Sąd Rejonowy w Krośnie wydał wyrok i skazał na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata byłego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa PRL, Józefa W. Został uznany za winnego psychicznego znęcania się (w latach 1981–1984) w Potoku i Krośnie nad działaczem NSZZ Solidarność Edwardem L. Autorem aktu oskarżenia był Pion śledczy IPN w Rzeszowie.

Jak poinformował we wtorek (26.10) Instytut Pamięci Narodowej, ówczesny funkcjonariusz SB wielokrotnie kierował wobec pokrzywdzonego groźby pozbawienia wolności. Edward L. był również wielokrotnie zmuszany do zaniechania działalności związkowej. Skazany miał również grozić spowodowaniem zwolnieniem z pracy i nieotrzymania innej na terenie dawnego woj. krośnieńskiego.

Według ustaleń śledczych pokrzywdzony był często wzywany do siedziby Komendy Wojewódzkiej MO w Krośnie bezpodstawnie. Był też regularnie nachodzony przez funkcjonariuszy SB. Dokonywano również przeszukań w jego mieszkaniu o różnych porach.

Józef W. został uznany winnym psychicznego znęcania się w latach 1981–1984 w Potoku i Krośnie nad działaczem NSZZ Solidarność Edwardem L. Zarzucony oskarżonemu czyn wyczerpał znamiona zbrodni komunistycznej i stanowił zbrodnię przeciwko ludzkości.

IPN Rzeszów;(rn)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze