Jedlicze
zachmurzenie duże
16.6 ° C
18.7 °
16.6 °
88 %
3kmh
92 %
śr.
17 °
czw.
21 °
pt.
23 °
sob.
21 °
niedz.
22 °
Strona głównaWiadomościKasper Wojnar – działacz niepodległościowy, legionista

Kasper Wojnar – działacz niepodległościowy, legionista

Kasper Wojnar – działacz niepodległościowy, legionista

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

Kaspra Wojnara z Borku – patrona naszej jedlickiej biblioteki – znamy dzięki Zdzisławowi Łopatkiewiczowi, który przywrócił pamięć o tym wybitnym jedliczaninie. pisząc dekadę temu książkę „Kasper Wojnar – księgarz, działacz niepodległościowy legionista”. Teraz, po dziesięciu latach od ukazania się  tamtej biografii, biblioteka wydała – wcześniej nigdy nie publikowane w formie książkowej – wspomnienia Wojnara z czasów młodości i początków działalności wydawniczej  „Ze wspomnień i przeżyć (1888-1908)”. Profesjonalne opracowanie, wstęp i obszerne przypisy Zdzisława Łopatkiewicza, wzbogaciło wydawnictwo o dodatkowe walory poznawcze.

28 kwietnia 2019 r. odbyła się uroczysta promocja książki.

Wszystkich przybyłych gości wierszem „Duch księgarza i wydawcy” autorstwa Marii Stefanik przywitała Sandra Ziomek.  W niepowtarzalnej scenografii starego Krakowa, wśród starych książek  Miłosz Wąsik, Ola Tomkiewicz i Sandra Ziomek niezwykle obrazowo przedstawili fragment wspomnień Kaspra Wojnara.

O tym jak doszło do zainteresowania się osobą Kaspra Wojnara, a potem o odkrywaniu wciąż nowych źródeł i śladów jego bogatej działalności wydawniczej i patriotycznej, opowiadał twórca wydania Z. Łopatkiewicz. Po raz kolejny uświadomił zebranym gościom jak wybitną postacią był nasz współziomek. Jak z prostego wiejskiego dziecka, dzięki uporowi, ambicji, pracowitości, a także pomocy wielu światłych i zaangażowanych w walkę o niepodległość ludzi, stał się znanym księgarzem, wydawcą i gorącym patriotą.

Promocja książki była też dobrą okazja do rozstrzygnięcia ogłoszonego wcześniej przez bibliotekę konkursu, którego bohaterem był oczywiście Kasper Wojnar. Młodzież biorąca udział w konkursie wykazała się dużą wiedzą i dociekliwością, dlatego biblioteka postanowiła nagrodzić  wszystkich uczestników. Sześć najlepszych prac wyróżniono dodatkową nagrodą książkową.

Piątkowe spotkanie z książką uatrakcyjnił występ duetu smyczkowego Katarzyna Sytnik Jaracz i Maciej Wulf.

Biblioteka, pragnąc bardziej uszanować i na trwałe  wpisać naszego patrona w historię, ale i współczesność Jedlicza, ufundowała mu pamiątkowy obelisk. Było to możliwe ze  środków pozyskanych z konkursu ogłoszonego przez Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego „Moja Mała Ojczyzna”.  Twórcą projektu  obelisku – umiejscowionego przy alei głównej cmentarza komunalnego w Jedliczu – jest tutejszy artysta plastyk Sławomir Gęsiak, natomiast wykonawcą Zakład Kamieniarski Gran-Mar z Jedlicza. Wewnątrz kamienia zamurowana jest ziemia z cmentarza na Jeżycach w Poznaniu –  miejsca pochówku naszego bohatera.

Uroczystości związane z odsłonięciem obelisku Kaspra Wojnara odbyły się 28 maja w niedzielę. Rozpoczęła je uroczysta msza św. w kościele parafialnym w Jedliczu o godz. 11.00. Randze wydarzeniu nadał  udział w nim pocztów sztandarowych ze szkół:  Liceum Ogólnokształcącego im Marii Konopnickiej w  Jedlicze, Szkoły Podstawowej im. Wincentego Manierskiego w Jedlicze, Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaszczwi, Szkoły Podstawowej im. Edmunda Łozińskiego w Potoku i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żarnowcu, oraz 19 Drużyna Harcerska „Invictus” z Jaszczwi . Oprawę muzyczną zapewniła Grupa Teatralna Maskarada z Chorkówki. Po zakończeniu mszy św. uczestnicy w paradnym pochodzie udali się pod obelisk na cmentarz, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Asystę honorową przy pomniku pełniła 19 Drużyna Harcerska „Invictus” z Jaszczwi pod dowództwem harcmistrza Piotra Lubasia.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, na prośbę dyrektor biblioteki Elżbiety Kochańskiej przecięcia wstęgi dokonał Zdzisław Łopatkiewicz, oraz Z-ca Burmistrz gminy Jedlicze Ryszard Zagórski. Pomnik poświęcił  ksiądz wikariusz parafii Jedlicze Robert Siuzdak. Kwiaty pod obeliskiem złożyli przedstawiciele władz gminy Z-ca Burmistrza Ryszard Zagórski, Przewodniczący Rady Piotr Woźniak i Sekretarz Gminy Barbara Korzeniowska, oraz Zdzisław Łopatkiewicz.

Ceremonia upamiętnienia Kaspra Wojnara stała się także stosownym momentem do przekazania na ręce Burmistrza gminy Jedlicze przyznanego pośmiertnie odznaczenia – Złotego Krzyża z Gwiazdą ZŻWP, którym to Wojnar został uhonorowany, na wniosek  pułkownika WP Marka Kołacza., Prezesa Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 5 im. Krakowskiego Okręgu Wojskowego.

Uroczystości zakończyły się wspólnym odśpiewaniem Roty Marii Konopnickiej.

 

GBP w Jedliczu

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

Opinie i komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X