Jedlicze
zachmurzenie małe
24.2 ° C
24.2 °
24.2 °
61 %
5kmh
34 %
niedz.
24 °
pon.
24 °
wt.
20 °
śr.
18 °
czw.
21 °
Strona głównaWiadomościProtestują przeciwko budowie masztu piątej generacji sieci komórkowej, ale ich zdania są...

Protestują przeciwko budowie masztu piątej generacji sieci komórkowej, ale ich zdania są podzielone. Burmistrz zaprasza mieszkańców do urzędu i zapewnia: Odbędzie się rozprawa administracyjna z udziałem mieszkańców i inwestora [FILM, ZDJĘCIA]

Protestują przeciwko budowie masztu piątej generacji sieci komórkowej, ale ich zdania są podzielone. Burmistrz zaprasza mieszkańców do urzędu i zapewnia: Odbędzie się rozprawa administracyjna z udziałem mieszkańców i inwestora [FILM, ZDJĘCIA]

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

Kilkadziesiąt osób protestowało przed Urzędem Gminy w Jedliczu przeciwko planom budowy masztu telefonii komórkowej, domagając się zablokowania inwestycji. Protestujący są podzieleni, co do potrzeby powstania masztu 5G, zgodnie przyznają jednak, że przekaźnik nie powinien stanąć na zboczu wzniesienia Cyba w Chlebnej. Burmistrz, którą prawo obliguje do wydania decyzji w tej sprawie, podkreśla, że pod uwagę muszą zostać wzięte wszystkie argumenty dlatego odbędzie się rozprawa administracyjna z udziałem mieszkańców i inwestora.

Temat budowy masztu telefonii komórkowej piątej generacji stał się przedmiotem protestu mieszkańców, zwłaszcza Chlebnej, bo właśnie tam miałby powstać kilkudziesięciometrowy przekaźnik. Do protestu przyłączyło się Stowarzyszenie Turystyczne Cyba.

W imieniu Stowarzyszenia Turystycznego “Cyba” wypowiadał się Roman Krawczyk, prezes.

W ocenie stowarzyszenia realizacja tej inwestycji będzie wpływać negatywnie na zdrowie okolicznych mieszkańców i zniszczy ład przestrzenny z terenu rekreacyjnego “Cyba”. -Takie nadajniki powinny być zlokalizowane z dala od terenów zamieszkałych- uważa Roman Krawczyk. Zdaniem prezesa stowarzyszenia chodzi o to, żeby maszt nie zagrażał temu terenowi. -Są działki budowlane poniżej, można to zrobić na terenie koło lasu Dłuskiego, Długiego lub Piotrówki- wskazywał prezes. -My nie jesteśmy przeciwni budowie tego masztu- podkreślał.

W imieniu protestujących wypowiedziała się Arleta Kubacka, współorganizator protestu

-Maszt ma powstać na pięknym wzniesieniu. Ma być tak wysoki około 50 metrów. Nie życzymy sobie tego tutaj między domami. Niesie to ze sobą szereg niebezpieczeństw.- stwierdziła Arleta Kubacka, która przypomniała, że okoliczni mieszkańcy o inwestycji dowiedzieli się około rok temu.

Organizatorzy protestu przekonywali, że planowana inwestycja będzie stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

“Stop budowie masztu 5G”, “Presja ma sens”, “Dla nas, dzisiaj i dla naszych dzieci”, “Cyba w Chlebnej, nie dla masztu”, “Po pierwsze nie szkodzić”, “Moja wolność moje zdrowie”- skandowali.

Obecna na proteście Ewa Okulska, sołtys Chlebnej podkreśliła, że mieszkańcy nie są przeciwko budowie masztu, ale przeciwko wybranej lokalizacji

-Nie jesteśmy przeciwko budowie masztu, tylko w tym miejscu, bo jest to naprawdę po prostu piękny nasz krajobraz, pani burmistrz tam ma bardzo duże plany i myślę, że może dojdzie do tego, że po prostu powstanie to co pani burmistrz zamierzała tam zrobić. Mówię „nie” nie budowie masztu, ale temu, żeby nie był w tym miejscu. Nie jest to miejsce adekwatne dla tego masztu- powiedziała Ewa Okulska, sołtys Chlebnej.

Do protestujących przed magistratem wyszła burmistrz Jolanta Urbanik

Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, odpowiedziała na oczekiwania protestujących pod urzędem kilkudziesięciu osób, zapraszając do wspólnej rozmowy w urzędzie.

Burmistrz Jolanta Urbanik na spotkaniu z protestującymi mieszkańcami zadeklarowała, że urząd zorganizuje rozprawę administracyjną z udziałem społeczeństwa (mieszkańców) i inwestora, który planuje wybudować maszt

-Cieszę się, że przyszliście Państwo, że wyrażacie swoje stanowisko w sprawie bardzo ważnej, ale też i złożonej z perspektywy mojej jako burmistrza, czyli organu, który jest zobowiązany do zajęcia stanowiska w formie decyzji, w związku z tym, że inwestor prywatny złożył wniosek o wydanie decyzji- mówiła burmistrz Jolanta Urbanik.

Tłumaczyła protestującym dlaczego burmistrz jako organ administracyjny zobowiązany jest do wydania w tej sprawie decyzji. Nie kryła zaskoczenia z faktu, kiedy pierwszy raz dowiedziała się o planach inwestycyjnych prywatnej spółki z branży telekomunikacyjnej, na wzniesieniu Cyba w Chlebnej. 

Jeszcze w tamtym roku, burmistrz analizując wniosek spółki P4 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie stwierdziła, że -Analiza wniosku Spółki wykazała, że pozostaje on w sprzeczności z planami inwestycyjnymi Burmistrza Gminy Jedlicze.

Burmistrz wyjaśniła wówczas, że dla miejscowości Chlebna był Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, zgodnie z którym tereny na „Górze Cyba” mają mieć charakter rekreacyjny z możliwością wybudowania infrastruktury wypoczynkowej, sportowej, a w przyszłości także wieży widokowej. Zgodnie z przyjętymi przez Burmistrza założeniami MPZP na terenach przyległych przewidywana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.

W trosce o zdrowie mieszkańców i walory krajobrazowe Burmistrz Jolanta Urbanik zawiesiła postępowanie w sprawie wydania decyzji dla wyżej wymienionej Firmy do czasu uchwalenia MPZP dla Chlebnej.

Bezwzględne w tym zakresie prawo obligowało burmistrza do wznowienia postępowania w tej sprawie.

Zbigniew Gelzok, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przeciwdziałania Elektroskażeniom “Prawo do życia” tłumaczył protestującym, że presja na organie administracyjnym nic dobrego nie przyniesie

Zbigniew Gelzok, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przeciwdziałania Elektroskażeniom “Prawo do życia” prosił protestujących, aby podczas protestu nie wywierali presji na burmistrzu, co do decyzji. Gdyby tak się stało na etapie postępowania dowodowego, które w chwili obecnej trwa, byłby to argument dla strony przeciwnej o uchylenie tej decyzji.

Burmistrz Jolanta Urbanik na spotkaniu z protestującymi mieszkańcami zadeklarowała, że urząd zorganizuje rozprawę administracyjną z udziałem społeczeństwa (mieszkańców) i inwestora, który planuje wybudować maszt.

W proteście uczestniczyło około 35, 40 osób. Organizatorzy w zgłoszeniu przewidzieli 1000 osób, dlatego zgodnie ze zgłoszeniem- konieczne było odpowiednie zabezpieczenie go przez Policję. Urząd obstawiali funkcjonariusze z Jedlicza i Rzeszowa

Protest protestem, ale wszystko rozstrzygnie się w oparciu o przepisy i na rozprawie administracyjnej. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie masztu piątej generacji sieci komórkowej, ale ich zdania są podzielone. Niektórzy sprzeciwiają się inwestycji, inni samej lokalizacji.

-Już dzisiaj zapraszam na rozprawę administracyjną, bo zależy mi na jawnej, transparentnej, rzeczowej i spokojnej dyskusji.- zaznaczyła burmistrz i zapewniła, że wszystkie argumenty będą wzięte pod uwagę. 

Deklaracja burmistrza jest wyjściem na przeciw oczekiwaniom mieszkańców. Decyzja w sprawie lokalizacji masztu ma być wydana w listopadzie. Wcześniej odbędzie się rozprawa administracyjna z udziałem społeczeństwa, która najprawdopodobniej odbędzie się w październiku. O dokładnym terminie będziemy informować na naszych łamach.

AKTUALIZACJA (środa, 21 września, 13:19)

Operator sieci PLAY, spółka P4 przesłała do naszej redakcji stanowisko w sprawie planowanej inwestycji.         /fot. P4 Sp. z o.o.

Operator sieci PLAY, spółka P4 przesłała do naszej redakcji stanowisko w sprawie planowanej inwestycji. -Dialog ze społecznością lokalną jest jednym z naszych priorytetów na każdym etapie prowadzenia inwestycji, dlatego jeśli zajdzie taka potrzeba jesteśmy gotowi na spotkanie.- zapewnia Paweł Antończyk, ekspert ds. Public Affairs w PLAY Sp. z o.o.

Treść stanowiska P4 (Play) ws. inwestycji w Chlebnej

W ramach swojej działalności operacyjnej P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w Jedliczach. Naszą misją jako operatora sieci telekomunikacyjnej jest zapewnienie wysokiej jakości usług głosowych i transmisji danych bez których niemożliwe jest codzienne funkcjonowanie gospodarki krajowej, przedsiębiorstw, urzędów, a także jak pokazują ostatnie dwa lata – również każdego z nas. Widzimy, że już dziś są w Polsce miejsca, w których nie tylko każdy z nas ale nawet ratownicy medyczni w trakcie akcji nie mogą skontaktować się z operatorami nr alarmowego żeby móc sprawnie prowadzić akcję ratunkową. Są ponadto miejsca gdzie stabilnie nie działają podstawowe narzędzia dla ludzi i biznesu – nie można bezproblemowo zapłacić kartą czy zamówić usług przez Internet.

Podejmowane przez nas w tym zakresie działania są spójne zarówno z krajowymi strategiami na rzecz cyfryzacji jak i regionalnymi. Strategia Rozwoju Województwa Podkarpackiego do 2030 r. jako jeden z najważniejszych celów wymienia rozwój infrastruktury informacyjno-komunikacyjnej regionu a zgodnie ze Strategią Rozwoju Gminy Jedlicze na l. 2021-2030, jednym z zadań do realizacji w gminie – w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosna – jest zwiększenie dostępności cyfrowej poprzez rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej. Wiele z zadań określonych w Strategii Rozwoju Gminy Jedlicze nie będzie mogło być zrealizowane bez zapewnienia stabilnego I szybkiego dostępu do usług mobilnych. Interaktywna mapa turystyczna, rozbudowa systemu monitoringu, montaż czujników jakości powietrza – skuteczna realizacja m.in. tych zadań wymaga rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej.

Dlatego rozbudowujemy sieć telekomunikacyjną z myślą o mieszkańcach, lokalnych przedsiębiorcach, inwestorach ale także rozwoju poszczególnych sołectw, gmin i miast. Bez rozwoju sieci nie będziemy w stanie zagwarantować wysokiej jakości usług, w tym połączeń głosowych oraz rosnącego na znaczeniu internetu mobilnego – co jest warunkiem niezbędnym dla szybkiego i nowoczesnego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego.

Wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych. Infrastruktura powstająca w Chlebnej jest na etapie postępowania o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego. W toku prowadzonego przez gminę od września 2021 r. postępowania, inwestor wielokrotnie udzielał wyjaśnień i odpowiadał na wątpliwości zgłaszane przez samorząd. Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem Rady Ministrów, inwestycje telekomunikacyjne nie są zaliczane do znacząco szkodliwych lub potencjalnie znacząco szkodliwych i nie podlegają ocenie oddziaływania na środowisko. Dodatkowo każda z inwestycji operatora sieci Play spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej a przed rozpoczęciem działania stacja bazowa podlega badaniu, przeprowadzanemu przez akredytowane laboratorium. Ponadto stały nadzór nad przestrzeganiem norm sprawuje Sanepid i WIOŚ a wyniki pomiarów PEM dla pół miliona punktów kontrolnych w Polsce każdy może sam sprawdzić na stronie SI2PEM.gov.pl

Dialog ze społecznością lokalną jest jednym z naszych priorytetów na każdym etapie prowadzenia inwestycji, dlatego jeśli zajdzie taka potrzeba jesteśmy gotowi na spotkanie.- czytamy w przesłanym do naszej redakcji stanowisku spółki P4.

(rn)

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

Opinie i komentarze

16 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
jedliczanin
jedliczanin
1 rok temu

Proponuję zakupić folię aluminiową i porobić czapeczki ochronne

Obiektywny
Obiektywny
1 rok temu

Ale tłumy 😀

OKO
OKO
1 rok temu

Średnia wieku protestujących to 60+…
Pomijając ten fakt, oni protestują przeciw sieci czy lokalizacji?

Bo jeśli przeciw lokalizacji to nigdy nikomu się nie dogodzi…Chyba ze gmina będzie miała 100 hektarów działki i tam postawi ten słup!

TTTTTTT
TTTTTTT
1 rok temu

Mój pradziadek był przeciwny budowie torów kolejowych przez Jedlicze * Bo kury przestaną jaja nieść ** i miał rację bo dziś po jaja muszę iść do sklepu lub jechać do Chlebnej ….
Widać, że głupota na za…piu jest długowieczna.
Ja czytałem, opracowania na podstawie długoletnich badań prowadzonych przez prof XY, że telefony pracujące w siec 4G i wcześniejsze 3G powodują wypalanie komórek nerwowych w mózgu odpowiedzialnych za logiczne myślenie.
NIECH ŻYJE CIEMNOTA ..
.może to jest wytłumaczenie na wysokie wyniki w wyborach do sejmu ….. czas się zatrzymać PEGASUS działa ….

aksjonometronom
aksjonometronom
1 rok temu

taa czołowi rolnicy na czele i jak mu tam gerwazy przybudówka pisu

tylko chciałbym zadać pytanie czy oni wi fi w domu mają czy zwykłych komórek używają i czy jak juz tych domów do cywilizacji do roboty idą to zadają sobie trud sprawdzenia co na nich działa ?? np niebieskie światło z ekranu led itp …. rzeczy….

a ciuchy ciuchy z trzeciego świata to brak ekologii trucie rzek itp czy aby nie powinni chodzic ubrani jedynie w len i drewniaki a nie polary z pcv ??

Ostatnio edytowane 1 rok temu przez aksjonometronom
XYZ
XYZ
1 rok temu

Protest ten jest kolejną próbą skłócenia i poróżnienia społeczeństwa gminy Jedlicze przez mentorów pewnej grupy radnych.
5G jest nowością, jej wpływ na zdrowie budzi wiele kontrowersji. Jak się okazuje, nie ma żadnych naukowych dowodów, by technologia ta mogła w negatywny sposób oddziaływać na ludzkie zdrowie.

Do XYZ
Do XYZ
Odpowiedź do  XYZ
1 rok temu

Jakich to mentorów bo co tylko ktoś powie to ujadasz o wydumanych mentorach. Ludzie nie mają mózgów? Masz ich za kretynow? Pani Arleta i ten jak mówicie Gerwazy mają rację.

XYZ
XYZ
Odpowiedź do  Do XYZ
1 rok temu

Czyżbyś był jednym z nich?

TTTTTTT
TTTTTTT
Odpowiedź do  Do XYZ
1 rok temu

Tak mam ich za znacznie ograniczonych w samodzielnym myśleniu

OKO
OKO
Odpowiedź do  XYZ
1 rok temu

Radca Prawny z Chlebnej wszystko wyjaśni – napewno już opracowała 20 stronnicowy dokument w którym zaatakuje Burmiszta i Gmine – nie ważne za co, za żywot.

Korektor
Korektor
Odpowiedź do  OKO
1 rok temu

Nie ona opracuje ten dokument ale jej mentorzy. Ona go jedynie przeczyta w stylu jakim już nieraz słyszeliśmy.

Bizon
Bizon
Odpowiedź do  Korektor
1 rok temu

ciekawe kto z radnych będzie głupi i da sobą dalej sterować?

OKO
OKO
Odpowiedź do  Bizon
1 rok temu

Znajdzie się takich sporo – dla stanowisk, kasy, poświęcą swoją godność…zresztą już znaczna z nich to zrobiła: DZIURA, GINALSKA, WOŹNIKA, LIPKA, ŻYCHOWSKA – banda spiskowców i manipulantów.

do OKO
do OKO
Odpowiedź do  OKO
1 rok temu

Pan /pani OKO trzeba iść do okulisty i leczyć zaćmę.

Chlebna
Chlebna
1 rok temu

Jak nie ma zasięgu w telefonie i trzeba wychodzić na zewnątrz to są pretensje do sieci a jak już chcą poprawić coś to oczywiście Nie bo szkodliwe. Tym co to przeszkadza proponuje wyrzucić telefony routery z domu itp bo przecież to szkodliwe. Pozdrawiam

TTTTTTT
TTTTTTT
Odpowiedź do  Chlebna
1 rok temu

Masz całkowitą rację , to jest efekt używania telefonów w sieci 4G lub starszych 3G jak już wyżej pisałem

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
16
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X