Trzeba było stawić czoła faktom i zakasać rękawy, gdyż sytuacja (naprawdę!) nie wyglądała dobrze! A skomplikowała się jeszcze bardziej po tym, jak ówczesny Prezes… rozchorował się. W niedługim czasie powołano jednak nowy zarząd spółki, który musiał stanąć na wysokości zadania i ratować newralgiczną dla mieszkańców Gminy Jedlicze sytuację.

Byliśmy w martwym punkcie

Kiedy nowy zarząd zaczynał pracę, mleko było już rozlane. Trzeba było działać szybko, ale skutecznie. Pod presją czasu, ale zdecydowanie. Natychmiast.

Ogłoszono przetarg na modernizację oczyszczalni. Pozyskano środki

W 2015 roku, firma EcoTech Sp. z o.o. Sp.k. z Wiśliny., wyłoniona w drodze przetargu ogłoszonego przez gminę, przystąpiła do modernizacji oczyszczalni ścieków w Jedliczu. W ramach zadania naprawione zostały aeratory napowietrzające, zamontowana została ściana stalowa oraz zakupiony został kompletny węzeł higienizacji i aglomeracji osadów ściekowych. Na realizację tego zadania udało się pozyskać dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w wysokości 63,44 % kosztów kwalifikowanych. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie ponad 765 tys zł.

Prace przyniosły efekty

Wykonany zakres prac przyniósł oczekiwany efekt. Parametry ścieków oczyszczonych spełniały już warunki pozwolenia wodnoprawnego wydanego przez Starostę Krośnieńskiego w 2006 roku. W międzyczasie nastąpiła zmiana przepisów prawnych, która przede wszystkim dotyczyła nowelizacji Prawa wodnego- zmianie uległy warunki określone w decyzji (przyp. wodnoprawnej) wydanej w 2006 roku. WIOŚ przedłużył JPGKiM w Jedliczu termin postępowania w sprawie wstrzymania użytkowania instalacji. W związku z tym konieczne okazało się przeprowadzenie kolejnych prac modernizacyjnych, które dostosowały oczyszczalnię do usuwania związków biogennych (azotu i fosforu).

W celu poprawy funkcjonowania wymieniono rozdzielnię główną

W ramach kolejnych działań zmierzających do poprawy funkcjonowania oczyszczalni ścieków, wymieniono rozdzielnię główną RG oraz rozdzielnię sitopiaskownika za kwotę ponad 232 tys zł (wraz z dokumentacją techniczną). Rozdzielnia została rozbudowana
o kolejną szafę sterującą – co pozwoliło na kontrolę i automatyzację procesów oczyszczania ścieków.

Ogłoszono przetarg i rozpoczęto przebudowę oczyszczalni ścieków

Przetarg wygrała firma SADEKO z Piotrowa. W październiku 2016 roku rozpoczęła się przebudowa ciągu technologicznego w obrębie istniejących dotąd zbiorników i co istotne- bez zmian w konstrukcji obiektu i rozbudowy hali. Celem była nie tylko sama przebudowa, ale przede wszystkim uzyskanie podwyższonej, stabilnej w czasie, redukcji biogenów (fosfor, azot) oraz także spełnienie wymagań pozostałych wskaźników zanieczyszczeń. Ponadto wykonano szereg prac tj. np. montaż dodatkowego wlotu i wylotu osadnika wtórnego czy montaż deflektorów. Prace wyceniono na ponad 2 mln 200 tys. zł.

Jeszcze w 2016 roku przystąpiono do rozruchu instalacji

Modernizacja oczyszczalni przebiegła sprawnie i terminowo. Końcem grudnia rozpoczęto rozruch przebudowanej oczyszczalni ścieków. 10 marca 2017 roku dokonano odbioru końcowego robót. Uzyskany efekt w pełni spełnia wymagania, co potwierdzają badania próbek oczyszczonych ścieków wykonane przez laboratorium. W ciągu dwóch lat na modernizację i przebudowę oczyszczalni ścieków, by zapewnić jej wymaganą sprawność, stosując się do przepisów wynikających z prawa, a przede wszystkim by mogła służyć mieszkańcom, wydatkowano ponad 3 mln zł.

Na dzień dzisiejszy oczyszczalnia ścieków spełnia obowiązujące parametry środowiskowe dzięki zastosowanej technologii oraz nowemu zautomatyzowanemu procesowi sterowania.

 

Ciąg dalszy nastąpi:

Zapraszamy do czytania i komentowania! 

JUŻ TERAZ PODZIEL SIĘ TEMATEM ZE ZNAJOMYMI (kliknij poniżej):

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
hahaha

Całkiem jak Trybuna Ludu

czapla81

teraz po latach wychodzą brudy

czapla81

urzędnicy powinni odpowiadać przed swoimi pracodawcami czyli podatnikami.

Arbuz

Domyślam się, że nieuchronnie zbliżamy się do relacji “na żywo” z oczyszczalni:)) To może być pasjonujące.

ciekaw

ile lat liczy sobie już ta oczyszczalnia?

Dor

To kto jest pomysłodawcą tej higienizacji i remontu i kto zabezpieczył środki Unijne bo się polubiłam.

Wiola

To kto jest pomysłodawcą tej higienizacji i remontu i kto zabezpieczył środki Unijne bo się pogubiłam.

dziaba

Jakiś debil napisał że renowacja w Jaszczwi będzie kosztować 3 biliony zl,bo jak inaczej przeczytać mędrca z anonimowego portalu ***** skoro piosze iż remont to kwota 3 000 000 mln

piosze

do dziaba zamast wypoczać przed praca to tak pózno jeszcze “pracujesz” nie nazywaj ludzi debilami bo to świadczy o tobie.

Mieszczkanka okolicznej miejscowości

Tymi artykułami o oczyszczalni przestańcie w końcu robić sobie już kampanie wyborczą !!!! Co to nie zrobiliście bo przez 3 lata już mieszkańcy zobaczyli a wybory albo podziękują władzy albo zagłosują ponownie ! Mnie ciekawi jedno dlaczego z oczyszczalnią nie robiliście nic przez te Wasze 3 lata a tu nagle rok przed wyborami takie jaja się wyczynia 🙂 Pokażmy jak tak wypisujemy jak wygląda ten plac przed oczyszczalnią to wtedy będziemy mogli porównać jak to wyglądało 3-4-5-6-7-8 lat temu 🙂 Bądźmy uczciwi a nie plujmy tym jadem na okrągło bo to się już chamskie robi wobec innych i z tymi komentarzami które obrażają innych !! Traktujcie innych tak jak byście chcieli aby i Was tak traktowano 🙂 Mówię tu o wyzwiskach itp !! Pokażcie tą kulturę osobistą którą macie a nie kulturę podwórkową .

Arbuz

Jezu, ale to chyba nie kampania…mam nadzieję? Chyba chodzi o to, żeby wytłumaczyć ludziom przyczyny awarii oczyszczalni, ostatniej fali smrodu itp. Czekam na kolejny odcinek. Jesteśmy już po zakasaniu rękawów i po odbiorze w marcu 2017. Zostało tylko parę miesięcy do opisania. Poczekajmy. Może wreszcie dowiemy się o co chodzi?

A teraz dykteryjka, wpisująca się swoją puentą w zaproponowany ciąg myślowy.

Dawno temu, kiedy ludzie jeździli koleją, jechałam jako dziecko z Ełku do Gdyni. Pociąg jechał 12 godzin. W przedziale siedziała prócz mnie: kobieta, która robiła na drutach, dwie kobiety milczące, dwóch młodych facetów i baba, która bez przerwy trajkotała. O rodzinie, o Napoleonie, o liniach papilarnych, o sąsiadach, znowu o rodzinie, o kościele…łeb wszystkim pękał. Po 8 godzinach gadania, nie wiem co było na posterze tej opowieści, ale z jej ust pada stwierdzenie:
– No i od dnia kiedy urodził się Jezus, rozpoczęła się nowa era!
Jeden z mężczyzn nie wytrzymał:
– O ku.. to Pani zostało, jeszcze 2 tys. lat …do opowiedzenia!

I podobna jest historia oczyszczalni.

Do znawców tematów i komentatorów

I po co wyzywać i zwalać na innych takie technologie były i przetargi to się tak robiło a teraz inne technologie nowsze są 🙂 Zastanówcie się trochę nad zachowaniem

Ciekawski

Jedno pytanie do redaktora aby ustalił czy aeratory były naprawione czy wymienione. Może do środy ustali i odpowie.

Telemaniak

Dobrze kończy się pierwszy sezon infonoweli A na początku powiało grozą. Ale będzie też sezon drugi i trzeci. Fabuły drugiego nie zdradzę ale w.sezonie trzecum głównym bohaterem będzie kobieta.

Arbuz

Maryja?

Do arbuz

J.U 🙂

Arbuz

No chyba Pani Burmistrz jest w tej historii świadomie i od początku? No bo chyba nie jest w tym gronie zdezorientowanych i oszukanych, którzy po latach się dowiedzieli, że oczyszczalnia to mistyfikacja?

Arbuz

A ja aż krzywo wykładzinę przycięłam, tak się spieszyłam do czytania. A tu nie ma? Dlaczego?

cepr

Ale on mądrze wygląda na tym zdjęciu. GIGANT

Jozef

W poniedziałek 23.10 oczyszczalnia miała kontrol z WIOŚ. Ale po co, przecież piszą, że wszystko jest super?

Arbuz

Sami sobie “zamówili” durną gadką.

Henry

Wielka mądrość bije z jego oczu.

zoja

brakło weny na dalszą część bajki

Arbuz

No właśnie sobie przypomniałam i niestety ponownie jestem zawiedziona. No ale jeszcze mam nadzieję.

Lola

Przedłużenie terminu wydania decyzji środowiskowej dla RAF-EKOLOGII

Informujemy, iż w związku z oczekiwaniem na uzgodnienia organów współdziałających tj. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krośnie, sprawa objęta wnioskiem RAF – Ekologii Sp. z o.o. w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Rozbudowa i przebudowa instalacji termicznego przekształcania odpadów innych niż komunalne wraz z wyposażeniem infrastruktury gospodarowania tymi odpadami” zostanie załatwiona w terminie do dnia 31 marca 2018 r.

hahaha

Całkiem jak Trybuna Ludu

czapla81

teraz po latach wychodzą brudy

czapla81

urzędnicy powinni odpowiadać przed swoimi pracodawcami czyli podatnikami.

Arbuz

Domyślam się, że nieuchronnie zbliżamy się do relacji “na żywo” z oczyszczalni:)) To może być pasjonujące.

ciekaw

ile lat liczy sobie już ta oczyszczalnia?

Dor

To kto jest pomysłodawcą tej higienizacji i remontu i kto zabezpieczył środki Unijne bo się polubiłam.

Wiola

To kto jest pomysłodawcą tej higienizacji i remontu i kto zabezpieczył środki Unijne bo się pogubiłam.

dziaba

Jakiś debil napisał że renowacja w Jaszczwi będzie kosztować 3 biliony zl,bo jak inaczej przeczytać mędrca z anonimowego portalu ***** skoro piosze iż remont to kwota 3 000 000 mln

piosze

do dziaba zamast wypoczać przed praca to tak pózno jeszcze “pracujesz” nie nazywaj ludzi debilami bo to świadczy o tobie.

Mieszczkanka okolicznej miejscowości

Tymi artykułami o oczyszczalni przestańcie w końcu robić sobie już kampanie wyborczą !!!! Co to nie zrobiliście bo przez 3 lata już mieszkańcy zobaczyli a wybory albo podziękują władzy albo zagłosują ponownie ! Mnie ciekawi jedno dlaczego z oczyszczalnią nie robiliście nic przez te Wasze 3 lata a tu nagle rok przed wyborami takie jaja się wyczynia 🙂 Pokażmy jak tak wypisujemy jak wygląda ten plac przed oczyszczalnią to wtedy będziemy mogli porównać jak to wyglądało 3-4-5-6-7-8 lat temu 🙂 Bądźmy uczciwi a nie plujmy tym jadem na okrągło bo to się już chamskie robi wobec innych i z tymi komentarzami które obrażają innych !! Traktujcie innych tak jak byście chcieli aby i Was tak traktowano 🙂 Mówię tu o wyzwiskach itp !! Pokażcie tą kulturę osobistą którą macie a nie kulturę podwórkową .

Arbuz

Jezu, ale to chyba nie kampania…mam nadzieję? Chyba chodzi o to, żeby wytłumaczyć ludziom przyczyny awarii oczyszczalni, ostatniej fali smrodu itp. Czekam na kolejny odcinek. Jesteśmy już po zakasaniu rękawów i po odbiorze w marcu 2017. Zostało tylko parę miesięcy do opisania. Poczekajmy. Może wreszcie dowiemy się o co chodzi?

A teraz dykteryjka, wpisująca się swoją puentą w zaproponowany ciąg myślowy.

Dawno temu, kiedy ludzie jeździli koleją, jechałam jako dziecko z Ełku do Gdyni. Pociąg jechał 12 godzin. W przedziale siedziała prócz mnie: kobieta, która robiła na drutach, dwie kobiety milczące, dwóch młodych facetów i baba, która bez przerwy trajkotała. O rodzinie, o Napoleonie, o liniach papilarnych, o sąsiadach, znowu o rodzinie, o kościele…łeb wszystkim pękał. Po 8 godzinach gadania, nie wiem co było na posterze tej opowieści, ale z jej ust pada stwierdzenie:
– No i od dnia kiedy urodził się Jezus, rozpoczęła się nowa era!
Jeden z mężczyzn nie wytrzymał:
– O ku.. to Pani zostało, jeszcze 2 tys. lat …do opowiedzenia!

I podobna jest historia oczyszczalni.

Do znawców tematów i komentatorów

I po co wyzywać i zwalać na innych takie technologie były i przetargi to się tak robiło a teraz inne technologie nowsze są 🙂 Zastanówcie się trochę nad zachowaniem

Ciekawski

Jedno pytanie do redaktora aby ustalił czy aeratory były naprawione czy wymienione. Może do środy ustali i odpowie.

Telemaniak

Dobrze kończy się pierwszy sezon infonoweli A na początku powiało grozą. Ale będzie też sezon drugi i trzeci. Fabuły drugiego nie zdradzę ale w.sezonie trzecum głównym bohaterem będzie kobieta.

Arbuz

Maryja?

Do arbuz

J.U 🙂

Arbuz

No chyba Pani Burmistrz jest w tej historii świadomie i od początku? No bo chyba nie jest w tym gronie zdezorientowanych i oszukanych, którzy po latach się dowiedzieli, że oczyszczalnia to mistyfikacja?

Arbuz

A ja aż krzywo wykładzinę przycięłam, tak się spieszyłam do czytania. A tu nie ma? Dlaczego?

cepr

Ale on mądrze wygląda na tym zdjęciu. GIGANT

Jozef

W poniedziałek 23.10 oczyszczalnia miała kontrol z WIOŚ. Ale po co, przecież piszą, że wszystko jest super?

Arbuz

Sami sobie “zamówili” durną gadką.

Henry

Wielka mądrość bije z jego oczu.

zoja

brakło weny na dalszą część bajki

Arbuz

No właśnie sobie przypomniałam i niestety ponownie jestem zawiedziona. No ale jeszcze mam nadzieję.

Lola

Przedłużenie terminu wydania decyzji środowiskowej dla RAF-EKOLOGII

Informujemy, iż w związku z oczekiwaniem na uzgodnienia organów współdziałających tj. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krośnie, sprawa objęta wnioskiem RAF – Ekologii Sp. z o.o. w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Rozbudowa i przebudowa instalacji termicznego przekształcania odpadów innych niż komunalne wraz z wyposażeniem infrastruktury gospodarowania tymi odpadami” zostanie załatwiona w terminie do dnia 31 marca 2018 r.