Jedlicze
zachmurzenie małe
24.2 ° C
24.2 °
24.2 °
61 %
5kmh
34 %
niedz.
24 °
pon.
24 °
wt.
20 °
śr.
18 °
czw.
21 °
Strona głównaWiadomościUczniowie Szkoły Podstawowej w Jedliczu spotkali się z Parą Prezydencką

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jedliczu spotkali się z Parą Prezydencką

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jedliczu spotkali się z Parą Prezydencką

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Manierskiego w Jedliczu wzięli udział w spotkaniu z Parą Prezydencką w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Delegacja uczniów Szkoły Podstawowej w Jedliczu pod opieką wicedyrektora szkoły Dagmary Słabniak wzięła udział w niezwykłym wydarzeniu, które odbyło się 17 października 2023 roku w Warszawie. Był to finał akcji „Po owocach ich poznacie” zainicjowanej przez Marszałka Województwa Podkarpackiego mającej na celu uczynienie jabłoni symbolem pamięci o wszystkich Polakach ratujących Żydów.

Jej efektem było posadzenie przy wybranych szkołach w województwie podkarpackim drzewek wyhodowanych w Arboretum w Bolestraszycach, co ma nawiązywać do zainteresowań Błogosławionego Józefa Ulmy, który pasjonował się sadownictwem i prowadził szczepienia drzew jabłoni. Rodzina Ulmów z Markowej – rodzice wraz z siedmiorgiem dzieci – została zamordowana podczas II wojny światowej za udzielenie schronienia Żydom.

Sadzonka drzewka z Bolestraszyc trafiła także do Warszawy, gdzie została posadzona  przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Małżonkę Prezydenta Agatę Kornhauser–Dudę w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego. W uroczystości uczestniczyli uczniowie z siedmiu podkarpackich  szkół, a wśród nich dziewczynki z kl. 6b – Lena Pitrus, Antonina Wrona i Maja Kiełtyka reprezentujące SP w Jedliczu.  Młodzież przywiozła ze sobą i przekazała Parze Prezydenckiej ziemię z miejsca męczeństwa Rodziny Ulmów w Markowej, która została wysypana wokół zasadzonej jabłoni.

Zaproszeni do Warszawy uczniowie zwiedzili wcześniej Pałac Prezydencki i spotkali się z Pierwszą Damą, która opowiedziała im o codziennej służbie Pary Prezydenckiej i odbywających się tu uroczystościach. Goście z Podkarpacia odwiedzili także Belweder oraz galerię Okno na Kulturę przy Krakowskim Przedmieściu, w której obejrzeli wystawę „Ulmowie. Nie ma większej miłości”.

Na koniec dnia pełnego wrażeń przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia i drobne upominki. Dziewczynki wręczyły Pierwszej Damie wykonany ręcznie album upamiętniający posadzenie jabłoni Ulmów przy Szkole Podstawowej w Jedliczu. W zamian otrzymały słodycze i pamiątki z pobytu w stolicy.

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć słowa Prezydenta dotyczące wyjątkowej postawy rodziny Ulmów, którą można przywoływać we współczesnej rzeczywistości:

„– Ta jabłoń, jako drzewo owocowe, drzewo, które rodzi życie, jest wymownym symbolem nie tylko trwania, ale przede wszystkim rozwoju – podkreślił Prezydent.

Jak mówił, sadzone w ramach akcji drzewka z jednej strony bezpośrednio kojarzą się z rodziną Ulmów, ale z drugiej strony – także z „niezwykłym dziełem życia ludzi, którzy oddawali siebie innym, którzy mimo gigantycznego ryzyka, jakie się z tym wiązało, nieśli pomoc swojemu bliźniemu, realizując przykazanie: miłuj bliźniego swego jak siebie samego”.

Tekst.: SP w Jedliczu; fot. Kancelaria Prezydenta RP, SP w Jedliczu

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
6
+1
0
+1
0
+1
0

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

Opinie i komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X