Jedlicze
zachmurzenie małe
24.2 ° C
24.2 °
24.2 °
61 %
5kmh
34 %
niedz.
24 °
pon.
24 °
wt.
20 °
śr.
18 °
czw.
21 °
Strona głównaSamorządPorażające słowa radnego na forum publicznym. Utrata kontroli nad narracją czy jawne...

Porażające słowa radnego na forum publicznym. Utrata kontroli nad narracją czy jawne odgrażanie się?

Porażające słowa radnego na forum publicznym. Utrata kontroli nad narracją czy jawne odgrażanie się?

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

Wprawdzie ustawa o samorządzie gminnym nie przewiduje wobec radnego reperkusji prawnych w postaci pozbawienia go mandatu za nieodpowiednie zachowania czy porażające słowa, ale bez najmniejszego nawet cienia wątpliwości, konsekwencje wyciągnęli już wyborcy. Takich kompetencji nie ma też Komisja skarg, wniosków i petycji. Można by więc przyjąć za pewnik, że Ryszard Dziura nie zostanie pozbawiony mandatu radnego. Czy aby na pewno?

Jak informowaliśmy 14 września, na 63. sesji zwołanej w nadzwyczajnym trybie byliśmy świadkami niekontrolowanego festiwalu buty i zuchwałości w wykonaniu wiceprzewodniczącego Ryszarda Dziura, głównie z powodu kontrowersyjnych i wulgarnych wypowiedzi. Radni, który z zażenowaniem wsłuchiwali się w wystąpienia radnego z Dobieszyna, kurtuazyjnie określane „głosem w dyskusji”, nie pozostali obojętni na nikczemne słowa i zachowania radnego. Pisaliśmy o tym w artykule: Radny Dziura demonstracyjnie wychodzi z obrad sesji. Radny Twaróg: „Byliśmy dzisiaj świadkami manipulacji jakiej się dopuścił”.

Radny Dziura, który od dawna prezentuje jedynie słuszny w jego ocenie kierunek rozumowania i postrzegania samorządowej rzeczywistości, nieusatysfakcjonowany odpowiedziami na zadane przez niego pytania, wypowiedział porażające słowa:

-Będziemy pani utrudniać i nie będziemy pani pomagać w realizaniu, w realizaniu, w realizowaniu obowiązków (pisownia oryginalna)- odgrażał się radny, nie uzyskując satysfakcjonujących go odpowiedzi.

Żadna z odpowiedzi na zadane przez wiceprzewodniczącego rady pytanie nie jest w stanie go usatysfakcjonować. Na początku obrad sesji, radny Dziura zadał pytanie: -A co by było gdyby rada nie dała dodatkowych środków na zakup samochodu?

Radny nawiązał tym samym do nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego zakupionego dla jednostki działającej w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, OSP Jaszczew. I choć zarząd jednostki OSP Jaszczew złożył podziękowania m.in. właśnie na ręce przewodniczącego rady Piotra Woźniaka, radny Dziura nie przebierając w słowach, wytknął strażakom zakup nowego wozu, choć ten jak wiemy przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie całej gminy.

Burmistrz w odpowiedzi podkreśliła, że gdyby rada nie zabezpieczyła tych dodatkowych środków, mielibyśmy podobną sytuację jak 8 czerwca, czyli wtedy, kiedy Rada Miejska naruszyła prawo. Pisaliśmy o tym w artykule: Rada Miejska w Jedliczu naruszyła prawo. Jeden z radnych wsadził na minę pozostałych.

Burmistrz Jolanta Urbanik, na której wniosek sesja została zwołana w nadzwyczajnym trybie nie ukrywa, że marzy o tym, aby jako burmistrz móc pracować w trybie normalnym, zwyczajnym, a nie w trybie nadzwyczajnym, na skutek nieprzemyślanych i niezgodnych z prawem działań referowanych przez grupę radnych.

-Niestety grupa ma charakter większościowy więc niestety nawet ci państwo radni, którzy widzą niedorzeczność w podejmowanych działaniach niestety nie mają głosu przebicia żeby znormalizować działanie organu uchwałodawczego. To jest rzecz istotna bo dzisiejsze naprawianie budżetu to jest efekt grupy większości radnych działania niezgodnego z prawem, bezmyślnego na zasadzie wyciągnięcia na sesji karteczki, odczytania i głosowania w ciemno- powiedziała burmistrz.

Burmistrz nawiązała tym samym do poprzedniej, 62. sesji Rady Miejskiej, kiedy to radni przynieśli “gotowca”, o czym również informowaliśmy w artykule: Nie milkną echa po sesji Rady Miasta. Poważne wątpliwości wokół uzasadnienia do uchwały. Czy radni przynieśli “gotowca”?

Rada Miejska działa w sprzeczności z prawem, ignoruje i narusza przepisy, nie wykazując skruchy. Jej wiceprzewodniczący nie przyjmuje do wiadomości nawet oczywistych kwestii oraz takich, które wyjaśnia prawnik, obecny na sesji Rady Miejskiej. A kiedy po wielu próbach mecenas dociera w głąb rozumowania radnego, ten i tak głosuje… przeciwko. Pisaliśmy o tym w artykule: Rada Miejska w kontrze do przepisów prawa i opozycji do mieszkańców? W co gra wiceprzewodniczący?

Porażające słowa radnego, które usłyszeliśmy na forum publicznym mogą świadczyć nie tylko o utracie przez niego kontroli nad narracją, ale są przykładem jawnego odgrażania się, straszenia.

Pomimo, że radni alarmowali o skandalicznych zachowaniach wiceprzewodniczącego Dziura, ten nie zostanie ukarany. –Sprawą nie zajmie się (przyp. powołana w 2018 roku) Komisja skarg, wniosków i petycji, której przewodniczy radna Wenencja Żychowska. To jedna ręka z Dziurą.- tłumaczy nam jeden z radnych.

Swoją drogą wspomniana Komisja nie posiada nawet takich uprawnień. Ma ona status komisji stałej, i tylko wstępnie rozpoznaje skargi, wnioski i petycje, ale no bądźmy szczerzy!- radna Żychowska nie dopuści, żeby radnemu ze wspólnego komitetu włos z głowy spadł. Można by więc przyjąć za pewnik, że Ryszard Dziura nie zostanie pozbawiony mandatu radnego. Czy aby na pewno? Na pewno… odbędą się wybory samorządowe i to one będą odpowiedzią na to pytanie.

(rn)

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

Opinie i komentarze

8 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
OKO
OKO
1 rok temu

DZIURA – a taki “Kościelny”… Fałsz – zero szacunku dla drugiej osoby. Rozumiem, że można kogoś nie lubieć, nie zgadzać się z jego poglądami, ale przecież pracuje na stowisku publicznym i powinien zachowywyać się z godnosćią! Ale on nie wie co to jest godność ! To samo Żychowska czy Lipka

jedliczanin
jedliczanin
1 rok temu

Im się wydaje że robią pośmiewisko z kogoś, a to z siebie robią. Wywalić na zbity pysk i do pośredniaka nie zapierdziela jeden z drugim

no to co
no to co
1 rok temu

mam propozycje: wyciąć wszystkie “LIPY” w gminie, pozatykać “DZURY” (nie wiem co z tą ostatnią ?) i będzie sielanka.

Korektor
Korektor
Odpowiedź do  no to co
1 rok temu

Tej ostatniej trzeba pozbawić weny w tworzeniu swojego wizerunku oddanego dla spraw gminnych społecznika i osoby niezastąpionej w radzie gminy i Zarządzie Osiedla Jedlicze – Borek. Obie te funkcje ją przerosły.

OKO
OKO
Odpowiedź do  Korektor
1 rok temu

Ludzie nie dajcie się omamić w kolejnych wyborach. Precz z DZIURĄ, WOŹNIAKIEM, ŻYCHOWSKĄ, LIPKĄ, GINALSKĄ. Trzeba ludzi młodych, bez powiązań, zaangażowanych !!

do OKO
do OKO
Odpowiedź do  OKO
1 rok temu

Nie wiem kim jesteś OKO, ale sądząc po wpisie za młody nie jesteś i masz widzę wiele kompleksów, więcnie nadasz na podmianę tych radnych.

OKO
OKO
Odpowiedź do  do OKO
1 rok temu

Czyli Ty uważasz że nasi radni są nieskazitelni, społecznicy? “Gratuluje” tobie i twojej rodzinie jeśli macie takie zasady moralne jak DZIURA czy ŻYCHOWSKA!

do OKO
do OKO
Odpowiedź do  OKO
1 rok temu

Pan/Pani OKO proponuję iść do okulisty, zaćma jest uleczalna. Po wyleczeniu można przejrzeć na oczy.

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
8
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X