Około sto osób protestowało w piątek (11.08) przeciwko rozbudowie spalarni odpadów niebezpiecznych. Protest odbył się godzinę przed rozprawą administracyjną w związku z toczącym się postępowaniem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy i przebudowy spalarni. Uczestniczyło w niej blisko 150 osób. Zaproszenie wszystkich do otwartej debaty w sprawie spalarni odpadów, to niestosowana dotąd praktyka w naszej gminie.

– Nie dla rozbudowy spalarni w Jedliczu- krzyczeli protestujący, którzy kategorycznie nie zgadzają się na dwukrotne zwiększenie mocy przerobowych spalarni z obecnych 10 megaton do 20 megaton rocznie, a wręcz domagają się jej likwidacji. – Spontaniczny protest to wyraz naszego sprzeciwu wobec planów inwestora- mówi jeden z protestujących.

 

Zobacz film z protestu:

Firma Raf-Ekologia zwróciła się do Urzędu Gminy w Jedliczu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy i przebudowy jedlickiej spalarni w związku z tym Burmistrz Jolanta Urbanik zaprosiła mieszkańców na rozprawę administracyjną. Informacja o tym wydarzeniu została szeroko rozpropagowana wśród społeczności. Nie uszło to uwadze nawet właścicielowi Spółki, Józefowi Mokrzyckiemu, który wyraził podziw jak urząd jawnie i skrupulatnie prowadzi postępowanie oraz jak burmistrz zadbała by w każdym zakątku gminy, każdy kto chciał- usłyszał o przygotowywanej przez Spółkę inwestycji.

– Jak się temu przyglądałem, to rozpowszechnienie, ta nadmierna staranność o czym mówiła pani burmistrz w swoim wystąpieniu, aby do każdego zakątka gminy dotarła ta informacja świadczy o tym, że władze samorządowe gminy, ani za grosz nie chciały tutaj niczego ukryć przed mieszkańcami, a wręcz przeciwnie, chciały, aby kto chciał to na pewno usłyszał o tym, że taka inwestycja jest przygotowywana. Dlaczego ja o tym mówię proszę państwa? Bo Mo-Bruk Spółka Akcyjna, która jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i ma swoich akcjonariuszy (…) zna wiele różnych przypadków. Wiele jest takich przypadków, że o takich rozprawach administracyjnych albo się próbuje w ogóle uniknąć i się nie przeprowadza albo przeprowadza się je w taki sposób, tak się podaje do publicznych wiadomości, niby tą informację, żeby jak najmniej ludzi usłyszało. Dlatego urzędnikom i pani burmistrz serdecznie dziękuję- podkreślił Józef Mokrzycki, Prezes Zarządu Mo-Bruk S.A., właściciel Raf-Ekologia Sp. z o.o. w Jedliczu- (red. jedlickiej spalarni odpadów.)
– Można powiedzieć absurd, przyjechał Mokrzycki i gada tu coś przeciwko sobie, bo jak to jest zainteresowany, chyba mówi nieszczerze. Proszę Państwa, mówię szczerze- skwitował Józef Mokrzycki.

 

Zarówno Dyrektor Ochrony Środowiska jak i Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie pozytywnie zaopiniowali warunki realizacji przedsięwzięcia przez Spółkę. Większość mieszkańców ma odmienne zdanie i nie chce rozbudowy. Co na to burmistrz?

– Trzeba mieć świadomość, że przy wydawaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach burmistrz jako organ administracyjny, zgodnie z ustawą, bierze pod uwagę ustalenia zawarte w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krośnie oraz wyniki postępowania z udziałem społeczeństwa.- przypomina Burmistrz Jolanta Urbanik i dodaje:
– Udział mieszkańców, w ramach przewidzianej prawem procedury jest dla mnie nader istotny w związku z tym zorganizowałam rozprawę z udziałem inwestora, wszystkich stron postępowania oraz co najważniejsze z udziałem społeczeństwa.

 

W pięciogodzinnej rozprawie administracyjnej zorganizowanej przez burmistrza uczestniczyli mieszkańcy, radni, przedstawiciele stowarzyszeń i przedstawiciele inwestora w tym także właściciel spółki Raf-Ekologia. Na rozprawę przybyli także mieszkańcy sąsiednich gmin oraz ich przedstawiciele. W rozprawie uczestniczył także wójt sąsiadującej Gminy Wojaszówka, Sławomir Stefański. Podczas debaty strony prezentowały swoje argumenty. Dyskutowano nie tylko merytorycznie, ale momentami bardzo żywo i emocjonalnie.

– Rozmawialiśmy o bardzo ważnej i złożonej inwestycji, z którą może wiązać się wiele problemów. Dialog społeczny jest istotą samorządu i o to chodzi, aby rozmawiać transparentnie- podkreśla burmistrz Jolanta Urbanik.

 

Zobacz film z rozprawy administracyjnej:

Niebawem gotowy będzie protokół z załącznikami z rozprawy administracyjnej. Decyzję burmistrz wyda do końca sierpnia.

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
uczestnik
uczestnik
6 lat temu

Kiedyś w tej gminie zamykało się ludziom usta, a teraz każdy bez obaw może publicznie wyrazić swoje zdanie. Pamiętacie jak to było??????
Pomijając, że sam protest był dla niektórych doskonałą okazją do uprawiania polityki, to jednak rozprawa przebiegła dosyć sprawnie. Nieodzowne są emocje, ale to nie one górowały raczej mam wrażenie, że wiele z tych głosów mieszkańców było naprawdę potrzebnych!

obecna
obecna
6 lat temu

Mogła byś podać przykład tego zamykania ust ?

qwerty1
qwerty1
Odpowiedź do  obecna
6 lat temu

“obecna” gdybyś była obecna to jeden z przykładów właśnie pan Jerzy na rozprawie przytoczył

mieszkaniec Jedlicza
mieszkaniec Jedlicza
6 lat temu

Sam jestem alergikiem zaawansowanym moje dzieci maja alergie a o zmianach skornych nie wspomnę. Spalarnia niech wubuduja bo ten syf trzeba spalić ale z dala od domostw. To powinno być ustawowo uregulowane. Ale z pewnością chodzi właśnie o to żebyśmy chodzili po lekarzach i kupowali leki. Powiem krotko: zamknąć tego truciciela niech sobie budują na odludziach.

Jedliczanin
Jedliczanin
6 lat temu

Teraz jest odpowiedni moment aby zamknąć tego truciciela.

jedliczanin
jedliczanin
6 lat temu

Ludzie sami się trują paląc w piecach śmieciami starymi meblami pampersami tego nikt jakoś nie czuje albo udają że nie czuć trzeba sprawdzić kto tak naprawde truje kogoś i siebie

qwerty1
qwerty1
6 lat temu

protest to niestety bicie piany!
wiec polityczny
lipa i koniec

Analityk
Analityk
6 lat temu

Jakim cudem Pani Burmistrz, chce decyzję wydać do końca sierpnia? Raport zawiera istotne błędy w obliczeniach (zamiast 160 stopni na dopalaczu przyjęto 60), tak więc uzgodnienie RDOŚ i opinia PIS z Krosna są NIEWAŻNE z mocy prawa. Raport wymaga poprawy i powtórnego uzgodnienia. Stroną postępowania jest stowarzyszenie ROTA i wszelkie postanowienia wydane bez ich poinformowania będą NIEWAŻNE z mocy prawa. Jeśli Pani Burmistrz planuje wydawać decyzje niezgodnie z KPA, to powodzenia. Organu, który planuje wydać niezgodną z prawem decyzję jeszcze nie widziałem, ale wszystko widzę przed nami.

qwerty1
qwerty1
6 lat temu

jak jesteś mądrzejszy od tych osób to ja się pytam: GDZIE JEST TWÓJ wniosek?
jeżeli masz rację to dlaczego pienisz się tutaj a nie byłeś na rozprawie???

Tomek
Tomek
6 lat temu

Oto jak Pan Ginalski ze swoim pryncypałem na tle baneru spalarni rozdają dzieciom nagrody a firma wspierała imprezy które Pan Ginalski organizował!
“Cykl imprez rozpoczął Piknik Motoryzacyjny organizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych przez Zespół Szkół Zawodowych im. Armii Krajowej” – to cytat ze strony raf ekologii

PRZYPOMNĘ TYLKO, ŻE WÓWCZAS DYREKTOREM BYŁ WŁAŚNIE PAN GINALSKI

a tutaj link: http://www.rafekologia.pl/index.php?akcja=wiadomosc&wiersz=22

A NA ROZPRAWIE PYTAŁ CZY WŁAŚCICIEL ZAMKNIE SPALARNIĘ….

Z ekologicznym pozdrowieniem.

obcy
obcy
6 lat temu

Ginalski świetnie wyczuwa koniunkturę . Śmiało mógłby grać na giełdzie.

widz
widz
6 lat temu

takiego cyrku to dawno tu nie było !!!!! jak wam nie WSTYD !!!! może na ulice wyjdziecie jeszcze 🙂

ewo
ewo
6 lat temu

cyrk to był nad rzeką bardzo dobrze że ludzie chcą coś dobrego zrobić dla miasta, czyste powietrze, którego niestety ale brak

ewa
ewa
4 lat temu

dziwię się wszystkim tym ,którzy są za budową spalarni w Jedliczu … to chyba tylko ci tego pomysłu bronią ,którzy nie są mieszkańcami tej gminy … bo nie wierzę by Jedliczanie popierali ten śmierdzący pomysł ..miała być spalarnia na potrzeby naszej gminy a palą już wszystko śmieci nie wiadomo skąd i jakie … czemu u nas gdzie tereny i okolice jeszcze takie piękne…czy właściciel spółki jest naszym mieszkańcem ?…niech sobie w swoich stronach zafunduje taką wędzarnie .. w roku 2017 Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał pozwolenie na przywóz 734 tys ton odpadów z zagranicy w 2016 roku ponad 701 tys ton to dwa razy więcej niż w latach poprzednich ….od początku 2018 roku firmy otrzymały pozwolenie na import już ponad 168,5 tys ton śmieci…..SKĄD IMPORTUJEMY ŚMIECI ? …wg danych GUS śmieci te pochodzą głównie z Niemiec , Wlk Brytanii , Włoch i Szwecji …a co ciekawe część odpadów przybyło nawet z Australii , Nowej Zelandii oraz Nigerii …czy tak piękną Podkarpacką krainę jak Jedlicze mamy zamienić na śmietnisko z całego świata ..ludzie opamiętajcie się .. jak można ze swojej Ojczyzny robić zsyp śmieci z całego świata …

max
max
Odpowiedź do  ewa
4 lat temu

powiem tak – podziwiam ile obłudy w tym wpisie – czy z taką samą werwą będzie Pani za likwidacją perfumerii otaczającej tą śmierdzącą spalarnię ?

uczestnik
uczestnik
6 lat temu

Kiedyś w tej gminie zamykało się ludziom usta, a teraz każdy bez obaw może publicznie wyrazić swoje zdanie. Pamiętacie jak to było??????
Pomijając, że sam protest był dla niektórych doskonałą okazją do uprawiania polityki, to jednak rozprawa przebiegła dosyć sprawnie. Nieodzowne są emocje, ale to nie one górowały raczej mam wrażenie, że wiele z tych głosów mieszkańców było naprawdę potrzebnych!

obecna
obecna
6 lat temu

Mogła byś podać przykład tego zamykania ust ?

qwerty1
qwerty1
Odpowiedź do  obecna
6 lat temu

“obecna” gdybyś była obecna to jeden z przykładów właśnie pan Jerzy na rozprawie przytoczył

mieszkaniec Jedlicza
mieszkaniec Jedlicza
6 lat temu

Sam jestem alergikiem zaawansowanym moje dzieci maja alergie a o zmianach skornych nie wspomnę. Spalarnia niech wubuduja bo ten syf trzeba spalić ale z dala od domostw. To powinno być ustawowo uregulowane. Ale z pewnością chodzi właśnie o to żebyśmy chodzili po lekarzach i kupowali leki. Powiem krotko: zamknąć tego truciciela niech sobie budują na odludziach.

Jedliczanin
Jedliczanin
6 lat temu

Teraz jest odpowiedni moment aby zamknąć tego truciciela.

jedliczanin
jedliczanin
6 lat temu

Ludzie sami się trują paląc w piecach śmieciami starymi meblami pampersami tego nikt jakoś nie czuje albo udają że nie czuć trzeba sprawdzić kto tak naprawde truje kogoś i siebie

qwerty1
qwerty1
6 lat temu

protest to niestety bicie piany!
wiec polityczny
lipa i koniec

Analityk
Analityk
6 lat temu

Jakim cudem Pani Burmistrz, chce decyzję wydać do końca sierpnia? Raport zawiera istotne błędy w obliczeniach (zamiast 160 stopni na dopalaczu przyjęto 60), tak więc uzgodnienie RDOŚ i opinia PIS z Krosna są NIEWAŻNE z mocy prawa. Raport wymaga poprawy i powtórnego uzgodnienia. Stroną postępowania jest stowarzyszenie ROTA i wszelkie postanowienia wydane bez ich poinformowania będą NIEWAŻNE z mocy prawa. Jeśli Pani Burmistrz planuje wydawać decyzje niezgodnie z KPA, to powodzenia. Organu, który planuje wydać niezgodną z prawem decyzję jeszcze nie widziałem, ale wszystko widzę przed nami.

qwerty1
qwerty1
6 lat temu

jak jesteś mądrzejszy od tych osób to ja się pytam: GDZIE JEST TWÓJ wniosek?
jeżeli masz rację to dlaczego pienisz się tutaj a nie byłeś na rozprawie???

Tomek
Tomek
6 lat temu

Oto jak Pan Ginalski ze swoim pryncypałem na tle baneru spalarni rozdają dzieciom nagrody a firma wspierała imprezy które Pan Ginalski organizował!
“Cykl imprez rozpoczął Piknik Motoryzacyjny organizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych przez Zespół Szkół Zawodowych im. Armii Krajowej” – to cytat ze strony raf ekologii

PRZYPOMNĘ TYLKO, ŻE WÓWCZAS DYREKTOREM BYŁ WŁAŚNIE PAN GINALSKI

a tutaj link: http://www.rafekologia.pl/index.php?akcja=wiadomosc&wiersz=22

A NA ROZPRAWIE PYTAŁ CZY WŁAŚCICIEL ZAMKNIE SPALARNIĘ….

Z ekologicznym pozdrowieniem.

obcy
obcy
6 lat temu

Ginalski świetnie wyczuwa koniunkturę . Śmiało mógłby grać na giełdzie.

widz
widz
6 lat temu

takiego cyrku to dawno tu nie było !!!!! jak wam nie WSTYD !!!! może na ulice wyjdziecie jeszcze 🙂

ewo
ewo
6 lat temu

cyrk to był nad rzeką bardzo dobrze że ludzie chcą coś dobrego zrobić dla miasta, czyste powietrze, którego niestety ale brak

ewa
ewa
4 lat temu

dziwię się wszystkim tym ,którzy są za budową spalarni w Jedliczu … to chyba tylko ci tego pomysłu bronią ,którzy nie są mieszkańcami tej gminy … bo nie wierzę by Jedliczanie popierali ten śmierdzący pomysł ..miała być spalarnia na potrzeby naszej gminy a palą już wszystko śmieci nie wiadomo skąd i jakie … czemu u nas gdzie tereny i okolice jeszcze takie piękne…czy właściciel spółki jest naszym mieszkańcem ?…niech sobie w swoich stronach zafunduje taką wędzarnie .. w roku 2017 Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał pozwolenie na przywóz 734 tys ton odpadów z zagranicy w 2016 roku ponad 701 tys ton to dwa razy więcej niż w latach poprzednich ….od początku 2018 roku firmy otrzymały pozwolenie na import już ponad 168,5 tys ton śmieci…..SKĄD IMPORTUJEMY ŚMIECI ? …wg danych GUS śmieci te pochodzą głównie z Niemiec , Wlk Brytanii , Włoch i Szwecji …a co ciekawe część odpadów przybyło nawet z Australii , Nowej Zelandii oraz Nigerii …czy tak piękną Podkarpacką krainę jak Jedlicze mamy zamienić na śmietnisko z całego świata ..ludzie opamiętajcie się .. jak można ze swojej Ojczyzny robić zsyp śmieci z całego świata …

max
max
Odpowiedź do  ewa
4 lat temu

powiem tak – podziwiam ile obłudy w tym wpisie – czy z taką samą werwą będzie Pani za likwidacją perfumerii otaczającej tą śmierdzącą spalarnię ?