Jedlicze
zachmurzenie duże
12 ° C
12.7 °
8.7 °
95 %
2.4kmh
100 %
wt.
12 °
śr.
9 °
czw.
8 °
pt.
8 °
sob.
10 °
Strona głównaKultura i rozrywkaBurmistrz Jolanta Urbanik: Będziemy budować nową siedzibę Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu...

Burmistrz Jolanta Urbanik: Będziemy budować nową siedzibę Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu [WIDEO]

Burmistrz Jolanta Urbanik: Będziemy budować nową siedzibę Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu [WIDEO]

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

Gminny Ośrodek Kultury im. Bronisławy Betlej w Jedliczu zyska nową siedzibę. –Nasza siedziba, Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu, jest za ciasna, aby pomieścić talenty, kreatywność i chęć do pracy więc myślę, że będziemy budować nową, potężną siedzibę Gminnego Ośrodka Kultury- powiedziała burmistrz Jolanta Urbanik.

Gminny Ośrodek Kultury im. Bronisławy Betlej w Jedliczu zyska nową siedzibę. Informację przekazała Jolanta Urbanik, Burmistrz Gminy Jedlicze, podczas Kiermaszu Wielkanocnego, który odbył się w sobotę, 23 marca, w Jedliczu.

Burmistrz podkreśliła, że wszystkie spotkania, rozwijanie młodych talentów dzieci i młodzieży, rozmaite eventy kulturalne powinny odbywać się w nowej siedzibie GOK-u. -Myślę, że to jest takie nasze marzenie i uda się je razem, wspólnymi siłami zrealizować- skwitowała burmistrz Jolanta Urbanik.

Dużo rozmaitych wydarzeń odbywa się w GOK w Jedliczu. Ośrodek kultury tworzy piękne wydarzenia i imprezy, w których biorą udział zarówno mieszkańcy jak również goście z sąsiednich miejscowości. To ważne, aby GOK zyskał przestronną i komfortową siedzibę.

Aktualnie Gminny Ośrodek Kultury ma w dyspozycji cztery obiekty. Główną siedzibą GOK jest tzw. Dom Legionowo-Strzelecki zlokalizowany w Jedliczu przy ul. Tokarskich 22. Jest tutaj mogąca pomieścić około 150 osób sala wraz z zapleczem scenicznym. W budynku tym znajduje się też Gminna Biblioteka Publiczna. Szczególnym miejscem jest zabytkowy budynek Szkoły Ludowej w Żarnowcu. Filia GOK powstała również w odrestaurowanym Dworze Stojowskich w Jaszczwi, i w zabytkowej Oficynie wokół których odtworzono występującą tu kiedyś roślinność, przywracając też otoczeniu funkcje rekreacyjne.

Obecna siedziba GOK w Jedliczu jest zbyt ciasna. Mieszkańcy zasługują na nowy, komfortowy obiekt /fot. Jedlicze24

Działalność Gminnego Ośrodka Kultury można podzielić na kilka kategorii. Pierwsza z nich to tak zwane zajęcia stałe, które odbywają się cyklicznie przez cały rok. Łącznie bierze w nich udział około 150 osób. Zajęcia stałe to przede wszystkim:

Zajęcia taneczne

Przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu działają trzy zespoły taneczne: Biedroneczki, Roztańczona Paczka, Szasse.

W najmłodszej grupie – „Biedroneczki” tańczą dzieci z klas I – III szkoły podstawowej. Grupa średnia to „Roztańczona Paczka” do której należą dzieci z klas IV – VI. Najstarszy zespół to „Szasse” w którym tańczy młodzież VII i VIII klasy SP oraz uczniowie ze szkół średnich. Raz w tygodniu odbywają się zajęcia taneczno-ruchowe dla osób 30+.

Zajęcia plastyczne

GOK Jedlicze w ramach stałej działalności prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i wszystkich zainteresowanych prowadzone przez instruktora, w tym zajęcia malowania na szkle.

Zajęcia muzyczne

Przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu działa od 2013 roku Ognisko Muzyczne. W ramach zajęć prowadzona jest nauka gry na saksofonie, akordeonie, keyboardzie i gitarze klasycznej. Zajęcia prowadzone przez instruktorów rozwijają muzykalność dzieci i młodzieży oraz podstawowe zdolności muzyczne. 

Zajęcia w Szkole Ludowej

Przy Gminnym Ośrodku Kultury działa Muzeum Szkoły Ludowej w Żarnowcu. Znajduje się tutaj sala lekcyjna, w której można zobaczyć, jak ponad 100 lat temu wyglądały zajęcia szkolne i jakimi posługiwano się pomocami dydaktycznym. W zajęciach brały zazwyczaj udział zorganizowane grupy, które przyjeżdżały z odległych nieraz miejsc w kraju.

Zespoły muzyczne

Przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu działają trzy zespoły śpiewacze: zespół „Magnolia” z Podniebyla, „Jarzębina” z Piotrówki oraz “Kolorowe Chlebianki” z Chlebnej. W repertuarze zespołów znajdują się utwory ludowe i biesiadne.

Od czerwca 2018 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu działa Kapela Podwórkowa „Tanie Dranie”. Repertuar kapeli stanowią utwory związane z folklorem miejskim, pieśni biesiadne oraz niekiedy polska muzyka filmowa.

Następną kategorią działalności Gminnego Ośrodka Kultury są imprezy, które na stałe weszły do kalendarza istotnych wydarzeń kulturalnych w Gminie Jedlicze, jak: Koncert Noworoczny, Koncert z okazji Dnia Kobiet, Wspólne Kolędowanie, Bal Karnawałowy dla dzieci, Kiermasz Wielkanocny, Prezentacje Młodych Artystów, Dożynki Gminne, Potyczki Kulinarne i oczywiście DNI JEDLICZA.

Co roku GOK organizuje różne konkursy: Noworoczny Konkurs Kolęd i Pastorałek – (tradycyjnie w okresie świąteczno- noworocznym uczniowie z terenu gminy Jedlicze mają możliwość zaprezentowania swoich talentów wokalnych śpiewając polskie kolędy i pastorałki), Konkurs na Gigantyczną Palmę Wielkanocną (przeznaczony dla uczniów szkół i przedszkoli z terenu gminy) Powiatowy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej – eliminacje gminne( recytacja wierszy o tematyce patriotycznej) Przegląd Twórczości Artystycznej Szkół i Przedszkoli „PEGAZ”(prezentacja dorobku artystycznego szkół i przedszkoli z terenu Gminy Jedlicze) Powiatowy Konkurs Polskiej Pieśni Patriotycznej- eliminacje gminne( prezentacja pieśni patriotycznych). Konkurs Recytatorski Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej –( prezentacja wierszy rodzimej poetki Bronisławy Betlej) Konkurs Plastyczny „Strażacki trud” – etap gminny- (prace plastyczne wykonane różnymi technikami) Konkurs plastyczny „Świąteczne anioły” (konkurs na wykonanie anioła z naturalnych materiałów).

Współpraca

Kolejną kategorią działalności Gminnego Ośrodka Kultury jest współudział w imprezach organizowanych przez Rady Sołeckie i Zarządy Osiedli, szkoły, przedszkola, Koła Gospodyń, Ochotnicze Straże Pożarne, kluby sportowe czy inne stowarzyszenia działające na terenie Gminy Jedlicze. GOK w różny sposób i w różnym stopniu współuczestniczy w tych wydarzeniach, począwszy od wzbogacania programu artystycznego danego przedsięwzięcia, po wsparcie sprzętowo techniczne. Obiekty GOK są również udostępniane na różne imprezy o charakterze kulturalnym.

W ubiegłym tygodniu odbyła się promocja albumu “Jedlicze nie tylko w starej fotografii”- bogatego zbioru obrazów z życia naszych przodków. Wydarzenie cieszyło się dużą popularnością.

 

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
14
+1
5
+1
20
+1
4
+1
2
+1
3

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

kwiecień 2024

23kwiCałodniowe79. Rocznica Śmierci kpt. Stanisława Betleja

maj 2024

05maj13:0017:00Patronat Jedlicze24Run & Walk Fest Zjedliczeni VDo wydarzenia pozostało

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

kwiecień 2024

23kwiCałodniowe79. Rocznica Śmierci kpt. Stanisława Betleja

maj 2024

05maj13:0017:00Patronat Jedlicze24Run & Walk Fest Zjedliczeni VDo wydarzenia pozostało

Opinie i komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X