Już po raz 2. na cmentarzu komunalnym w Jedliczu w Dniu Wszystkich Świętych prowadzona będzie zbiórka datków do puszek. W tym roku zebrane pieniądze  przeznaczone zostaną na renowację grobowca Maurycego Kurkowskiego, filantropa, fundatora m.in. Domu Ludowego w Męcince. W ubiegłym roku kwestującym udało się zebrać ponad 7 tys. zł.

– Zwracamy się z prośbą do mieszkańców i gości odwiedzających w tym dniu jedlicką nekropolię o życzliwość i wsparcie finansowe.- zachęcają organizatorzy.

Organizatorem kwesty jest społeczny komitet „Gmina Jedlicze – pamiętamy” – zawiązany w 2016 roku w celu zbiórki funduszy na odnowę i renowację grobów oraz pomników znajdujących się na terenie Gminy Jedlicze, założony przez Przewodniczących Zarządów Osiedli Jedlicze Centrum, Borek i Męcinka, wspierany przez młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu oraz wolontariuszy.

W roku 2016 w puszkach znalazło się 7305,71 zł i symboliczny 1 funt brytyjski.

To właśnie dzięki zbiórce m.in., udało się osiągnąć cel. Zakończone zostały prace przy przebudowie grobowca Zofii i Waleriana Stawiarskich, fundatorów kościoła w Jedliczu. Grobowiec wykonany został z czarnego granitu „Nero Gabriel”. Herb rodu Stawiarskich „Nałęcz” i zdobienia zostały precyzyjnie wypiaskowane. Całkowity koszt wyniósł 40 tys. zł. 7310,68 zł pochodziło ze zbiórki do puszek przeprowadzonej w 2016 roku właśnie w dniu Wszystkich Świętych przez komitet obywatelski „Gmina Jedlicze-pamiętamy”. Pozostałą kwotę, udało się pozyskać  Stowarzyszeniu „Rota” z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zofia i Walerian Stawiarscy zapisali się znacząco nie tylko w historii naszego miasta. Ich zasługi w rozwoju przemysłu naftowego i wspieraniu kultury lokalnej są bezsporne i godne podziwu. Jedlicki kościół, który powstał dzięki ich hojności, jest jednym z najpiękniejszych na Podkarpaciu. Ich pałac, niezmiennie od dziesiątków lat, jest siedzibą jedlickiego liceum. Zasłużyli sobie na wdzięczną pamięć i na to, by miejsce ich pochówku, otoczone było troską mieszkańców miejscowości, która kiedyś była ich własnością- czytamy na oficjalnej stronie Stowarzyszenia “Rota” w Jedliczu, www.rota-jedlicze.pl

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
Janina
Janina
6 lat temu

Pani Marć dlaczego pani nie interweniuje w ENERGETYCE że nie ma światła przy cmentarzu w Jedliczu ????? Może warto by się tak zainteresować i coś z tym zrobić .

Janina
Janina
6 lat temu

Pani Marć dlaczego pani nie interweniuje w ENERGETYCE że nie ma światła przy cmentarzu w Jedliczu ????? Może warto by się tak zainteresować i coś z tym zrobić .