O planach inwestycyjnych spółki Raf Ekologia, dotyczących rozbudowy jedlickiej spalarni odpadów słyszał niemal każdy z mieszkańców. Ten temat wzbudza ogromne emocje. O tym co planują władze spółki rozmawia się nie tylko przy stole, ale na ulicach i w sklepach. Mówi się o tym nawet pod kościołem. Inwestor zaplanował bowiem zwiększenie mocy przerobowych spalarni z obecnych 10 megaton do 20 megaton rocznie! W piątek 11 sierpnia o godz. 18:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu odbędzie się rozprawa administracyjna.

Dwukrotne zwiększenie mocy przerobowych spalarni

Projekt planu inwestycyjnego, w zakresie zwiększenia ilości przetwarzanych termicznie odpadów, wywołuje (zdecydowany!) sprzeciw wśród znacznej części mieszkańców Gminy Jedlicze i okolicznych miejscowości.

– Nie traćmy czasu na kłótnie i spory. To my dzisiaj bierzemy odpowiedzialność za przyszłość swoją i naszych dzieci. Weźmy sprawę w swoje ręce. Nasz głos ma olbrzymie znaczenie! Przyjdziemy walczyć. Do zobaczenia w piątek, na rozprawie – mieszkaniec ul. Brzozowej z Jedlicza.

Niewielka odległość instalacji od zabudowań mieszkalnych, już w chwili obecnej (nawet przy obecnej mocy przerobowej spalarni !), stanowi o jej znacznej uciążliwości dla mieszkańców. Trudno nawet przewidywać, jak rozbudowa wpłynie na poziom życia mieszkańców, w aspekcie odczuwania oddziaływania odorowego spalarni.

Gdzie, kiedy i w jakim celu odbędzie się rozprawa?

Rozprawa administracyjna z udziałem społeczeństwa (mieszkańców) odbędzie się w piątek 11 sierpnia o godz. 18:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu w sprawie toczącego się postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Rozbudowa i przebudowa instalacji termicznego przekształcania odpadów innych niż komunalne wraz z wyposażeniem infrastruktury gospodarowania tymi odpadami”.

Dlaczego mieszkańcy powinni wziąć udział w rozprawie?

Powodów jest wiele. Najważniejsze jest nasze zdrowie i życie. Odpowiedzialność bierzemy także za życie przyszłych pokoleń, naszych dzieci i wnuków.

 

 

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
Tomm
Tomm
6 lat temu

Władza chce nas zatruć!!!!!!

Borewicz
Borewicz
Odpowiedź do  Tomm
6 lat temu

Chyba twoja władza…w nogach:))

Jan S.
6 lat temu

Tak? Bracie Idź do spowiedzi i przeproś Boga za to, że wprowadzasz ludzi w błąd! NIKT NIE CHCE NIKOGO TRUĆ.
Twój problem polega na tym, że w tej gminie słucha się MIESZKAŃCÓW, a nie jak za Twojej KADENCJI OBIECUJE SIĘ GRUSZKI na wierzbie.
PRZYPOMNIJ SOBIE, KIEDY ZBUDOWANO SPALARNIE? 🙂 PAMIĘTASZ ?

WIĘC MIEJ RESZTKI HONORU !! NIE KŁOĆ SIĘ!! PRZYJDŹ W PIĄTEK TO DOWIESZ SIĘ KTO KRĘCI :))
POZDRAWIAM

Jan S.
6 lat temu

i jeszcze jedno, podpisać się to nic strasznego 🙂 przynajmniej imię prawdziwe mógłbyś napisać 😉

Męcinka OSP
6 lat temu

Obecna burmistrz zaprasza mieszkańców na rozprawę do GOKu, żebyśmy zaprotestowali wobec planów spółki, radni i burmistrz są przeciwni rozbudowie, a za poprzednich kadencji przez wiele lat ta firma sponsorowała wiele imprez!!
Ot taka różnica! 🙂 Ja na obecną panią burmistrz nie głosowałem, ale gratuluję tej konsekwencji w działaniu na rzecz mieszkańców.
Mobilizujmy się! Jeden za wszystkich wszyscy za jednego!

kończ i oszczedź wstydu
kończ i oszczedź wstydu
6 lat temu

nie lubię polityki i nie interesuje się ale rzygam tym co robi mściwygość który nie może się jeszcze pogodzić. oczywiście chodzi mi o wpis Tomm. truje spalarnia ciołku. zarejestruj się do lekarza.

ekolog
ekolog
6 lat temu

Kiedy był wybudowany spalacz? Ktoś zna przybliżoną datę ?

APEL
APEL
6 lat temu

Szanowni Państwo,
apeluję i proszę! Błagam. Zmobilizujmy się i przyjdźmy na tę rozprawę w piątek. Od tych kilku chwil może zależeć nasze życie i życie naszych rodzin, przyjaciół, pokoleń!!

Liczę na Was.

Bazant
Bazant
6 lat temu

Zapraszacie tyle ludzi to dlaczego to spotkanie w małej sale GOK a nie na hali?

czytelnik
czytelnik
6 lat temu

spalarnia to samo zło. Najbardziej odczuwają to mieszkańcy, którzy mieszkają najbliżej tego syfu. Nie można pozwolić na trucie nas i naszych dzieci!

Jedliczanin
Jedliczanin
6 lat temu

Bardo dobrze ze Pan Ginalski i Pani Lipka zorganizowali akcje zbierania podpisow

Tomek
Tomek
Odpowiedź do  Jedliczanin
6 lat temu

Oto jak Pan Ginalski ze swoim pryncypałem na tle baneru spalarni rozdają dzieciom nagrody a firma wspierała imprezy które Pan Ginalski organizował!
“Cykl imprez rozpoczął Piknik Motoryzacyjny organizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych przez Zespół Szkół Zawodowych im. Armii Krajowej” – to cytat ze strony raf ekologii

PRZYPOMNĘ TYLKO, ŻE WÓWCZAS DYREKTOREM BYŁ WŁAŚNIE PAN GINALSKI

a tutaj link: http://www.rafekologia.pl/index.php?akcja=wiadomosc&wiersz=22

Z ekologicznym pozdrowieniem.

Iwo
Iwo
Odpowiedź do  Tomek
6 lat temu

Popieram!

franio
franio
6 lat temu

Musimy rzadać modernizacji spalarni a nie jej rozbudowy.

Mieszkaniec Gminy
Mieszkaniec Gminy
6 lat temu

Dla zainteresowanych tematem.
Na wstępie informacja co do stanu powietrza w Jedliczu i nie łączmy tego ze spalarnią bo nie można. (wszyscy palą a powietrze się przemieszcza)
Załącznik nr 16 do raportu oddziaływania na środowisko zadania pn. “Rozbudowa itd….. szkoda słów.
Benzo(a)piren w pyle PM10 poziom stężenia 2,3 ng/m3 230 % wartości dopuszczalnej.
Kto nie zna benzo(a)pirenu. Polecam internet, który wie wszystko. Ciekawe prawda?
Pozdrawiam wszystkiego zdrowego na terenie gminy Jedlicze..

Do Tomek
Do Tomek
6 lat temu

A co to ma wspólnego? Chłop przeszedł przemianę duchowa

Gamon
Gamon
6 lat temu

Ginalski na burmistrza !

Orek
Orek
6 lat temu

Ludzie trzeba ta spalarnie całkowicie zamknąć. To my decydujemy o tym. Kto wie co oni tam palą za pieniadze a my i nasze dzieci to wdychaja. Oni sie bogacą a my chorujemy.

baba jaga
baba jaga
6 lat temu

niech sobie spalacz wybuduja w glebokich Bieszczadach , ciemnogród się dawno skończył to nie wmawiajcie że to jest bezpieczne dla naszego zdrowia,dobrze że macie tam pracę lub ktoś z waszej rodziny ale nie myślcie że ludzie są tak głupi I w to uwierzą. W puszczy o drzewa się biją żeby nie wycinać to może by Ci ekolodzy do Jedlicza przyjechali ….

Zaga
Zaga
6 lat temu

Bardzo dobry pomysł

Wojciech Kłosowicz
Wojciech Kłosowicz
6 lat temu

Witam wszystkich zainteresowanych sprawą rozbudowy spalarni odpadów innych niż komunalne czyli całego gorszego syfu niż śmieci, Szkoda , że moderator strony nie napisał o proteście społecznym organizowanym w tym samym dniu
o godz 17:00. Zapraszam wszystkich na protest społeczny niech się Wszyscy dowiedzą co myślimy na temat Spalarni na terenie naszej Gminy.
http://www.twojaprzyszłość.org.pl
ZAPRASZAM WSZYSTKICH KTÓRZY SĄ PRZECIWNI TEMU PROCESOWI
JEDLICZE GOK 11.08.2017 Piątek godz 17:00

Kolo
Kolo
Odpowiedź do  Wojciech Kłosowicz
6 lat temu

Bardzo dobrze! Kłosowicz na Burmistrza!

franek
franek
6 lat temu

Panie Kłosowicz od kiedy Pan taki ekolog ? 🙂

Wojciech Kłosowicz
Wojciech Kłosowicz
Odpowiedź do  franek
6 lat temu

Od kiedy mam Rodzinę

maria
maria
Odpowiedź do  Wojciech Kłosowicz
6 lat temu

Wcześniej nie ?

WK
WK
Odpowiedź do  maria
6 lat temu

Odpowiadam. Od pewnego czasu ponieważ pewien przedsiębiorca postanowił zwiększyć dwukrotnie ilość spalanych odpadów. Zadaj sobie pytanie czy wiesz co tam jest spalane i na jakich warunkach?. Gwarantuję Ci , że zabraknie Twojego czasu w celu poznania wszelakich szczegółów np:
1) temperatury spalania substancji zawierających np. chlor?
2) zabezpieczenia składowiska odpadów?
3) emisji spalin kto prowadzi monitoring i kiedy? badania nadzór itd.
4) oddziaływania na środowisko? bo to co jest w raporcie to dla mnie jest …..
5) transport drogami publicznymi? hermetyzacja
itd itd

Zaga
Zaga
6 lat temu

Będziemy na 17

Borewicz
Borewicz
6 lat temu

Cała Męcinka powinna być na tym spotkaniu. Jesteśmy położeni w kotlinie i cały ten syf osiada nad nami. Dzisiejszy poranek był nie do wytrzymania. Zawiesiste, śmierdzące spalonym mięsem powietrze. Tego się nie da wytrzymać.

lodka
lodka
6 lat temu

Mam nadzieję że Przewodniczący Woźniak wygłosi na spotkaniu odpowiednią mowę. Liczę na niego, on jest dobrym mówcą

Joanna Lipka
Joanna Lipka
6 lat temu

Apel do wszystkich zainteresowanych naszą wspólną przyszłością o aktywny udział w piątkowym PROTEśCIE przeciwko spalarni w Jedliczu . Przypominam 11.08.2017r godzina 17 w Jedliczu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury. Ubieramy się na czarno.

Iwo
Iwo
6 lat temu

W 100% popieram to co napisał Pan Kłosowicz! Rodzina najważniejsza!

Janek
Janek
6 lat temu

Obecna splarnia powinna zniknąć ! Nie ma mowy nawet o rozbudowie . Nie ma dnia ani nocy – żeby nie było czuć tego cholernego trującego smrodu!! Wydaje mi się ze jest jeszcze gorzej jak było. Niestety drugi człon nazwy właściciela nie ma nic wspólnego w ekologia..

baba jaga
baba jaga
6 lat temu

Powinno się zgasić ten śmierdzący biznesik

ewo
ewo
6 lat temu

Kto pozwolił na budowę spalarni? Mieszkańcy Jedlicza nie są świadomi jakim zagrożeniem jest spalarnia, w Krośnie potrafią protestować przeciw podobnym inwestycją u nas ciężko zmobilizować ludzi.

eder
eder
6 lat temu

Spalarnia została wydzielona z rafinerii która liczy ponad 110 lat

baba jaga
baba jaga
6 lat temu

Bo ważniejsze są drzewa z kornikami w lesie niż ludzie?! Gdzie są ekolodzy ? a może by spalacz do puszczy przenieść ,nie musieli by drzew wycinać ,na pewno by wszystkie kroniki wyzdychaly po tygodniu.

czyscioch
czyscioch
6 lat temu

bronmy sie przed tym dziadostwem gosciu jak chce robic kase niech leci na ksiezyc on sie bedzie bogacil a nam tylko smrod pozostaje rozbudowa tu nic nie da trzeba zamknac ten biznes

Małgorzata
Małgorzata
6 lat temu

P. Tadeusz Józef Mokrzycki (właściciel spółki Raf-Ekologia) podczas rozprawy starał się nas ośmieszyć, obrazić, podważyć tezy wszystkich wniosków i pytań do niego skierowanych.
Profesor Stanisław Kandefer, obecny na rozprawie jest wykładowcą na katedrze procesów cieplnych, ochrony powietrza i utylizacji odpadów. Poświecił 2 dni na zapoznanie się z raportem. Jest specjalistą od budowy spalarni, ma w swoim dorobku 100 publikacji naukowych. Na rozprawie zadał P. Mokrzyckiemu kilka pytań i wypunktował błędy w przestawionych procesach technologicznych zawartych w raporcie. W odpowiedzi na jego pytania również i jemu inwestor p. T. J Mokrzycki wytknął niekompetencję (S. Kandefer. wyszedł wcześniej).
Wszystkich mieszkańców Jedlicza ze strony p. Mokrzyckiego dotknęła buta, arogancja, hipokryzja, lekceważenie, obrażanie, ośmieszanie. Wszyscy zdali sobie sprawę, że jest tak pewny siebie, bo uznał, że ma sprawę wygraną i może dalej rozwijać swój szkodliwy interes nie licząc się z nikim i niczym. Czeka nas trudna walka, ale się nie poddamy, będziemy się uczyć jak skuteczniej protestować i szukać rozwiązań w naszej sytuacji.
Pozdrawiam, mieszkanka Dobieszyna, Małgorzata Ginalska

baba jaga
baba jaga
6 lat temu

Nie ma naszej zgody trzeba ten syf zamknąć, telewizję zaprosić

baba jaga
baba jaga
6 lat temu

Czemu nie ma żadnego artykułu ,fotorelacji z wczorajszego protestu? Na teraz krosno jest więcej informacji o naszej gminie niż na jedlickim portalu i to od dawna tak jest,co to się dzieje?!

Zaga
Zaga
6 lat temu

Radna Bril to nie zły orator?

kalkapotok
kalkapotok
6 lat temu

Żałuję , że nie mogłam wczoraj uczestniczyć w proteście. Chciałabym jednak dowiedzieć się KTO wpadł na karkołomny pomysł usytuowania spalarni odpadów w Dołach Jasielsko-Sanockich? Wszak Kotlina Krośnieńsko-Jasielska otoczona jest pasem wzgórz o wys.ok.280-350 m. Zanieczyszczenie powietrza zagraża nie tylko naszej Gminie ale wszystkim w niej mieszkającym / Krosno, Jasło, Biecz i Gorlice oraz uzdrowiska Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój/. Walczymy ze smogiem – opalanie węglem, spalanie produktów ropopochodnych- a zapominamy że za wszystkim stoi rakotwórczy benzopiren i jego pochodne. Czy w naszej Gminie jest choć jeden dom w którym ktoś nie zachorował na nowotwór ew. choroby płuc?

działkowicz
działkowicz
6 lat temu

Niestety dla mieszkańców i dla mnie- ale Raf-ekologia działa zgodnie z prawem, ma wszelkie decyzje w tej sprawie od władz wojewódzkich , proszę wejść na stronę spółki i przejrzeć zakładkę- Decyzje, ostatni dokument z dnia 31.01.2017 decyzja, w której między innymi określono dla spółki ilości odpadów w ramach tzw. pozwolenia zintegrowanego dla odpadów szczególnie niebezpiecznych , na maksymalną ilość w ramach przetwarzanych w procesie D10 do 10 000 Mg/rok czyli 10 000 ton/rok a w ramach procesu R1 do 400 Mg/rok czyli 400ton/rok , Co kluczowo istotne dla sprawy która się toczy , operator instalacji został również zobowiązany – najprościej mówiąc do dostosowania do przepisów powierzchni magazynowania zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych w czasie do 31.12.2018. W załącznikch 5 i 7 wskazano szczegółowo sposoby i miejsca magazynowania odpadów przeznaczonych do unieszkodliwienia w procesie D10 i R1. Mam nadzieję że znakomity specjalista szanowany w środowisku akademickim Politechniki Krakowskiej Pan Prof. dr hab.inż. St.Kandefer wyjaśnił technikalia , bo za mało tu miejsca. Czas obowiązywania wydanej decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami dla spółki – nieokreślony!. Spółka musi dokonać koniecznych zmian bo określono ich ramy w dokumentach urzędowych… Szacunek dla Pana Borcza i Pani Bril, że zdecydowali się uczestniczyć w proteście i wykazali dobra wolę , podobnie jak Pan Starosta . Reszta protestu niestety nie przygotowana merytorycznie- pozdrawiam wszystkich przyszłych sąsiadów .Trzeba rozumem -nie krzykiem.

Janek
Janek
6 lat temu

Proponuję nagłośnić sprawę – uwaga.tvn.pl/kontakt – niech usłyszą! tak dalej nie może być – należą nam się dogodne warunki do mieszkania z rodziną i wychowywania młodego pokolenia! Odnoszę wrażenie że jest coraz gorzej. Nie ma dnia ani nocy żeby nie było czuć tego cholernego smrodu! Obecna spalarnia powinna zniknąć. Nie ma mowy o rozbudowie! ! !

Chemik
Chemik
6 lat temu

Dobrze by było gdyby władza podała skalę emisji zanieczyszczeń hydrorafinacji, kotlowni rafineryjnej, spalarni ,huty szkła itp.

Bez rozumu ale z kasa
Bez rozumu ale z kasa
6 lat temu

KTO PRACUJE W TEJ SPALRNI TY ,CZY KTOS RODZINY??? Zmienisz zdanie jak będziesz jeździł Ty albo ktoś z twojej rodziny na chemię do Brzozowa,głupi uśmiech Ci z gęby zniknie,słaba masz glowe jak nie możesz pojąć ze pieniądze to nie wszystko,ta twoja pewność jest chwiejna i na pokaz bo byś tu tak nie szczekal

NiePrzekupny
NiePrzekupny
6 lat temu

KTO PRACUJE W TEJ SPALRNI TY ,CZY KTOS Z RODZINY ŻE TAK CHWALISZ ??? Zmienisz zdanie jak będziesz jeździł Ty albo ktoś z twojej rodziny na chemię do Brzozowa,głupi uśmiech Ci z gęby zniknie,słaba masz glowe jak nie możesz pojąć ze pieniądze to nie wszystko,ta twoja pewność jest chwiejna i na pokaz bo byś tu tak nie szczekal

Joanna Lipka
Joanna Lipka
6 lat temu

Było dokładnie tak jak opisuje Pani Małgorzata. Portal informacyjny jedlicze24 nagrywał całą rozpawę, czekamy na film- wideo aby wszyscy zobaczyli jej przebieg.

ekolog
ekolog
6 lat temu

JESTEM JAK NAJBARDZIEJ ZA ROZBUDOWĄ I MODERNIZACJĄ
OBY TAK DALEJ – Trzeba nam zakładów pracy z których płyną podatki do gminy
Ci co protestują widać chcą aby z Jedlicza juz wyniosły sie wszystkie zakłady .
Splast już w Krośnie, Rafineria już praktycznie nie istnieją co dalej?
Ludzie przecież wszyscy mówią ze ta rozbudowa i modernizacja polepszy stan spalarnii i przyzcyni się do zwiększenia bezpieczeństwa
Proszę przeczytać raporty a później protesty

Dominika
Dominika
6 lat temu

Dziś kolarze Bardzobacz szybko jechali.Pewnie po inhalacji ze spalacza

Joasia
Joasia
6 lat temu

do ekolog – bzdury pleciesz, zacznij rozróżniać wartości ekonomiczne od zdrowia populacji .
ZDROWIA NIE KUPISZ ZA ŻADNE PIENIĄDZE.
Jeśli nie POMAGASZ to nie PRZESZKADZAJ !!!

Elżbieta
Elżbieta
4 lat temu

Tak potrzebujemy miejsc pracy ale nie za wszelką cenę. Ludzie chorują . Nasze dzieci chorują i wszystko po to aby kilka osób miało pracę a jakieś jednostki zbijały majątek.Pamiętajmy że w tej spalarni nikt nie utylizuje naszych śmierci komunalnych tylko z poza naszej gminy a nawet kraju. Nasz kraj robi się pomału śmietnikiem Europy a my na to pozwalamy. Pamiętać trzeba że że ta spalarnia jest usytuowana w środku naszego miasta , więc dotyczy to nas wszystkich .Jeżeli teraz nie zjednoczymy się to co zostawimy naszym dzieciom. Trzeba przyjść na protest .
E. Znój

Tomm
Tomm
6 lat temu

Władza chce nas zatruć!!!!!!

Borewicz
Borewicz
Odpowiedź do  Tomm
6 lat temu

Chyba twoja władza…w nogach:))

Jan S.
6 lat temu

Tak? Bracie Idź do spowiedzi i przeproś Boga za to, że wprowadzasz ludzi w błąd! NIKT NIE CHCE NIKOGO TRUĆ.
Twój problem polega na tym, że w tej gminie słucha się MIESZKAŃCÓW, a nie jak za Twojej KADENCJI OBIECUJE SIĘ GRUSZKI na wierzbie.
PRZYPOMNIJ SOBIE, KIEDY ZBUDOWANO SPALARNIE? 🙂 PAMIĘTASZ ?

WIĘC MIEJ RESZTKI HONORU !! NIE KŁOĆ SIĘ!! PRZYJDŹ W PIĄTEK TO DOWIESZ SIĘ KTO KRĘCI :))
POZDRAWIAM

Jan S.
6 lat temu

i jeszcze jedno, podpisać się to nic strasznego 🙂 przynajmniej imię prawdziwe mógłbyś napisać 😉

Męcinka OSP
6 lat temu

Obecna burmistrz zaprasza mieszkańców na rozprawę do GOKu, żebyśmy zaprotestowali wobec planów spółki, radni i burmistrz są przeciwni rozbudowie, a za poprzednich kadencji przez wiele lat ta firma sponsorowała wiele imprez!!
Ot taka różnica! 🙂 Ja na obecną panią burmistrz nie głosowałem, ale gratuluję tej konsekwencji w działaniu na rzecz mieszkańców.
Mobilizujmy się! Jeden za wszystkich wszyscy za jednego!

kończ i oszczedź wstydu
kończ i oszczedź wstydu
6 lat temu

nie lubię polityki i nie interesuje się ale rzygam tym co robi mściwygość który nie może się jeszcze pogodzić. oczywiście chodzi mi o wpis Tomm. truje spalarnia ciołku. zarejestruj się do lekarza.