Jedlicze
zachmurzenie małe
11.5 ° C
11.8 °
11.5 °
91 %
2.5kmh
47 %
sob.
24 °
niedz.
25 °
pon.
24 °
wt.
22 °
śr.
19 °
Strona głównaSamorządKto w radzie jest kim lub kto kimś chciałby zostać? Historia zatoczyła...

Kto w radzie jest kim lub kto kimś chciałby zostać? Historia zatoczyła koło

Kto w radzie jest kim lub kto kimś chciałby zostać? Historia zatoczyła koło

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

Przepis na to, by wchodzić w rolę przewodniczącego rady, nie pełniąc takiej funkcji oficjalnie, może być nader banalny, czego przykładem jest zachowanie radnej na ostatniej sesji Rady Miejskiej. O szczegółach redaktor naczelny.

Wsłuchując się we fragment ostatniej sesji Rady Miejskiej w Jedliczu dotyczący ważnych, inwestycyjnych zadań w zakresie budowy garaży dla jednostek OSP, trudno nie odnieść wrażenia, że po pierwsze: radna Wenencja Żychowska niemal dostała zadyszki, a po drugie: próbowała wejść w rolę przewodniczącego rady.

Radni prowadzili dyskusję. O poziomie merytorycznym wymiany poglądów naszych przedstawicieli w radzie, tym razem nie będę się wypowiadał. Chcę zwrócić uwagę na coś zupełnie innego. Ważnego, istotnego i rzucającego światło na pracę rady…

Prawo i regulamin oraz kwestie techniczne. ABC pracy rady

Prawo swobody wypowiedzi jest gwarantem Konstytucji… Rzeczypospolitej Polskiej rzecz jasna, a nie Ludowej. Takie prawo przysługuje również radnym według określonego regulaminu. Powszechnie przyjęta praktyka stanowi, że radni przed wystąpieniem czy z zamiarem zabrania głosu na sesji powinni taki zamiar zgłosić przewodniczącemu. Technicznie wygląda to tak, że za pomocą odpowiedniego przycisku na panelu, który ma do dyspozycji każdy z radnych, jest wysyłany sygnał do prowadzącego obrady przewodniczącego, a następnie nazwisko radnego pojawia się na planszy w kolejce oczekujących na zabranie głosu. Wyłączne prawo do udzielania głosu podczas obrad przysługuje- przynajmniej technicznie i oficjalnie- przewodniczącemu rady.

Dyskusja trwała. Głos zabrała radna z Borku

Na ostatniej sesji z zamiarem zabrania głosu we wspomnianym wyżej temacie wystąpiło kilku radnych. Przewodniczący Woźniak dopuszczał do głosu po kolei, według kolejności zgłoszeń, poszczególnych radnych. Wkrótce udzielił również głosu radnej Wenencji Żychowskiej, która zawnioskowała do przewodniczącego o przerwanie dyskusji i podjęcie głosowania, po mimo, że na swój głos oczekiwały jeszcze następne osoby. –Składam wniosek formalny o przerwanie dyskusji. Kto z państwa jest za proszę głosować za, kto z państwa jest przeciw proszę głosować tak zgodnie z własnym sumieniem. Ta dyskusja tutaj w tym miejscu nie ma nie ma po prostu rozwiązania. Takie sprawy rozwiązuje się na posiedzeniach komisji, a nie na posiedzeniach sesji.- stwierdziła podniesionym głosem radna Żychowska, i powtórzyła: –Jeszcze raz składam wniosek formalny o przerwanie w tym temacie, dziękuję– skwitowała.

Jak zareagował przewodniczący?

-Pani radna te osoby, które są zapisane jeszcze im głos udzielę, oczywiście jest dyskusja- powiedział przewodniczący Woźniak, który nie zgodził się tak zarówno na wprowadzenie wniosku formalnego o przerwanie dyskusji jak również na przerwanie dyskusji.

Przewodniczący rady tym razem nie odebrał głosu nikomu, choć w przeszłości odbierał już głos kilku osobom       /fot. Jedlicze24

Trzeba to tak powiedzieć:

Nie zbyt często zgadzam się z przewodniczącym Woźniakiem niemniej w tym miejscu trzeba podkreślić, że zachował się tak, jak powinien zachować się prowadzący dyskusję przewodniczący.

Nie można mieć wątpliwości, że słowa: -Kto z państwa jest za proszę głosować za, kto z państwa jest przeciw… brzmią jak by to powiedzieć: jak wyjęte z ust prowadzącego obrady.

Radna Żychowska z pewnością pamięta jeszcze niezbyt zamierzchłe czasy, kiedy to Piotr Woźniak nie pełnił jeszcze funkcji przewodniczącego, a ona sama nie pełniła funkcji radnej           /fot. archiwum/Jedlicze24

W tym miejscu nasuwa się kilka wniosków i pytań, na które być może uda nam się wkrótce uzyskać odpowiedź. Tymczasem nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, że radna, która poza pełnieniem funkcji w radzie i komisjach, mogłaby wejść w rolę przewodniczącego rady- przejmując jego obowiązki i przywileje, decydując kiedy i komu udzielić lub odebrać głos- bez uprzedniego wyboru jej na funkcję przewodniczącej rady.

Historia lubi się powtarzać….

Jakiś czas temu radna Żychowska przekonywała, że każda praca wymaga komfortu miejsca, a praca szefa rady jest szczególnie ważna dla naszej gminy. Podkreśliła wówczas, że obecnie miejsce w którym urzęduje przewodniczący, a w którym obecnie pracują dwie osoby bardzo dyskredytuje osobę i funkcję przewodniczącego rady. Nie jest żadną tajemnicą, że w przeszłości nazwisko radnej pojawiało się na giełdzie nazwisk do objęcia funkcji przewodniczącej rady. Ostatecznie jednak radni nigdy nie zdecydowali się na taki krok.

Nie wierzę, że…

Podkreślam, nigdy nie dałem i nie dam wiary, że przewodniczącemu potrzebne są: wygodniejszy fotel i przestronne biuro do tego, aby jakoś bardziej dostrzegać realia. A już na pewno nie uwierzę w to, że obecnemu przewodniczącemu Rady Miejskiej w Jedliczu jest to wszystko potrzebne.

(rn)

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

Opinie i komentarze

7 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
z Jedlicza (jak większość)
z Jedlicza (jak większość)
2 lat temu

To są kabarety 😀 😀 całe województwo się z nas śmieje, tu żaden cyrk nie chce przyjechać 😀

leci kabarecik
leci kabarecik
2 lat temu

Piotr Qoźniak na burmistrza !

Obywatel gminy
Obywatel gminy
2 lat temu

Musimy zrobić wszysto aby następnym razem wybrac pracowitych radnych ktorzy będą pracować dla nas mieszkańców a nie zajmowali się polityka

Gosc
Gosc
2 lat temu

Kolejny bełkot

Hlo
Hlo
2 lat temu

Niech się już nie ośmieszają bo poprostu za nich wstyd

Loszkin
Loszkin
2 lat temu

Co Lisu skitrał w reklamowce?

kleo
kleo
Odpowiedź do  Loszkin
2 lat temu

minister finansów szuka kasy na premie

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
7
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X