Jedlicze
zachmurzenie duże
12 ° C
12.7 °
8.7 °
95 %
2.4kmh
100 %
wt.
12 °
śr.
9 °
czw.
8 °
pt.
8 °
sob.
10 °
Strona głównaWiadomościPiękny Jubileusz 100-lecia urodzin

Piękny Jubileusz 100-lecia urodzin

Piękny Jubileusz 100-lecia urodzin

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

Pani Maria Wilusz z Dobieszyna obchodziła swoje setne urodziny! Dostojną Jubilatkę z tej okazji odwiedziła Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Anna Czekańska.

Burmistrz w imieniu swoim oraz wszystkich mieszkańców przekazała naszej solenizantce najlepsze życzenia dalszych długich lat w zdrowiu i szczęściu, a także wręczyła drobny upominek wraz z symbolicznym bukietem kwiatów. Dostojna Jubilatka z wielkim wzruszeniem i radością przyjmowała niecodziennych gości.

Seniorka mimo sędziwego wieku jest w świetnej kondycji. Może pochwalić się doskonałą pamięcią i jasnością umysłu, co udowodniła recytując wiersz o dzikich gęsiach, którego uczyła się w szkole. Świetnie pamięta nazwiska swoich nauczycieli w szkole. Wspomina Antoniego Jaracza, który urodził się 1883 roku i był kierownikiem ówczesnej Publicznej Szkoły Powszechnej w Dobieszynie, gdzie w latach 1940-1943 prowadził tajne nauczanie. Znany także z pięknych zbiorów entomologicznych, które posiadał w swojej kolekcji. Antoni Jaracz w 1920 roku był przewodniczącym lokalnego Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa. Kolejnym zapamiętanym nauczycielem była Pani Katarzyna Trela ur. w 1911 roku, absolwentka seminarium nauczycielskiego. Podczas okupacji prowadziła tajne nauczanie z zakresu szkoły podstawowej w miejscowości Kopytowa. Po wojnie pracowała w szkole w Dobieszynie (konsultacja historyczna Remigiusz Janocha).

Rodzina, która nam towarzyszy opowiada też o ciężkich przeżyciach z lat wojennych i historię jak przed wywózką na przymusowe roboty do Niemiec, Panią Marię uratował nowy płaszcz, który zamieniła na wolność. Kolejna historia wiązała się z rosyjskim majorem stacjonującym w Dobieszynie. Na patefonie puszczał ciągle tą samą piosenkę. Nie mogąc już tego znieść, pani Maria mu ten patefon schowała. Gdy ten o tym się dowiedział wpadł w straszny szał, a nasza bohaterka musiała salwować się ucieczką.

Bardzo wymownym znakiem tej uroczystości była niezwykle rodzinna atmosfera. Zatroszczyła się o nią córka solenizantki Pani Alicja oraz wnuczka Ewa.

Dziękujemy naszej Jubilatce za podzielenie się skarbnicą doświadczeń i raz jeszcze serdecznie gratulujemy tak pięknego jubileuszu!

Źródło: (UG)

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

kwiecień 2024

23kwiCałodniowe79. Rocznica Śmierci kpt. Stanisława Betleja

maj 2024

05maj13:0017:00Patronat Jedlicze24Run & Walk Fest Zjedliczeni VDo wydarzenia pozostało

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

kwiecień 2024

23kwiCałodniowe79. Rocznica Śmierci kpt. Stanisława Betleja

maj 2024

05maj13:0017:00Patronat Jedlicze24Run & Walk Fest Zjedliczeni VDo wydarzenia pozostało

Opinie i komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X