistrz Jolanta Urbanik, konsekwentna w sprawach mieszkańców, która podjęła się realizacji oczekiwanej przez młodzież inwestycji i skutecznie doprowadziła ją do końca, znana jest ze szczególnej determinacji w dążeniu do celu.

Realizacja inwestycji to również pokłosie decyzji i oczekiwań Młodzieżowej Rady Miejskiej w Jedliczu. Były marzenia, którym przyświecał cel. Był plan, a po drodze napotkane utrudnienia. Udało się, jest wspólny sukces. Najważniejsze, nowy obiekt w Jedliczu cieszy się dużym zainteresowaniem.

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
5
+1
4
+1
5
+1
3
+1
0
+1
1

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

brak wydarzeń

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

brak wydarzeń

Opinie i komentarze

6 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
upierdliwy
upierdliwy
9 miesięcy temu

Skatepark niewątpliwy sukces Gminy i Zarządu ale trzeba posprzątać chodnik przy ul. Tokarskich wzdłuż Szkoły Podstawowej a po opadach śniegu usunąć zalegający na chodniku śnieg i zadbać aby nie był śliski.
Wynika to z przepisów opisanych pod tym linkiem..

https://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/8613418,odsniezanie-chodnika-snieg-obowiazki-wlasciciela-samorzad-kary.html

JGN
JGN
9 miesięcy temu

Można nie lubić pani burmistrz bo za dużo wymaga od innych ale to ile wymaga od siebie świadczy o jej niezwykłym oddaniu mieszkańcom. Brawo pani Jolu, proszę się nie przejmować agresja złych i pazernych ludzi! Do przodu!

Jedliczanin
Jedliczanin
9 miesięcy temu

Hmmm…. radny powiatu marzył i pani burmistrz spełniła jego marzenie jak tak to dlaczego powiat nie sprząta i odśnieża chodników?????

Jedliczanin
Jedliczanin
Odpowiedź do  Jedliczanin
9 miesięcy temu

skoro już nie musi marzyć to by sie wzieli za robote

upierdliwy
upierdliwy
Odpowiedź do  Jedliczanin
9 miesięcy temu

Ponieważ jest to obowiązek właściciela/zarządcy sąsiadującej nieruchomości.
Z całym szacunkiem dla p. Burmistrz mieszkańcy Jedlicza zostali podzieleni na lepszych i gorszych, tych których posesje przylegają do dróg gminnych i tych których posesje przylegają do dróg powiatowych,
tym pierwszym odśnieża się chodniki za nasze pieniądze, a tym drugim nie, a wszyscy są jednakowo zobowiązani do odśnieżania i posypywania piaskiem aby zapobiegać gołoledzi.
Tak więc nie wiem na ile jest to zasługą samej p. Burmistrz czy niedouczeni pracownicy z pokoju nr 20 perfidnie wprowadzili ją w błąd

Jedliczanin
Jedliczanin
9 miesięcy temu

Piękne zdjęcie panie Piotrze i nic po za tym! Chodnik ktorym chodzi pan do szkoly jest pozarastany trawskami w lecie a w zimie po opadach sniegu nieodsniezony.
nie udajcie ze nie slyszycie co mowia ludzie

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
6
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X