To była wyjątkowo ciężka noc. Gwałtowne burze i obfite opady deszczu wyrządziły wiele szkód, głównie w Moderówce i Jaszczwi. Zalane domy, budynki gospodarcze i ulice. Strażacy w pocie czoła walczyli z żywiołem.

Trwa szacowanie strat po ulewach. W sobotę (27.06) po południu, nad częścią województwa podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy. Te nie ominęły gminy Jedlicze. Najtrudniejsza sytuacja była w Moderówce, gdzie zanotowano 17 przypadków zalania posesji prywatnych i budynków. W Jaszczwi dotkniętych zalaniem zostało 12 posesji i budynków. W niektórych budynkach woda sięgała nawet powyżej jednego metra wysokości. To była wyjątkowo ciężka noc (27-28.06) dla strażaków, którzy w pocie czoła, przez wiele godzin walczyli z żywiołem.

Ulewa wyrządziła ogromne straty w kilkudziesięciu gospodarstwach domowych na terenie gminy Jedlicze. To jedna z posesji przy drodze krajowej nr 28 (w pobliżu przejazdu kolejowego).

Intensywne opady spowodowały, że częściowo nieprzejezdna była droga krajowa nr 28 w Moderówce. Największe utrudnienia występowały na odcinku od stacji paliw Orlen, aż do przejazdu kolejowego. Wody przybywało z minuty na minutę. Poniższe zdjęcie zostało wykonane o godz. 20. Cztery godziny później woda zalała jezdnię.

Droga krajowa nr 28 w Moderówce. Wody przybywało z minuty na minutę

Woda spowodowała uszkodzenia drogi. W jakim stopniu? Tego na razie nie wiadomo. Jej zarządca, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oceni jej stan i zajmie się ewentualną naprawą uszkodzeń.

Jeszcze w nocy, z soboty na niedzielę (27-28.06) droga była niemal całkowicie zalana wodą. Obecnie już nie występują tam żadne utrudnienia.

Żywioł poczynił straty głównie w Moderówce i Jaszczwi. To w sumie 29 potwierdzonych przypadków zalania gospodarstw domowych. Strażacy z Długiego interweniowali też na jednej z prywatnych posesji w Potoku. Na ten moment, to jedyny potwierdzony przypadek podtopień w tej miejscowości. Na razie nie wiadomo dokładnie, ile razy strażacy interweniowali w sobotę i niedzielę. Nie wiadomo również dokładnie jaka będzie wartość strat po ulewach. Obecnie sytuacja jest już stabilna.

W rozmowie z nami, burmistrz Jolanta Urbanik, opowiada o sytuacji powodziowej i działaniach ratowniczych [WIDEO]

 

(rn)

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
Gosc
Gosc
4 lat temu

Dziękujemy Pani Burmistrz:-)
Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu.