Rada Miejska w Jedliczu naruszyła zasadę legalizmu wynikającą z Konstytucji RP. Ponadto po raz kolejny radni naruszyli przepisy prawa- stwierdził państwowy organ kontrolny- Regionalna Izba Obrachunkowa.

Łamanie Konstytucji przez duże „Ł”

Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie nie pozostawia cienia wątpliwości. W wyniku przeprowadzonego postępowania nadzorczego wobec uchwały Rady Miejskiej w Jedliczu w sprawie absolutorium dla Burmistrza Gminy Jedlicze z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok, Kolegium RIO stwierdziło nieważność podjętej przez radnych uchwały w całości.

W szczegółowym uzasadnieniu uchwały Kolegium RIO czytamy, że Rada Miejska w Jedliczu podjęła uchwałę w przedmiocie absolutorium bez podania przyczyn odmowy udzielenia Burmistrzowi absolutorium z tytułu realizacji budżetu za 2019 rok. Zatem została ona podjęta przez Radę Miejską w Jedliczu z naruszeniem art. 18 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym, z którego wynika wyłączna kompetencja organu stanowiącego do udzielenia bądź nieudzielenia absolutorium wyłącznie z tytułu wykonania budżetu. Tym samym Rada Miejska w Jedliczu naruszyła zasadę legalizmu wynikającą z art. 7 Konstytucji RP, w myśl którego organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

Więcej informacji już niebawem na łamach portalu.

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
Arkadiusz
Arkadiusz
3 lat temu

Zastanawiam się jak długo radni będą zapatrzeni i wierni koledze z Dobieszyna a zwłaszcza podwładny Woźniak Piotr.

Dobieszyn już podziękował radnemu frekwencją na ostatnim zebraniu sołeckim. Dziwię się trochę panu Sołtysowi, że toleruje zachowania kolegi, a wieś na takich zachowaniach radnego traci. Radny już nie wspominająć że kasuje dietę to jeszcze co sesja krzyczy w niebogłosy że ta tamto, ten tamto, a belki w swoim oku nie widzi… Współczuję wszystkim mieszkańcom gminy bo to się na wszystkich odbija.
Pozdrawiam Arkadiusz

Ktoś
Ktoś
Odpowiedź do  Arkadiusz
3 lat temu

A może frekwencja na wszystkich zebraniach, to “podziękowanie” dla Burmistrz i jej ekipy? A tak poważnie, zebrania wiejskie nigdy nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem mieszkańców. To niedobrze, że tak mało osób interesuje się sprawami gminnymi, a więc i swoimi. Jeszcze bardziej niepokoi fakt, że od ostatniej zmiany władzy, udział w tych zebraniach to kompletna strata czasu, bo ileż można słuchać niekończącej się autopromocji przy braku konkretnej odpowiedzi na nurtujące ludzi pytania. Jak w powiedzeniu:”Dziad sobie, a baba sobie.”

O dzon
O dzon
3 lat temu

Czyli co Trybunał Stanu czeka na Radę , bo tak mocno brzmi ten artykuł.

qwerty
qwerty
Odpowiedź do  O dzon
3 lat temu

Redaktora poniosło tak dawno nic nie napisał mądrego.

No i co
No i co
3 lat temu

Mam rozumieć , że moja Pani Radna złamała Konstytucje pisząc list do RIO , w którym nie do końca użyła prawdziwych stwierdzeń i danych. Mam rozumieć , że Pani Radna z mojej miejscowości jest osoba niekompetentna? hmmm to teraz oczekuje informacji jakie będa tego reperkusje. Czy to tylko takie sobie ble ble ble bez konsekwencji czy owa sytuacja niesie za soba jakieś skutki prawne. Od pewnego długiego czasu dzieja sie dziwne rzeczy w tej naszej małej społeczności. Jeśli nie niosły za soba namacalnych konsekwencji to wiekszość z nas milczała patrząc obojetnie na to co sie wyprawia. Jak na własnej skórze odczuliśmy skutki tej niekompetencji to zrobił sie rwetes. Mam na mysli oczywiście opłaty za śmieci. No to może pora ponieśc konsekwencje szanowni Radni Gminy Jedlicze.

obywatele
obywatele
3 lat temu

Ale jaja jak berety, po prostu brak słów, ręce opadają

Anka
Anka
Odpowiedź do  obywatele
3 lat temu

Szanowni Obywatele, kolejny raz pytam, ilu Was jest? A może to tylko przejaw megalomanii, bądź, co nie daj Bóg, rozdwojenie jaźni. Już myślałam, że Redaktor zmądrzał, albo przynajmniej zaczął myśleć, ale jak widać, nie. Wysmarował kolejny artykuł wymierzony w Radę. Nie żebym była stronnicza. Żałuję, że nie udało się odwołać Rady. Ale mam wielką nadzieję, że uda się odwołać przynajmniej Burmistrza. Jak wiadomo “ryba psuje się od głowy”. A Redaktor jak zwykle sprawy gminne traktuje, delikatnie mówiąc, wybiórczo. Wybiera tylko te, które uderzają w radnych, a uparcie milczy na temat różnych patologii w urzędzie i jednostkach podległych. I to ma być rzetelność?

Obywatel
Obywatel
3 lat temu

postawić Radę Miejską przed Trybunałem Stanu za naruszenie Konstytucji RP. Burmistrz i Urząd niech wezmą sprawy w swoje ręce

O dzon
O dzon
Odpowiedź do  Obywatel
3 lat temu

Obywatel TY kpisz czy o drogę pytasz ? Czy ty masz jakieś pojęcie – z tym naruszeniem konstytucji to jest śmiech na sali , w Polsce musiało by być poddanych ocenie Trybunału Stanu połowa urzędujących . Ja tak z przekorą napisałem wcześniej o Trybunale i nie myślałem że ktoś aż tak jest i tu zamilcze

obywatele
obywatele
3 lat temu

Ja proponuję na burmistrza pana Aleksandra Kwaśniewskiego haha

O Tak
O Tak
Odpowiedź do  obywatele
3 lat temu

Racja -sesje by były krótsze ,mniej monologów i popisów osobistych a na zgodę byłby wspólny toast 40%

obywatele
obywatele
3 lat temu

Aleksander Kwaśniewski na przewodniczącego rady miejskiej w Jedliczu. To najlepszy kandydat

Mieszkanka
Mieszkanka
3 lat temu

Ja krótko na temat , Burnistrzyni musi odejść to bez dwóch zdań , Wszędzie Naszą Gminę ośmiesza Jedno zasadnicze pytanie może ktoś odpowie czy ona leczy się p,,,,, Aco do odwołania R to niektórych a napewno tych co z nią trzymają P i Ż

obywatele
obywatele
3 lat temu

Rado Miejską w Jedliczu nie idźcie tą drogą jak to mówił jeden polityk.