Stojący kiedyś na straży odpowiedzialności względem mieszkańców gminy szef Rady Miasta, stał się karykaturą przewodniczącego i czwartym rezerwowym bramkarzem w meczu o gminę. Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie prześwietliła pracę Rady Miejskiej, w tym przewodniczącego Piotra Woźniaka. Czy możemy się spodziewać zdymisjonowania przewodniczącego Rady Miasta?

Jakimi względami kierowali się radni podczas głosowania nad uchwałą o nieudzieleniu absolutorium dla burmistrza?

Odpowiedzi na to pytanie nie daje ani uchwała Rady Miejskiej, która w swej treści ogranicza się do stwierdzenia w jednym z paragrafów, że „nie udziela się Burmistrzowi Gminy Jedlicze absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy za rok 2019” ani też nie można jej udzielić na podstawie treści projektu protokołu sesji Rady Miejskiej, na której podjęto przedmiotową uchwałę- stwierdził niezależny organ kontrolny, Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie.

RIO stwierdziło, że w istocie Rada Miejska w Jedliczu w przedmiocie kontroli wykonania budżetu była bierna, brak było dyskusji, do której Przewodniczący Rady nawet nie zachęcał- czytamy dalej w uzasadnieniu uchwały RIO.

Wyjaśnień w kwestiach związanych z wykonaniem budżetu udzielali Burmistrz i pracownicy urzędu, ale ze strony organu stanowiącego (przyp. Rady Miejskiej) nie było nawet próby merytorycznego odniesienia się do złożonych wyjaśnień.

Przewodniczący i niektórzy Radni uznali, że na te kwestie był czas czy to na posiedzeniach Komisji Rewizyjnej czy podczas rozpatrywania sprawozdania z wykonania budżetu.

Nie sposób zgodzić się z takim stanowiskiem, gdyż to właśnie w punkcie porządku obrad „przyjęcie uchwały w sprawie absolutorium…” powinna nastąpić kompleksowa ocena wykonania budżetu za rok poprzedni, dyskusja w tej części ma zasadnicze znaczenie, gdyż poza wnioskiem komisji rewizyjnej, który ma znaczenie pomocnicze, przepisy prawa nie przewidują innego sposobu oceny wykonania budżetu- wskazało RIO.

Przewodniczący czy „pełniący obowiązki przewodniczącego”?

Przypominamy. Jeszcze 28 maja, radny Janusz Lipka zobowiązał przewodniczącego rady i przestrzegł, że jeżeli ten nie będzie panował nad sytuacją (red. przyp. dyskusja przed zaplanowaną sesją, 28 maja br.)- o czym informowaliśmy: To początek końca tej rady? Zadrwili sobie z mieszkańców, złoży wniosek o odwołanie go z funkcji przewodniczącego rady. Treść takiego ostrzeżenia (które padło poza protokołem czyli przed rozpoczęciem sesji) wskazuje, że radni trzymają w garści szefa Rady Miasta. Powoływanie i odwoływanie przewodniczącego Rady Miejskiej należy do kompetencji radnych Rady Miejskiej.

Czy wskazania RIO względem przewodniczącego Rady Miasta utną spekulacje na temat jego ewentualnej dymisji i dadzą radnym jasne światło do odwołania go ze stanowiska?

Poważne zaniedbania, rażące naruszenie prawa i Konstytucji RP- to niechlubne przewinienia Rady Miejskiej, której przewodniczy Piotr Woźniak. Czy w ślad za ewentualną dymisją Woźniaka, radni, którzy dopuszczają się łamania prawa i regulaminów, również złożą mandaty? Czy i kiedy, szef Rady Miasta miałby pożegnać się ze stanowiskiem? Czy miałoby to nastąpić z mocy uchwały Rady Miasta czy dobrowolnej decyzji samego Piotra Woźniaka? Póki co, pytania te pozostają otwarte. Z przewodniczącym Rady Miejskiej, po raz kolejny, nie udało nam się skontaktować. Do tematu wrócimy.

 

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
O Tak
O Tak
3 lat temu
  • Przecież mieszkańcy wyrazili swoją dezaprobatę w sprawie referendum dla Radnych , to na jakiej podstawie mieli by teraz ustąpić ze stanowiska.Naruszenie Konstytucji polegało na braku zadawania pytań na sesji tj.naruszenie legalizmu wynikającą z art.7 Konstytucji To jakie to jest rażące naruszenie konstytucji? W odwołaniu do Sądu Apelacyjnego uwypuklił bym te artykuły na tym portalu a szczególnie te które ukazują się wcześniej jak jest poinformowana Rada i jej Przewodniczący. Przecież takie robienie sobie nawzajem na złość nie pomaga w rozwoju gminy. Odwołanie Rady a pozostawienie Burmistrza nie rozwiązuje sprawy co wykazano brakiem poparcia referendum,a takie stronnicze artykuły powodują jeszcze większe zacietrzewienie -do czego to wszystko zmierza, nic dobrego dla mieszkańców z tego nie będzie.
O Tak
O Tak
Odpowiedź do  O Tak
3 lat temu

Zapomniałem dopisać żadna ilość czerwonych łapek nie zmieni faktu.

Piotr
Piotr
3 lat temu

Wydaje mi się że absztyfikant z Dobieszyna powoli wyprowadzi wszystkich radnych dobrowolnie z tego ,,sejmu” Jedlickiego na zieloną trawkę . To taki gminny baca i jego owce .

Obywatel
Obywatel
Odpowiedź do  Piotr
3 lat temu

jedno jest pewne, oscypki tego jak to określiłeś bacy szkodzą wszystkim, a radni się przejadą

Anka
Anka
3 lat temu

Kolejny artykuł mający na celu zaklinanie rzeczywistości. Tymczasem choćby nie wiem ile jeszcze pomyj wylano na Radnych, nie wiem ile “czerwonych łapek” pojawiło się pod moimi komentarzami, nie zmieni to faktu, że nasza gmina jest obecnie źle zarządzana. Odpowiedzialna jest za to tak naprawdę jedna osoba. Kiedy Radni wykonywali bezkrytycznie polecenia, byli dobrzy, wspaniali, gdy zaczęli mieć własne zdanie, stali się “karykaturami” społeczników? Retoryka tego tekstu, powielana zresztą aż do znudzenia, wskazuje na jednego tylko autora. Jest to osoba, która lubuje się w efektownych sformułowaniach, a nie wykazuje się efektywną pracą. Dymisja Radnych? Żarty czy pobożne życzenia?

Igor83
Igor83
3 lat temu

dać im podwyżki za ciężką pracę , ile w ogóle taki radny dostaje uposażeń???

Utrzymujemy ich
Utrzymujemy ich
Odpowiedź do  Igor83
3 lat temu

Podwyżki dla radnych w Jedliczu to kiepski zart. Ich może stać na śmieci za 30 zl bo czy covid czy nie to miesiac w miesuac dieta na konto wpływa

obywatele
obywatele
3 lat temu

Tym radnym należy się czerwona kartka

Truskolaski
Truskolaski
3 lat temu

Było tyle spokoju i znów zaczynamy być raczeni kolejnymi paszkwilami. Szkoda jedynie naszej lokalnej wspólnoty bo przez taką grafomanię mieszkańcy często nieświadomi sytuacji zostaną jeszcze bardziej podzieleni.

Jacek
Jacek
Odpowiedź do  Truskolaski
3 lat temu

Portal, który zwie się “informacyjny” z uporem maniaka raczy nas kolejnymi artykułami na poziomie brukowca, mającymi na celu wykazanie nieudolność rady. Czy w naszej gminie nie dzieje się nic bardziej ciekawego, o czym można poinformować czytelników? Czy głównym zadaniem jest tu tylko poniżanie, wyszydzanie i pogarda dla radnych. Dla dobra mieszkańców warto by poinformować o koronawirusie, którego przypadki pojawiły się ostatnio w Jedliczu. Jedna ze szkół jest dezynfekowana. Czy to nie jest warte uwagi?!

Who?
Who?
Odpowiedź do  Jacek
3 lat temu

jacuś? czy rysio otworek? bo nie wiem jak się zwracać do pana?

Jacek
Jacek
Odpowiedź do  Who?
3 lat temu

Takie zaburzenia urojeniowe trzeba skonsultować z lekarzem. To poważna sprawa.

Wujek mem
Wujek mem
3 lat temu

no to wszystko sie okaze

Wujek mem
Wujek mem
3 lat temu

podwójne standardy

Wujek mem
Wujek mem
Odpowiedź do  Wujek mem
3 lat temu

Przewodniczący Rady Miejskiej krzywo patrzy się na Przewodniczącego Zarządu Osiedla Jedlicze-Męcinka, gdyż ten nie stosuje się do obowiązku zasłaniania ust i nosa.

O Tak
O Tak
Odpowiedź do  Wujek mem
3 lat temu

Czyżby zbliżała się sesja i pani szuka usprawiedliwienia pozostania na górze, stąd te wpisy. Jeszcze 3 dni temu pokazywała się bez maseczek na spotkaniach- co tak ciężko zasiąść tam gdzie należne miejsce razem z Radnymi. Zobaczymy co na to przewodniczący Rady, szczególnie po tym artykule.

Do O Tak
Do O Tak
Odpowiedź do  O Tak
3 lat temu

Pani Burmistrz nie potrzebuje usprawiedliwienia, jej wszystko wolno i wszystko wypada. Do każdej sytuacji potrafii dorobić ideologię. I nie tylko potrafii wybielić rzeczywistość, ale jeszcze postawić siebie na piedestale i udawać bohatera. No, to jest naprawdę wielka sztuka!

Obywatel
Obywatel
Odpowiedź do  Wujek mem
3 lat temu

Może jeden z nich nie może nosić maseczki? :D:D

Andrzej
Andrzej
Odpowiedź do  Wujek mem
3 lat temu

to jest żart? przecież to ta sama osoba :/ coś za dziwny przypadek

Do Wujek mem
Do Wujek mem
Odpowiedź do  Wujek mem
3 lat temu

Nagłówek jeszcze w porządku, choć bardziej pasowałby inny, np. “Płynne standardy” albo raczej “Wielka ściema”. Natomiast obrazek nieodpowiedni. Idelnie pasowałby ten ze “sztabu gminnego”, gdzie pani Burmistrz siedzi w otoczeniu pracowników i nikt nie ma maseczki albo robi sobie fotki z grupą młodzieży i nie boi się koronawirusa. Ale do Radnych nie zejdzie, bo pandemia. U nas na wsi mówią: “Śmiech na sali, puste krzesła.” Już byś się nie kompromitował, kimkolwiek jesteś.

Bajka
Bajka
Odpowiedź do  Do Wujek mem
3 lat temu

Czytam te komentarze i nic innego mi się nie nasuwa tylko jeden komentarz. Burmistrzyni organizowała referendum dla RM i co z tego wyszło …nic Jed en jest morał konieczne referendun dla niej i jej ostateczne odwołanie , 6 straconych lat ,ona się do niczego nie nadaje ,nie zna słowa wstyd. A do RM może trzeba przewodniczącego wymienić na wce a że wyłącza jej głos to wielkie brawa bo poprostu jej biadolenia mamy dość i każdy mieszkaniec ma internet i czytać umie. Przykład raportu z poprzednich lat.Dobrze piszecie że u Was się mówi śmiech na sali puste krzesła i to jest fakt,Merytoryczni pracownicy niech zaglądną na ościenne strony gmin,Morał ……………. Burmistrz do odwołania ,Dość opowiadania Mieszkańcom bajek.

obywatele
obywatele
3 lat temu

Trzeba tych radnych koniecznie usunąć od władzy w Jedliczu