Jedlicze
zachmurzenie duże
9 ° C
10.1 °
6.9 °
85 %
4.4kmh
100 %
niedz.
11 °
pon.
13 °
wt.
15 °
śr.
15 °
czw.
14 °
Strona głównaSamorząd i politykaRusza kampania wyborcza. Jest rozporządzenie i kalendarz wyborczy

Rusza kampania wyborcza. Jest rozporządzenie i kalendarz wyborczy [OFICJALNIE]

Rusza kampania wyborcza. Jest rozporządzenie i kalendarz wyborczy [OFICJALNIE]

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Rozporządzenie premiera w tej sprawie opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw w poniedziałek (29.01) wieczorem.

W rozporządzeniu premiera ws. zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, datę wyborów wyznaczono na niedzielę 7 kwietnia. Ewentualna, druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a więc oficjalnie rusza kampania wyborcza.

Znamy też pozostałe terminy związane z wyborami, określa je kalendarz wyborczy, który stanowi załącznik do tego rozporządzenia. Określa dni, w których upływają terminy wykonania poszczególnych czynności wyborczych.

12 lutego upłynie termin na zawiadomienie PKW lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. Komisarzem właściwym dla pow. krośnieńskiego oraz Gminy Jedlicze jest Komisarz Wyborczy w Krośnie I, który pełni dyżury w siedzibie Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krośnie w Krośnie przy ul. Bieszczadzkiej.

22 lutego upłynie termin zgłaszania komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych.

Do 27 lutego zostaną powołane przez komisarzy wyborczych terytorialne komisje wyborcze.

Do 4 marca do godz. 16:00 będzie można zgłaszać terytorialnym komisjom wyborczym listy kandydatów na radnych

Do 8 marca będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych; komisje te zostaną powołane do 18 marca.

Do 13 marca PKW musi przyznać jednolite numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.

14 marca o godz. 16.00 upłynie termin zgłaszania gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Do 15 marca zostaną przyznane przez komisarza wyborczego, wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim, numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa i nie został im przyznany numer przez Państwową Komisję Wyborczą.

Do 18 marca zostaną przyznanie przez komisarza wyborczego numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów do rady powiatu i nie został im przyznany numer przez Państwową Komisję Wyborczą ani przez komisarza wyborczego wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim. Do 18 marca zostaną powołani przez komisarzy wyborczych obwodowe komisje wyborcze.

Do 25 marca zostaną podane do publicznej wiadomości, w drodze rozplakatowania obwieszczenia:

  1. terytorialnych komisji wyborczych o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych,
  2. gminnych komisji wyborczych o zarejestrowanych kandydatach na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast,

Będzie można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Będzie można zgłaszać zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski.

Do 28 marca zostaną podane do publicznej wiadomości informacje o organizacji w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich, w dniu wyborów, bezpłatnego gminnego przewozu pasażerskiego, o którym mowa w art. 37f § 1 Kodeksu wyborczego.

Do 29 marca będzie można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Do 4 kwietnia zostaną poinformowani wyborcy niepełnosprawni oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego, o godzinie transportu w dniu głosowania.

5 kwietnia o godz. 24.00 zakończy się kampania wyborcza i rozpocznie cisza wyborcza.

7 kwietnia w godz. 7.00–21.00 odbędzie się głosowanie.

***

Wybory samorządowe w Gminie Jedlicze. Napisz do nas na adres: redakcja@jedlicze24.pl dopisek: Wybory Samorządowe 2024

Bądź na bieżąco i nie przegap niczego, co ważne – polub Jedlicze24.pl na Facebooku.

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

brak wydarzeń

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

brak wydarzeń

Opinie i komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X