Jedlicze
zachmurzenie małe
18 ° C
18 °
15.7 °
83 %
2kmh
40 %
sob.
24 °
niedz.
25 °
pon.
24 °
wt.
22 °
śr.
20 °
Strona głównaWiadomościNarada obywatelska o kosztach energii

Narada obywatelska o kosztach energii

Narada obywatelska o kosztach energii

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

W Jedliczu odbyła się narada obywatelska o kosztach energii.

Gmina Jedlicze wspólnie z Fundacją Stocznia z Warszawy zaprosiła mieszkańców naszej gminy na naradę obywatelską, podczas której uczestnicy poruszyli ogólnokrajowy problem ubóstwa energetycznego i rosnących kosztów energii. Każdy z gości mógł zabrać głos, wyrazić swoje zdanie związane z tym zagadnieniem oraz przedstawić propozycje rozwiązań.

Zdjęcia:

Współorganizator wydarzenia – Fundacja Stocznia od ponad 13 lat tworzy i wspiera skuteczne rozwiązania dla problemów natury społecznej. Członkowie zespołu Fundacji cenią sobie zdanie mieszkańców, wsłuchując się w ich opinie i doświadczenia, które następnie służą wypracowaniu rozwiązań spraw i problemów obywatelskich. Fundacja pomaga organizacjom czy też samorządom planować i realizować działania społeczne.

Stocznia to zespół około czterdziestu osób zajmujących się różnorodnymi dziedzinami, umiejących ze sobą współpracować oraz uzupełniających się wiedzą i umiejętnościami. W tym zespole są między innymi socjologowie, politolodzy, historycy, kulturoznawcy, ekonomiści o zróżnicowanych kompetencjach, wiedzy, zainteresowaniach, a także mający własne poglądy na różne kwestie. Z efektów ich działań korzystają m.in. seniorzy, uczniowie i nauczyciele, mieszkańcy, aktywiści i urzędnicy samorządowi z całej Polski.

We wtorek 7 czerwca w sali Gminnego Ośrodka Kultury im. Bronisławy Betlej w Jedliczu gościliśmy przedstawicielki Fundacji Stocznia.

Marię Perchuć-Żółtowską – dyrektorkę ds. partycypacji obywatelskiej, która w Fundacji zajmuje się m.in. realizacją projektów związanych z otwieraniem się instytucji publicznych na głos mieszkańców oraz Marię Belina Brzozowską – specjalistkę ds. partycypacji, koordynatorkę projektu Narada obywatelska o kosztach energii.

-Narady organizujemy w całym kraju, ale w tym regionie jest to pierwsze tego typu spotkanie. My, jako eksperci w dziedzinie prowadzenia konsultacji społecznych, zachęcamy by w gronie mieszkańców, na poziomie lokalnym, odbywały się debaty o ubóstwie energetycznym, gdzie każdy może się wypowiedzieć. Nazywamy je Naradą obywatelską o kosztach energii, ponieważ za rosnącymi cenami energii idą różnego typu koszty. Nie chodzi tutaj o koszt samej energii wyłącznie w aspekcie społecznym, ale także zdrowotnym. Przygotowaliśmy odpowiednie narzędzia, materiały edukacyjne, scenariusze oraz filmy mówiące o tym, czym jest ubóstwo energetyczne i prezentujące obecne rozwiązania. Cały proces polega na tym, że chcemy razem z obywatelami z całej Polski wypracować katalog takich rozwiązań, które doprowadzą do zredukowania lub zlikwidowania ubóstwa energetycznego – opowiedziała o idei tego przedsięwzięcia Maria Belina Brzozowska.

W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy, przedsiębiorcy, dyrektorzy jednostek i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Jedlicze, radni Rady Miejskiej oraz pracownicy Urzędu Gminy Jedlicze na czele z Burmistrzem – Jolantą Urbanik.

-Głównym celem narady są działania środowiskowe. Idea organizacji tego wydarzenia narodziła się podczas zjazdu uczestników programu edukacyjno-doradczego LeadAir – Miasta neutralne dla klimatu. Na jednym ze spotkań, wspólnie z przedstawicielami samorządów z całej Polski, mieliśmy przyjemność wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez Fundację Stocznia. Panie wspaniale potrafiły zaangażować uczestników do wyrażania opinii na tematy i problemy, którym były dedykowane. Dlatego postanowiłam, że warto zorganizować w Jedliczu naradę obywatelską by nasi mieszkańcy, przedsiębiorcy też mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu, w którym tak efektywnie pobudza się do myślenia, działania i swobodnej wypowiedzi. Problem ubóstwa energetycznego dotyczy szerokiej rzeszy społeczeństwa. Narada to jeden z elementów budowania tej świadomości. Chcemy rozmawiać z mieszkańcami, żebyśmy nie tylko wyrażali nasze potrzeby, bolączki, ale także zechcieli zastanowić się nad przyczynami i spróbowali wspólnie znaleźć drogę do ich rozwiązania. Rozwijanie świadomej demokracji lokalnej polega na tym, żeby dyskutowali liderzy wraz ze społeczeństwem, nie sami liderzy. Bardzo zależy mi na tym by pobudzić na nowo inicjatywę społeczną – rozmawiajmy bo my decydujemy o swoim losie – powiedziała Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik.

W naradzie wzięli udział także przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie: prezes Adam Skiba oraz doradca energetyczny Łukasz Kucab, którzy w swoich wystąpieniach przedstawili szeroką ofertę programów wsparcia dla osób fizycznych, rolników i przedsiębiorców, mających na celu poprawę efektywności energetycznej w gospodarstwach domowych, a tym samym obniżenie kosztów energii.

Wzajemnej integracji sprzyjała praca w grupach. Członkowie poszczególnych zespołów przytaczali argumenty i proponowali ciekawe pomysły pozwalające na wyznaczanie nowych kierunków w aspekcie przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu w zależności od danego szczebla: gminnego, wojewódzkiego i krajowego. Wśród nich wymieniono m.in. zmianę bądź całkowite zniesienie progów dochodowych w programie Czyste Powietrze, powołanie rządowego zespołu ds. ubóstwa energetycznego, opracowanie systemowych rozwiązań wspierających mieszkańców, którzy już zainwestowali w zmiany energetyczne, ustalenie trwałości projektu poprzez udzielenie gwarancji opłacalności dla beneficjenta danego programu. 

W ramach realizowanego przedsięwzięcia, jesienią odbędzie się ogólnopolski panel obywatelski, w którym weźmie udział sto losowo wybranych osób z całej Polski. Panel będzie się składał z pięciu spotkań, podczas których uczestnicy będą dyskutować na temat rekomendacji wypracowanych na naradach lokalnych. Cenne informacje, zebrane w zbiorczy dokument, zostaną opublikowane i przekazane odpowiednim instytucjom. Warto wspomnieć, że Fundacja Stocznia współpracuje z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.

Należy dodać, że pracownicy Urzędu Gminy Jedlicze przygotowali ulotki dostępne podczas spotkania, informujące o Uchwale Antysmogowej dla Podkarpacia, zasadach programu Czyste Powietrze oraz deklaracje o źródłach ogrzewania budynków do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, które należy złożyć do końca bieżącego miesiąca w formie papierowej w Urzędzie Gminy lub drogą elektroniczną na stronie internetowej www.zone.gunb.gov.pl.

Źródło: UG w Jedliczu

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

Opinie i komentarze

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
Obatel
Obatel
1 rok temu

Jedna wielka ściema – na spotkaniu sami urzędnicy z gminy i gminnych jednostek + szkoły. No i oczywiście dyżurny oszołom.

anonimowy użytkownik
anonimowy użytkownik
Odpowiedź do  Obatel
1 rok temu

Co wynikło z spotkania? Jaką pomoc dostaną mieszkańcy?
Pawilo drogie, opał drogi, energia droga…a zarobki podnoszą o 200 zł brutto i mówią żeby się cieszyć…
Wyzysk!!

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
2
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X