W poniedziałek policjanci na terenie powiatu prowadzili działania pn. „Trzeźwy poranek”. Mundurowi sprawdzili trzeźwość 1189 kierujących pojazdami. 5 kierujących usiadło za kierownicą mimo wypitego wcześniej alkoholu.

W Jedliczu mundurowi zatrzymali mężczyznę kierującego samochodem w stanie po użyciu alkoholu. Mężczyzna kierujący Volkswagenem miał 0,2 promila alkoholu w organizmie.

Według polskiego prawa wyróżnia się dwa stany nietrzeźwego kierowcy. Pierwszy to stan po spożyciu alkoholu, gdy alkotest wskazuje od 0,1 mg/l do 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Odpowiada to od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi podczas badania ambulatoryjnego.

Drugi to stan nietrzeźwości. Alkotest pokazuje wówczas wynik powyżej 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co odpowiada ponad 0,5 promila alkoholu we krwi.

Wiele osób myśli, że mając 0,2 promila alkoholu we krwi, pozostaje trzeźwymi wobec prawa. To błąd, próg trzeźwości to 0,19 promila, wynik 0,2 to stan po spożyciu alkoholu, czyli wykroczenie.

W poniedziałkowej (19.09) akcji „Trzeźwy poranek” wzięło udział 11 policjantów Wydziału Ruchu Drogowego krośnieńskiej komendy i 6 policjantów z podległych jej komisariatów (w tym także z KP w Jedliczu). Funkcjonariusze przy użyciu urządzeń badających zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu ujawnili 3 kierujących w stanie po użyciu alkoholu i 2 kierujących w stanie nietrzeźwości. W tych 5 przypadkach funkcjonariusze zatrzymali kierującym prawa jazdy.

(KMP)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze