Co zrobią z zabytkowym parkiem? Jak zmieni się Pałac Stawiarskich?

0
Pałac Stawiarskich od dawna wymagał remontu. Przez lata uległ zniszczeniu. Budynek gdzie obecnie mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Jedliczu zostanie zmodernizowany. W większości będą to prace z zewnątrz. W ramach projektu zrewitalizowany zostanie także zabytkowy park. Obiekt pełni bardzo ważną rolę dla mieszkańców miasta i gminy Jedlicze. Inwestycja prowadzona jest za zgodą i pod nadzorem konserwatora zabytków. Wstęp na teren parku “jest surowo wzbroniony i grozi niebezpieczeństwem.” Kilka dni temu rozpoczęto wycinkę drzew.
Przebywanie na terenie obiektu “jest surowo wzbronione i grozi niebezpieczeństwem”-informuje starostwo. Na czas prowadzonych robót, obiekt nie został jednak wyłączony z użytkowania, w budynku odbywają się lekcje. // fot. Jedlicze24

Na terenie zabytkowego parku trwa intensywna wycinka drzew. Nie wszystkim się to podoba, niektórym żal tych drzew, ale część drzew stwarza zagrożenie. – Około 80 procent drzew w parku to są nasadzenia i samosiewy, młodsze niż 70 lat. Więc tak naprawdę nie tworzą wartości historycznej tego parku. One wręcz zaciemniają- przekonywał Adam Zawadzki, projektant krajobrazu, podczas spotkania (6.02) poświęconego prowadzonym pracom.

Według analizy dendrologicznej drzewostanu, spośród 830 drzew niemal każde wymaga pielęgnacji, a część jest konieczna do wycinki. //  fot. Jedlicze24

W parku zostaną nasadzone nowe drzewa liściaste i iglaste oraz krzewy, żywopłoty i róże. Odnowione zostaną alejki spacerowe. Powstanie też kilka nowych. Zamontowane zostaną lampy, ławki i kosze oraz płyty kamienne z opisami na temat budynku liceum i historii zabytkowego parku. Całkowitej likwidacji ulegnie natomiast strzelnica sportowa.

W zakresie prac przewidziano m.in. prace konserwatorskie przy elewacji budynku, remont tarasu, wymianę pokrycia dachowego i części stolarki okiennej oraz drzwiowej, a także wymianę części więźby dachowej. Projekt zakłada też wykonanie oświetlenia budynku z zewnątrz, izolację i ocieplenie ścian piwnic, ocieplenie stropu piętra oraz stropu i ścian poddasza, przebudowę i remont pomieszczeń oraz schodów.

Pałac Stawiarskich wzniesiono w 1925 r. Na potrzeby liceum został adaptowany w 1944 r. i nadal pełni tę funkcję // fot. Jedlicze24

Powiat krośnieński na realizację projektu, przeznaczy blisko 500 tys. zł z własnego budżetu. Inwestycja będzie jednak kosztować znacznie więcej, bo 3,5 mln zł. Modernizacja Pałacu Stawiarskich i rewitalizacja zabytkowego parku będzie więc możliwa dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO Województwa Podkarpackiego).

Na spotkaniu w budynku szkoły (6.02) omówiono zakres działań związanych z realizacją tego zadania. Wicestarosta Adolf Kasprzyk przygotował i wygłosił prezentację na temat przebiegu prac związanych z modernizacją budynku //  fot. Jedlicze24

Jaki był cel podjęcia się realizacji tego zadania? – Jest to jeden z ładniejszych obiektów na terenie samego Jedlicza, pod kątem architektonicznym, ale też patrząc historycznie. Cel główny to uwypuklenie tego obiektu, przede wszystkim podtrzymanie jego substancji materialnej i przeprowadzenie tego, co jest konieczne do podtrzymania tejże substancji- powiedział Jan Juszczak, starosta krośnieński. – Park to miejsce otwarte dla wszystkich, służące do wypoczynku.

W spotkaniu uczestniczyła również Burmistrz Jolanta Urbanik. – To niewątpliwie ważna i długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Warto podkreślić, że Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego był bardzo hojny dla nas jeżeli chodzi o dofinansowanie działań w sferze dziedzictwa kulturowego. Dzięki pozyskanym środkom świetności nabierze Pałac Stawiarskich, gdzie mieści się nasze liceum z tradycjami oraz Dwór Stojowskich w Jaszczwi, w którym prowadzimy prace rewitalizacyjne już od jesieni ubiegłego roku.

Park to ważne miejsce na mapie miasta i gminy Jedlicze. Mieszkańcy cieszą się z inwestycji, która zgodnie z umową ma być gotowa do końca sierpnia br.

 

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
Krzycho
Krzycho
6 lat temu

Szkoła słynie z klasy wojskowej a przeciwko likwidacji strzelnicy nikt nie protestuje. Jeszcze parę lat temu leżały tu łuski które się zbieralo od lat nie remontowano strzelnicy a teraz ulegnie likwidacji. Trochę to smutne 🙁

Manek
Manek
6 lat temu

Zima chciał budodać skocznie. Plan padł

bobko
bobko
Odpowiedź do  Manek
6 lat temu

Nie Zima ,tylko Bril i nie skocznie tylko trasy biegowe,a reszta…….się zgadza …..hehe

Emil
Emil
6 lat temu

I co? Sedząca na spotkaniu p. Urbanik zrozumiała o czym się mówi, czy tak jak zwykle?

Iwona Pytel
Iwona Pytel
6 lat temu

Chciałabym sprostować informację o likwidacji strzelnicy. Projekt nie zakłada takiej likwidacji, jeśli pojawi się taka możliwość strzelnica będzie modernizowana aby spełniała wymogi otwartego obiektu. Klasa wojskowa to mocna strona naszego liceum więc strzelnica w budynku szkoły i otwarta strzelnica to ważne punkty naszej szkoły. Dbamy o zachowanie tradycji i w tym względzie nic się nie zmienia. ?

frankie
frankie
Odpowiedź do  Iwona Pytel
6 lat temu

Pani Dyrektor mocno kibicuje by szkoła mogła się rozwijać. Jako były uczeń z ubolewaniem obserwuje stan liczbowy nawet nie klas, a klasy na poszczególnym roczniku. Mam nadzieję, że mimo trudności z liczbą dzieci, silnej konkurencji szkół krośnieńskich przyszłe lata okażą się bardziej pomyślne dla naszej szkoły. Marzy mi się po cichu by udało się utworzyć w przyszłości chociaż po 2 oddziały.
Od przyszłego roku budynek i otoczenie zmienią się nie do poznania i z pewnością wymiernie wpłynie to na wizerunek liceum.
Proszę nie odpuszczać na promocji szkoły. Życzę dużo zdrówka i pomyślnej rekrutacji 🙂

Byłbym wdzięczny za podpowiedź, w której sali zostanie urządzona izba pamięci?

Manek
Manek
Odpowiedź do  frankie
6 lat temu

Poziom szkoły stanowi kadra nauczycielska a nie wygląd budynku.
Oczywiście ten remont jak najbardziej potrzebny.

Iwona Pytel
Iwona Pytel
Odpowiedź do  frankie
6 lat temu

Dziękuję. Wszystkim zależy żeby szkoła się rozwijała, w tym roku mamy nadzieję na realizację jeszcze dwóch projektów związanych z dydaktyką. Trzymamy kciuki. Sale muzealne będą mieścić się w lewym skrzydle pałacu. Pozdrawiam

Manek
Manek
Odpowiedź do  Iwona Pytel
6 lat temu

To dobry kierunek. Idzie wyż demograficzny to i oddziałów przybędzie

Gangsta
Gangsta
Odpowiedź do  Iwona Pytel
6 lat temu

To liceum mam do niego wielki sentyment. Szkoda ze wycieto krzewy w parku w których można było się calowac 🙂 Ten park to nie tylko libacje jak to niektórzy mówią ale też miejsce spotkań z przyjaciółmi. Wspomnienia…….

Absolwentka LO
Absolwentka LO
6 lat temu

Jeden z najbardziej wartościowych budynków w Jedliczu. To nie jest zwykły budynek, to także historia a także wspomnienia dla pedagogów, absolwentów oraz uczniów. Cieszy mnie, że Pałac Stawiarskich doczekał się renowacji. Serdecznie pozdrawiam kadrę pedagogiczną z Liceum im. Marii Konopnickiej, a także życzę dalszych sukcesów. Pani Dyrektor zawsze powtarzała, że trzeba wierzyć w swoje marzenia, trzeba wierzyć, że się spełnią. Tego także życzę wszystkim uczniom i absolwentom tej wspaniałej placówki.

frankie
frankie
6 lat temu

Fajnym pomysłem byłoby zorganizowanie takiego spotkania jak to z udziałem starosty i projektanta dla trochę szerszego grona. Może któregoś popołudnia dałoby radę w tym samym miejscu tj. w auli pałacu zrobić spotkanie otwarte z projektantem. Posłuchałbym z zaciekawieniem krótkiej prelekcji + czas na zadawanie pytań. Panie Starosto dałoby radę cuś takiego zorganizować? Myślę, że ciekawych osób byłoby więcej.

Manek
Manek
Odpowiedź do  frankie
6 lat temu

Panie Kazimierzu to dobry pimysł

Krzycho
Krzycho
6 lat temu

Szkoła słynie z klasy wojskowej a przeciwko likwidacji strzelnicy nikt nie protestuje. Jeszcze parę lat temu leżały tu łuski które się zbieralo od lat nie remontowano strzelnicy a teraz ulegnie likwidacji. Trochę to smutne 🙁

Manek
Manek
6 lat temu

Zima chciał budodać skocznie. Plan padł

bobko
bobko
Odpowiedź do  Manek
6 lat temu

Nie Zima ,tylko Bril i nie skocznie tylko trasy biegowe,a reszta…….się zgadza …..hehe

Emil
Emil
6 lat temu

I co? Sedząca na spotkaniu p. Urbanik zrozumiała o czym się mówi, czy tak jak zwykle?

Iwona Pytel
Iwona Pytel
6 lat temu

Chciałabym sprostować informację o likwidacji strzelnicy. Projekt nie zakłada takiej likwidacji, jeśli pojawi się taka możliwość strzelnica będzie modernizowana aby spełniała wymogi otwartego obiektu. Klasa wojskowa to mocna strona naszego liceum więc strzelnica w budynku szkoły i otwarta strzelnica to ważne punkty naszej szkoły. Dbamy o zachowanie tradycji i w tym względzie nic się nie zmienia. ?

frankie
frankie
Odpowiedź do  Iwona Pytel
6 lat temu

Pani Dyrektor mocno kibicuje by szkoła mogła się rozwijać. Jako były uczeń z ubolewaniem obserwuje stan liczbowy nawet nie klas, a klasy na poszczególnym roczniku. Mam nadzieję, że mimo trudności z liczbą dzieci, silnej konkurencji szkół krośnieńskich przyszłe lata okażą się bardziej pomyślne dla naszej szkoły. Marzy mi się po cichu by udało się utworzyć w przyszłości chociaż po 2 oddziały.
Od przyszłego roku budynek i otoczenie zmienią się nie do poznania i z pewnością wymiernie wpłynie to na wizerunek liceum.
Proszę nie odpuszczać na promocji szkoły. Życzę dużo zdrówka i pomyślnej rekrutacji 🙂

Byłbym wdzięczny za podpowiedź, w której sali zostanie urządzona izba pamięci?

Manek
Manek
Odpowiedź do  frankie
6 lat temu

Poziom szkoły stanowi kadra nauczycielska a nie wygląd budynku.
Oczywiście ten remont jak najbardziej potrzebny.

Iwona Pytel
Iwona Pytel
Odpowiedź do  frankie
6 lat temu

Dziękuję. Wszystkim zależy żeby szkoła się rozwijała, w tym roku mamy nadzieję na realizację jeszcze dwóch projektów związanych z dydaktyką. Trzymamy kciuki. Sale muzealne będą mieścić się w lewym skrzydle pałacu. Pozdrawiam

Manek
Manek
Odpowiedź do  Iwona Pytel
6 lat temu

To dobry kierunek. Idzie wyż demograficzny to i oddziałów przybędzie

Gangsta
Gangsta
Odpowiedź do  Iwona Pytel
6 lat temu

To liceum mam do niego wielki sentyment. Szkoda ze wycieto krzewy w parku w których można było się calowac 🙂 Ten park to nie tylko libacje jak to niektórzy mówią ale też miejsce spotkań z przyjaciółmi. Wspomnienia…….

Absolwentka LO
Absolwentka LO
6 lat temu

Jeden z najbardziej wartościowych budynków w Jedliczu. To nie jest zwykły budynek, to także historia a także wspomnienia dla pedagogów, absolwentów oraz uczniów. Cieszy mnie, że Pałac Stawiarskich doczekał się renowacji. Serdecznie pozdrawiam kadrę pedagogiczną z Liceum im. Marii Konopnickiej, a także życzę dalszych sukcesów. Pani Dyrektor zawsze powtarzała, że trzeba wierzyć w swoje marzenia, trzeba wierzyć, że się spełnią. Tego także życzę wszystkim uczniom i absolwentom tej wspaniałej placówki.

frankie
frankie
6 lat temu

Fajnym pomysłem byłoby zorganizowanie takiego spotkania jak to z udziałem starosty i projektanta dla trochę szerszego grona. Może któregoś popołudnia dałoby radę w tym samym miejscu tj. w auli pałacu zrobić spotkanie otwarte z projektantem. Posłuchałbym z zaciekawieniem krótkiej prelekcji + czas na zadawanie pytań. Panie Starosto dałoby radę cuś takiego zorganizować? Myślę, że ciekawych osób byłoby więcej.

Manek
Manek
Odpowiedź do  frankie
6 lat temu

Panie Kazimierzu to dobry pimysł