Zmarł druh Jan Futyra, Honorowy Obywatel Gminy Jedlicze, Honorowy Prezes ZOMG ZOSP RP w Jedliczu

0
W środę (5.02) w wieku 98 lat zmarł druh Jan Futyra, Honorowy Obywatel Gminy Jedlicze, Honorowy Prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, długoletni prezes i członek OSP Dobieszyn, dwukrotnie pełnił funkcję Radnego Gminy Jedlicze. W przyszłym roku obchodziłby swoje 100. urodziny.
Dh Jan Futyra zmarł w 5. lutego 2020 roku. Miał 98 lat /fot. Jedlicze24

Jan Futyra urodził się 21 lipca 1921 r. w Krośnie. Podczas swojej długoletniej działalności zarówno dla straży pożarnej jak i dla mieszkańców Dobieszyna, zyskał szacunek, uznanie i sympatię ludzi. Był długoletnim Wiceprezesem Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz jego Honorowym Prezesem. Wychował kilka pokoleń strażaków. Dbał o wysoki poziom ich pracy, starał się o nowy sprzęt, a co za tym idzie jeszcze skuteczniejsze działania. Dzięki jego staraniom w Dobieszynie wybudowano Remizę OSP, wyposażono jednostkę w samochód i nowy sprzęt.

To on zainicjował współpracę OSP ze środowiskami szkolnymi, był pierwszym propagatorem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Nie tylko zachęcał do udziału w turnieju, sam brał czynny udział w przygotowaniu uczestników. Angażował się w sprawy dotyczące straży pożarnej, udzielał się także w sprawach społecznych. Dwukrotnie pełnił funkcję Radnego Gminnej Rady Narodowej w Jedliczu. Był zawsze tam gdzie coś się działo, nie mogło go zabraknąć przy budowie Domu Ludowego w Dobieszynie, plebani, Kościoła, dróg wodociągów itd.

Wśród wielu odznaczeń i wyróżnień jakimi odznaczono Jana Futyrę, były m.in.: złoty, srebrny i brązowy medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, najwyższe odznaczenie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych „Złoty Znak Związku”, honorowy medal im. Bolesława Chomicza, dwukrotnie odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Województwa Krośnieńskiego”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi.

Wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i bliskim z powodu śmierci Jana Futyry przekazała Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 7 lutego br. o godzinie 13:00 w Kościele Parafialnym w Dobieszynie odmówieniem modlitwy różańcowej w intencji Zmarłego. Msza święta Żałobna odprawiona zostanie o godz. 13:30. Jan Futyra zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Dobieszynie.

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze