Strona głównaWiadomościWysoka pozycja Gminy Jedlicze w rankingu finansowym. Urbanik: Ważne jest by zarządzać...

Wysoka pozycja Gminy Jedlicze w rankingu finansowym. Urbanik: Ważne jest by zarządzać nie efektownie, ale efektywnie.

Wysoka pozycja Gminy Jedlicze w rankingu finansowym. Urbanik: Ważne jest by zarządzać nie efektownie, ale efektywnie.

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

Gmina Jedlicze zajęła wysokie 27 miejsce spośród 642 gmin miejsko-wiejskich z całej Polski w Rankingu Finansowym Samorządów Terytorialnych za 2020 rok przygotowanym przez Katedrę Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, co daje gwarancję jego wysokiego poziomu merytorycznego. Inicjatorem opracowania jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Ranking został przygotowany przez znamienitych fachowców.

Epidemia COVID-19 i spowodowane nią zmiany odbiły się na każdej sferze życia społecznego, w tym na funkcjonowaniu samorządów. To był swojego rodzaju test na wytrzymałość i adaptacyjność władz lokalnych. Niedociągnięcia i błędy w działaniu samorządów, często niewidoczne w poprzednich latach, ujawniły się z całą ostrością. Z kolei stosujący efektywne formy zarządzania pokazali w kryzysowej sytuacji swoje możliwości oraz skuteczność.

Można z pewnością stwierdzić, że spowodowany epidemią kryzys udowodnił, że w Polsce samorządność jest. Chociaż nie ma rozwiązań idealnych, nasze samorządy, które istnieją ledwie 30 lat po raz kolejny, udowodniły swoją żywotność i efektywność

W czasie konferencji organizowanych przez Instytut, m.in. Forum Ekonomicznego oraz Europejskiego Kongresu Samorządów, eksperci poszukiwali obiektywnych narzędzi do badania kondycji finansowej samorządów. Ranking (jest to już jego czwarta edycja) to odpowiedź na te postulaty. Źródłem informacji służących do stworzenia zestawienia są dane Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Ranking Finansowy Samorządów Terytorialnych pozwala dokładnie zobrazować kondycję finansową jednostki samorządu terytorialnego w oparciu o kryteria merytoryczne bazujące na zestawie wskaźników mających zasadnicze znaczenie przy analizie kondycji finansowej jednostki. Takie szczegółowe „badanie” ma istotne znaczenie przy zarządzaniu i kierowaniu gminą, a przedsiębiorcom podpowiada, która lokalizacja jest dogodna dla rozwoju firm. Z kolei mieszkańcy mogą dowiedzieć się jak gospodaruje ich samorząd.

Co bardzo istotne, klasyfikacja ta jest kompleksowa i obiektywna. Do oceny kondycji finansowej wybrano siedem wskaźników, które poddano normalizacji:
1. Udział dochodów własnych w dochodach ogółem.
2. Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem.
3. Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem.
4. Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń.
5. Udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń.
6. Relacja zobowiązań do dochodów ogółem.
7. Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

1 miejsce w województwie podkarpackim i 27 w Polsce.

Na ich podstawie w Rankingu Finansowym Gmina Jedlicze zajęła 27 miejsce w Polsce i 1 spośród gmin miejsko-wiejskich w województwie podkarpackim, a co za tym idzie także wśród gmin powiatu krośnieńskiego. Druga w powiecie – Gmina Rymanów, uplasowała się na 380 pozycji w skali kraju, Dukla na 545, a Iwonicz-Zdrój na 613.

W zestawieniu gmin wiejskich (łącznie 1533), spośród gmin należących do naszego powiatu, najwyżej sklasyfikowano Gminę Jaśliska, która zajęła 413 lokatę.

-Bardzo wysoka pozycja, którą zajęliśmy jako Gmina Jedlicze w Rankingu Finansowym Samorządów Terytorialnych, jest efektem kilkuletnich starań pracowników i moim jako Burmistrza, mających na celu progres i budowanie stabilizacji finansowej naszej Gminy. Ważne jest by zarządzać nie efektownie, ale efektywnie. Cieszę się tym bardziej, że wspólna praca całego zespołu została doceniona przez znakomitych fachowców, dzięki czemu osiągnięty przez nas wynik jest miarodajny, niepodważalny i prezentuje stan faktyczny. Warto dodać, że niniejszy Ranking został sporządzony za ubiegły, bardzo trudny pod wieloma względami, rok 2020. Nie wstrzymaliśmy prowadzonych inwestycji i cały czas idziemy do przodu. Takie wyróżnienie daje ogromną satysfakcję i motywuje do dalszego działania, z korzyścią dla nas wszystkich, mieszkańców Gminy Jedlicze – powiedziała Burmistrz Jolanta Urbanik.

Przypomnijmy. Już poprzednia kadencja Jolanty Urbanik pokazała z czego zasłynie i jak zostanie zapamiętana jako burmistrz. W czasie kadencji istotnie zmniejszyła zadłużenie gminy jednocześnie zwiększając wydatki inwestycyjne. Głównie dzięki skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. To dało jej mocny mandat od mieszkańców do kierowania gminą w kadencji bieżącej.

Analiza stanu budżetu Gminy Jedlicze, czyli struktura dochodów i wydatków wygląda imponująco. W kadencji, o której przypominamy, inwestycje wyraźnie poszybowały w górę. Widać dynamiczny wzrost inwestycyjny. Wyraźnie zmniejszyło się zadłużenie gminy. Głównie dzięki dużej skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Przypominamy naszą analizę budżetu Gminy Jedlicze w kadencjach: 2010-2014 i 2014-2018.

Tak zmieniało się zadłużenie:

WAŻNE: W czasie kadencji Jolanty Urbanik, istotnie zmniejszono zadłużenie Gminy Jedlicze. Burmistrz i radni, w roku 2014 przejęli gminę z zadłużeniem ponad 12,6 milionów złotych. We wrześniu 2018 roku (przed upływem poprzedniej kadencji) zadłużenie zostało zmniejszone do kwoty 6 mln zł.

* kwota na dzień 30.09.2018

Tak inwestowano:

WAŻNE: W czasie poprzedniej kadencji, istotnie wzrosła dynamika inwestycyjna w Gminie Jedlicze. Dotąd niespotykana. W latach 2010-2014 wydatki na inwestycje oscylowały w granicach 2,9 – 3,9 mln zł, w ostatnim roku 10,5 mln zł. W czasie kadencji Jolanty Urbanik 6,2 – 9,4 mln, na dzień 30.09.2018  14,5 mln zł.

* kwota na dzień 30.09.2018

Tak pozyskiwano środki zewnętrzne:

WAŻNE: W czasie poprzedniej kadencji, istotnie wzrosło także pozyskiwanie środków zewnętrznych. Na inwestycje pozyskano ponad 22 miliony złotych, za kadencji Zbigniewa Sanockiego ok. 6 mln zł.

Podsumowanie:

Patrząc obiektywnie na różne wskaźniki trzeba podkreślić, że w czasie poprzedniej- pierwszej kadencji Jolanty Urbanik nie tylko znacząco obniżyło się zadłużenie Gminy Jedlicze (z 12,6 mln zł do ok. 6 mln zł), ale jednocześnie zwiększyły się nakłady inwestycyjne (z 20,5 mln zł do 40 mln zł). Wbrew forsowanym kilka lat temu twierdzeniom, o podnoszeniu podatków, dzisiaj mamy przykład tego, że nie sięga się do kieszeni podatników, ale kładzie się nacisk na pozyskiwanie środków zewnętrznych czyli środków nieobciążających mieszkańców. Za kadencji Zbigniewa Sanockiego pozyskano około 6 mln zł, natomiast w pierwszej kadencji Jolanty Urbanik ponad 22 mln zł.


Kwoty mogą być przybliżone. Kwoty podawane w analizie w latach od 2011-2017 roku powzięte na dzień 31 grudnia (ostatni dzień każdego roku).

(rn)

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

NAJNOWSZE

- Reklama/ogłoszenie -
- Wydarzenia i imprezy -

luty 2023

19lutCałodniowe„Mikołaj Kopernik” w 550. rocznicę urodzin – wystawa książek

25lutCałodnioweGminne Eliminacje do Powiatowej Olimpiady W Tenisie Stołowym

Nadchodzące wydarzenia i imprezy

luty 2023

19lutCałodniowe„Mikołaj Kopernik” w 550. rocznicę urodzin – wystawa książek

25lutCałodnioweGminne Eliminacje do Powiatowej Olimpiady W Tenisie Stołowym

Opinie i komentarze

52 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
52 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
Jedliczanin

Rada do odwołania. Tyle w temacie.

mieszkanka

Rada i burmistrz

ooono

Ludzie mądrzy i wykształceni pozytywnie oceniają działania naszej Pani Burmistrz,
a znalazło się paru mądrych inaczej z otworkiem na czele lub w głowie i próbują udowodnić, że jest inaczej.
Oj Jedliczanie kogo żeście wybrali????
Czy Wy wszyscy jesteście tacy mądrzy jak Wasi reprezentanci ?????
Wydaje mi się że nie znam wielu mądrych i rozsądnych.

Ewa

No i co ta tabelka? Burmistrz boi się referendum, to wyskakuje z takimi głupotami. Po gminie tego “zarządzania” nie widać. Ludzie nie chcą takiego burmistrza

Anna

Ludzie? Jestem człowiekiem i chcę takiego Burmistrza. Proszę pisać za siebie, a nie za ludzi. Wyniki mówią same za siebie.

Anno

Jesteś człowiekiem a inni wg ciebie to kto. Przegrzanie czy coś innego. Dobrze że robi się już chłodniej człowieku.

Anna

Czytanie ze zrozumieniem się kłania

Niepokorny

Może jesteś człowiekiem burmistrza albo zbyt łatwo dajesz się nabrać na kolorowe wykresy? Do mnie bardziej przemawia rzeczywistość, którą obserwuję na codzień.

Romek

no nieźle to wygląda a jakaś Ewa płacze o jakimś referendum płacze, widać zdesperowanych i niezadowolonych z sukcesów. Pani Burmistrz nie należy do ludzi idealnych (znam trochę) swoje błędy małe widać ale walczy o gminę każdego dnia i za to jest dobrym gospodarzem o kadencję martwić się nie musi 🙂

władek

Taki pewny to bym nie był. Już tacy byli che che

Jaszczew

Na tablicy ogłoszeń w Rynku w Jedliczu wisi lista nazwisk grupki radnych którzy chcą odwołania burmistrza ze stanowiska na liście podpisał się nasz sąsiad Stanisław Twaróg. Stasiu, cię coś popieściło? :

gość

I na dodatek jeszcze tkwią w 2019 r…..powiedzcie im ,że już mamy lipiec 2021 rok

kicia

No i co z tego . Mają ci się bać ? Spokojnie…. referendum bedzie i władzy powiemy pa pa.

Mariusz

Z tego co widze to raczej nie burmistrza będziemy żegnać

Osa

art.40 ustawy o referendum lokalnym

  1. Koszty referendum pokrywa się z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, której dotyczy referendum. Nie dotyczy to czynności wykonywanych przez komisarza wyborczego.

I znów mieszkańcy będą musieli pokryć wymysły radnych. Do zgody doprowadźcie , to będzie dla dobra mieszkańców, a jak nie to ze swoich pokryjcie.

Zofia

Burmistrz stoi murem za Gminą, za pracownikami,szkoda tylko, że musi marnować czas i siły na uświadamianie radnym, że dopóki serce bije ma nadzieję że się pamiętają.

Niepokorny

Burmistrz stoi murem,ale nie za mieszkańcami. Z uporem i determinacją broni swojej pozycji. I wbrew temu, co mówi zarządza efektownie, nie efektywmie.

Tadek z Jaszczwi

To jest gniot w geście rozpaczy przed zbliżającym się referendum. Wy nie wiecie o czym mówicie w tym artkule. Do szkoły nieuki.

proste

Myślę, że gdyby było referendum, jakiekolwiek, to może wreszcie radni już tak na własnej skórze odczują co myślą o nich naprawdę ludzie.

Lucjan

Wiecej odczuje Jolanta. 🙂 bo to będzie referendum nad jej odwołaniem.

Cymbał

śmieszny jesteś. Burmistrz pracuje a ty w tym czasie szydzisz i piszesz komentarze które świadczą o twoim IQ

do Cymbała

Burmistrz pracuje ale nad tym jak się pozbyć niewygodnych radnych i przykryć swoje nieróbstwo.

Cymbał

o tym nieróbstwie świadczą wyniki 😀 ty głuptaku

do Cymbała

Wyniki fatalne na tle innych gmin.

Cymbał

😀 śmieszny jesteś szkoda dyskutować

do Cymbała

Może i śmieszny ale fakty są faktami. powiedz swojej pani ze syf na miescie i nie tylko. podstawowa sprawa a tu kicha.

Do do cymbale

To przeczytaj je od początku, a nie od końca. Tabelki się czyta od góry.

Mariusz

Referendum nad odwołaniem, a nie odwołanie, a to znaczy ,że nic nie jest przesądzone

Jaszczwianin

Stasiu, ty za to jesteś uczonym. Jaszczew nie zasługuje na takiego uczonego tu są prości ludzie.

Lucjan

Stek kłamstw i tyle. Nie macie zielonego pojecia o gospodarce finansowej samorzadu. No bo i skąd. Od Staszka Twaroga precz z łapami.

Jaszczwianin

Stasiu, ty za to jesteś uczonym. Wytłumacz matematycznie ludziom we wsi dlaczego chcesz odwołania naszej burmistrz?

tomek

Bo gmina zaniedbana. więcej dowiesz się przed referendum. To bedą konkrety 🙂

Paweł

Dlaczego przed referendum? Teraz dawaj…Jeśli to coś ważnego niech wszyscy wiedzą. No chyba, że znów wypalisz ….że nie ma daty przy podpisie, albo, że ktoś czegoś nie doczytał.

Staszek chce odwołać burmistrza

Tyle mam do powiedzenia!

34r234g43.jpg
strażak

nikt na niego nie głosował w Jaszczwi i do rady dostał się bo nie miał konkurencji

Kropka

Tyle robi jako radny, że pilnuje kropek i dat w uchwalach ??

Antek od Maryny

No i co z tego ? Nie mogą ? Mają się bać ?

gość

A radni mają? No chyba nie. Co sesja to jakaś kompromitacja A ta ostatnia to już szczególnie. Nie podjęli uchwały bo radny z Potoka, nie przeczytał od kwietnia zarzadzeń, to jak podejmował wcześniejsze uchwały??? Skoro nawet nie wie gdzie to jest publikowane?

do gościa

ogladałem ostatnią sesję ale w mojej ocenie to burmistrz wypada fatalnie. to nie chodzi o ładną mowę co trzeba jej przyznać ale to co mówi i w jaki sposób. Dla mnie jest już dawno skopromitowana.nie zasługuje na to by być najważniejszą osoba w gminie. Propagandą nic nie osiagnie.

gość

Czym skompromitowana? To nie ona wystawia na pośmiewisko całą gminę. Wyniki ma imponujące. Mogłaby pewnie zrobić więcej, ale z taką radą to i tak sobie super radzi

Korektor

Moim zdaniem, nawet jakby przeczytał i tak by z tego niewiele zrozumiał przy jego suszy intelektualnej. Rozpętał zbędną dyskusję na temat zarządzeń, które na bieżąco są publikowane w BIP, a szerokie grono radnych chwyciło temat ze swoim zacietrzewieniem próbowali coś udowodnić. Na koniec udowodnili swoje dyletanctwo i powtarzam po raz kolejny nieświadomą niekompetencję,

Kazik

Jestem przekonana że niekompetentny to jesteś ty. Będzie czas zadać ci oczywiście publicznie parę ciekawych pytań sprawdzających twoją kompetencję. Jej też 🙂

Korektor

O czym ty Kazik jesteś przekonana? O tym że jesteś gender czy o czymś innym Hahahaha.

skromna pomoc domowa

Z ogromną satysfakcją przyjęłam te wiadomość. Nareszcie mamy burmistrza który pomimo braku wykształcenia z dziedziny finansów zna się na finansach lepiej jak minister finansów, zna się na budowie dróg, zna się na budowie mostów, zna się na budowie obiektów kubaturowych, zna się na zieleni, na oczyszczaniu scieków, na wszystkim się zna !!!
Gratulacje !!! Tak trzymać !!!

do skromna pomoc domowa

dopisujemy na czym jeszcze się zna:

  • na rolnictwie się zna
  • na pszczelarstwie
Niepokorny

Ponieważ jesteś tyko ” skromną pomocą domową” ten komentarz można Ci wybaczyć.

ooono

Gdybyś umiała zrobić schabowego byłabyś szefową sprofanowanego tzw trybunału konstytucyjnego – Polska dziwny kraj ……

Alicja

Wszystko z cateringu. Nawet wyżywienie w DPS. Faktycznie wszystko to dziwne.

roman

Forma niniejszy artykuł przypomina mi dowcip, jak można różnie prezentować prawdę. W latach 60 ubiegłego wieku podczas spotkania Kennedy i Chruszczowa podczas przerwy w rozmowach Kennedy zaproponował przebiegnięcie 2 okrążeń wokół Białego Domu. Prasa amerykańska poinformowała, że Prezydent Stanów na mecie był pierwszy, a Chruszczow ostatni. Natomiast prasa radziecka poinformowała, że Chruszczow zajął zaszczytne drugie miejsce, a Kennedy przybiegł na metę jako przedostatni. Konkludując, pytam, jak jest tak dobrze, to, dlaczego miasto jest tak ponure i brudne, dlaczego posiadane środki pieniężne leżą na koncie zamiast być inwestowane (kanalizacja w Długim), dlaczego przepłacono (ok.120 tys. zł.) za zakupioną od parafii działkę, dlaczego…….?, czyżby na tym polegała efektywność?

Iwona

Boli?

do romana

Romanie ten art. ma swój określony cel. Trzeba wciskać kit a czytelnik uwierzy. Pocieszające jest to że mamy ludzi myślacych i na takie ćmoje-boje sie nie nabierają.

Dociekliwy

Proszę o doprecyzowanie kto ma tych ludzi myślących?

52
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
()
x
X
X
X
X