Jedlicze
zachmurzenie małe
18 ° C
18 °
15.7 °
83 %
2kmh
40 %
sob.
24 °
niedz.
25 °
pon.
24 °
wt.
22 °
śr.
20 °
Strona głównaWiadomości97. rocznica konsekracji kościoła parafialnego w Jedliczu

97. rocznica konsekracji kościoła parafialnego w Jedliczu

97. rocznica konsekracji kościoła parafialnego w Jedliczu

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

97 lat temu, 18 października 1925 roku, w dzień św. Łukasza- drugiego patrona kościoła parafialnego w Jedliczu, biskupi z Przemyśla, ks. bp Anatol Nowak w asyście ks. bpa Sufragana Karola Fiszera dokonali konsekracji jedlickiej świątyni. W 97. rocznicę konsekracji kościoła parafialnego w Jedliczu, we wtorek, 18 października 2022 roku, w uroczystość św. Łukasza odbyła się Msza św. odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Witold Burda- dyrektor Wydziału ds. Kanonizacyjnych Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, odpowiedzialny za proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów z Markowej.

Budowę Kościoła pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego rozpoczął w 1911 r. ks. Edward Janicki, a dokończył ks. Stanisław Nawrocki, ówczesny proboszcz. Świątynia została najpierw zaprojektowana, a następnie zbudowana w kształcie krzyża łacińskiego, w stylu neoromańskim z cegieł i kamienia ciosowego, według planu architekta lwowskiego prof. dra Jana Sas-Zubrzyckiego.

Fragment polichromii kościoła parafialnego w Jedliczu znajdujący się na ścianie bocznej pod chórem, który przypomina o dniu konsekracji świątyni

Częściowo wyposażenie przeniesiono ze starego kościoła np. obraz Matki Boskiej Różańcowej oraz boczne ołtarze. Dwie trzecie kosztów budowy pokryli P. Kolatorowie Zofia i Walerian Stawiarscy, resztę ofiarni parafianie przy wydatnej pomocy tutejszych Rodaków w Ameryce.- wskazują źródła historyczne.

18 października 1925 roku, w dzień św. Łukasza- jednego z dwóch z patronów kościoła parafialnego w Jedliczu, biskupi z Przemyśla, ks. bp Anatol Nowak w asyście ks. bpa Sufragana Karola Fiszera dokonali konsekracji jedlickiej świątyni.

Poświęcenie kościoła w Jedliczu,      fot. arch. GBP filia w Jaszczwi

W 97. rocznicę konsekracji kościoła parafialnego w Jedliczu, we wtorek, 18 października 2022 roku, w uroczystość św. Łukasza odbyła się Msza św. odpustowa. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. dr Witold Burda, dyrektor Wydziału ds. Kanonizacyjnych Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, wykładowca w WSD w Przemyślu.

Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Witold Burda- dyrektor Wydziału ds. Kanonizacyjnych Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, odpowiedzialny za proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów z Markowej.

Podczas homilii ks. dr Witold Burda zwrócił uwagę na szczególne znaczenie Ewangelii św. Łukasza. Kapłan mówił o przesłaniu tychże ksiąg Ewangelii, zwłaszcza w kontekście związku z życiem człowieka w obecnym czasie. -Chciałbym zaprosić tutaj nas wszystkich obecnych, żebyśmy spróbowali odkryć aktualność tych dwóch ksiąg, jakie wyszły spod pióra świętego Łukasza. To, co szczególnie charakteryzuje Ewangelię Łukaszową i księgę Dziejów Apostolskich, którą napisał, to jest prawda o nieskończonym miłosierdziu Pana Boga.- mówił ks. dr Witold Burda.

Podkreślił, że najważniejsze jest zerwanie z grzechem i przywiązaniem do niego. To także decyzja o unikaniu okazji do grzechu i podjęciu pracy nad sobą. -Wtedy miłosierdzie jest skuteczne, jeśli człowiek przyzna się do swoich grzechów- podkreślił kapłan i w sposób szczególny odniósł się do Sakramentu pokuty i pojednania. -Nikt z nas nie może powiedzieć, że jest prawdziwym uczniem Chrystusa, jeśli ulega iluzji myślenia, że wiara w Jezusa- tak, ale wiara w Kościół- nie.- zaznaczył i odniósł się tym samym do trendu apostazji. Przynależność do Kościoła- do wspólnoty- to jeden z filarów wiary.

Wymowne kazanie stało się okazją do przywołania przykładów z życia człowieka nawiązujących do przypowieści o “zagubionej owcy”, o której traktuje Ewangelia św. Łukasza. I jak podkreślił kapłan na początki homilii, w kontekście związku tejże Ewangelii z życiem człowieka w obecnym czasie, wierni wielokrotnie szukając właściwej drogi, po przebytych licznych problemach, wracają- uciekając się do Boga.

Ks. dr Witold Burda, odpowiedzialny jest za proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów z Markowej. Mowa o polskiej rodzinie, która zginęła w 1944 roku z rąk Niemców za ukrywanie w swym gospodarstwie ośmiorga Żydów. Proces beatyfikacyjny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz siedmiorga ich dzieci, w tym jednego nienarodzonego, trwa.

W 2025 roku będziemy obchodzić szczególny Jubileusz- 100. lecia konsekracji kościoła parafialnego w Jedliczu.

Oprac. (rn)

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

Opinie i komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X