Jedlicze
zachmurzenie małe
18 ° C
18 °
15.7 °
83 %
2kmh
40 %
sob.
24 °
niedz.
25 °
pon.
24 °
wt.
22 °
śr.
20 °
Strona głównaWiadomości18 lat temu odszedł do Domu Ojca św. Jan Paweł II, Honorowy...

18 lat temu odszedł do Domu Ojca św. Jan Paweł II, Honorowy Obywatel Jedlicza

18 lat temu odszedł do Domu Ojca św. Jan Paweł II, Honorowy Obywatel Jedlicza

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

​W niedzielę palmową przypada 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Papież Polak zmarł w Watykanie w wigilię niedzieli Bożego Miłosierdzia- 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37.

Dokładnie 18 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37, odszedł najwybitniejszy w dziejach Polak i największy autorytet w historii Kościoła. W jego ostatniej pielgrzymce na ziemi towarzyszyły mu niepoliczone tłumy wiernych, z różnych zakątków świata, przedstawicieli różnych wyznań i obrządków. Gdy odchodził do Domu Ojca, zgromadzeni na Placu Świętego Piotra byli przekonani o Jego wielkości i świętości wznosząc transparenty z hasłem „Santo subito” czyli „Święty od razu”.

Papież pielgrzym

W ciągu swojego 26 letniego pontyfikatu papież wielokrotnie okrążył kulę ziemską. Był na wszystkich zamieszkiwanych kontynentach. Patrząc na zdjęcia z Placu Świętego Piotra można odnieść wrażenie, że wierni, do których Jan Paweł II pielgrzymował w ciągu całego ćwierćwiecza, tym razem przyjechali do niego, aby towarzyszyć mu w jego ostatniej drodze na ziemi.

Pielgrzymka do Krosna- rok 1997

Jan Paweł przybył na krośnieńskie lotnisko 10 czerwca 1997 roku. Dokonał wtedy kanonizacji bł. Jana z Dukli. Szacuje się, że we mszy św. na krośnieńskiej ziemi wzięło udział około 700 tys wiernych. Na tę uroczystość wybudowano ołtarz w niebiesko-żółtych maryjnych kolorach, którego zwieńczeniem był blisko 40-metrowy krzyż nawiązujący do szybów naftowych, który zlokalizowany jest przy nowym cmentarzu w Krośnie.

Zobacz archiwalne nagranie z wizyty Jana Pawła II w Krośnie [WIDEO]

Ekumeniczny pontyfikat- otwartość na inne religie

Teologowie, przedstawiciele różnych wyznań, wypowiadając się o pontyfikacie Jana Pawła II, mówią o Ekumenizmie tzn. otwartości Kościoła katolickiego na inne religie. Jan Paweł II był właśnie papieżem dialogu, a więc dialog jako narzędzie ekumenizmu. Należy przypomnieć ważne gesty papieża jak choćby wizytę w meczecie w Syrii, a także modlitwę pod Ścianą Płaczu w Izraelu.

Honorowy Obywatel miasta Jedlicze

Rada Miejska w Jedliczu miała wielki zaszczyt zaszczyt, bowiem 26 czerwca 2000 roku, radni podjęli uchwałę o przyznaniu Jego Świątobliwości Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, najwybitniejszemu w dziejach Polakowi tytuł: Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Jedlicze.

W imieniu Rady Miejskiej w Jedliczu, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedliczu Zygmunt Jerzyk wręcza Akt Nadania Honorowego Obywatela Janowi Pawłowi II (2000 r.)     /fot. archiwum prywatne

27 października w 2017 roku, ku czci pamięci i szacunku odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę, która ma swoje miejsce w sali narad Urzędu Gminy w Jedliczu.

Tablica została umieszczona na ścianie w sali narad Urzędu Gminy w Jedliczu. Tablicę poświęcił ks. proboszcz Stanisław Turoń, a uroczystego odsłonięcia dokonali: Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, Senator RP Alicja Zając, Wicemarszałek Woj. Podkarpackiego Piotr Pilch oraz Zasłużony dla Gminy Jedlicze Julian Szmyd /fot. archiwum Jedlicze24

Wspomnienia

Wspomnieniami ze spotkania z papieżem chętnie dzieliła się poetka śp. Bronisława Betlej (1928-2017). –Wychodząc na spotkanie, nawet dzisiaj, w każdym przypadku mówię: Ojcze Święty, udziel mi troszkę Twojej mądrości i pokory, bo tylko przez pokorę można dojść do wielkości, takich jak Jan Paweł II i inni- mówiła w 2016 roku Bronisława Betlej.

Moje spotkania z Ojcem Świętym – Bronisława Betlej [WIDEO]

Papież św. Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia, 2005 roku, o godz. 21.37. Przy Jego łożu w papieskich apartamentach byli najbliżsi współpracownicy m.in.: osobisty sekretarz papieża abp Stanisław Dziwisz, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki (obecnie arcybiskup lwowski) i opiekujące się Janem Pawłem II na co dzień siostry sercanki.

Oprac. (rn)

 

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
1
+1
0
+1
13
+1
0
+1
0
+1
1

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

maj 2024

26majCałodniowePiknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Jedliczu

czerwiec 2024

15czeCałodniowe14. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Jedlicka Siódemka"

23czeCałodnioweX Ogólnopolski Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze

Opinie i komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X