Grupa mieszkańców gminy Jedlicze wystąpiła z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Jedliczu. O takim zamiarze, inicjatorzy powiadomili burmistrza oraz komisarza wyborczego. -Podjęliśmy decyzję, o rozpoczęciu procedury w przedmiocie odwołania Rady Miejskiej. Ta inicjatywa, to odpowiedź na prośby i apele mieszkańców- mówi pełnomocnik inicjatora.

Oficjalnie już wiadomo, że w Gminie Jedlicze rozpoczęto procedurę związaną z odwołaniem Rady Miejskiej w Jedliczu. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpiła grupa 13 obywateli, którzy nie zgadzają się na to, aby sprawy mieszkańców traktowano w taki sposób, jak ma to miejsce obecnie.

-Mamy dość! Wszyscy jednak musimy zdawać sobie sprawę, że absolutnie samo wykrzyczenie tego przed ekranem komputera czy smartfona, nie zmieni sytuacji. Trzeba natychmiast wziąć sprawy w swoje ręce i zabrać się do roboty. Dlatego podjęliśmy decyzję, o rozpoczęciu procedury w przedmiocie odwołania Rady Miejskiej– mówi Tomasz Słowik, pełnomocnik inicjatora referendum.Ta inicjatywa, to odpowiedź na prośby i apele mieszkańców- dodaje Tomasz Słowik.

Inicjator referendum podał powody, dla których chce odwołania Rady Miejskiej. W jego ocenie istnieją poważne argumenty, dla których należy to zrobić. Te przedstawiają się następująco:

  • Rada Miejska w sposób rażący naruszyła prawo (w zakresie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach), co zostało stwierdzone uchwałą niezależnego organu kontrolnego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie;
  • Decyzje Rady Miejskiej doprowadziły, iż Mieszkańcy będą płacić rażąco wysokie stawki za śmieci;
  • Działanie na szkodę mieszkańców poprzez niepodjęcie zgodnej z prawem uchwały dotyczącej gospodarowania odpadami komunalnymi, czego powodem było pozostawienie mieszkańców gminy na miesiąc czerwiec (wysokie temperatury, pandemia) bez odbioru odpadów i doprowadzenie, że w takim systemie odbiór śmieci były droższy;
  • Bezrefleksyjne odrzucenie ponad miliona złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych (takie zachowanie jest zmarnowaniem szansy na remont drogi i budowy oświetlenia);
  • Narażenie gminy oraz mieszkańców na utratę ponad czterech milionów złotych dofinansowania z unii na budowę Domu Pomocy Społecznej dla osób starszych wymagających pomocy, a tym samym nadszarpnięcie wizerunku Gminy Jedlicze i kompromitowanie gminy na zewnątrz, szczególnie w oczach partnerów samorządowych. Takie zachowanie radnych stoi w sprzeczności do tego, co mówią- gminnym urzędnikom zarzucają bierność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, a kiedy pojawiają się ogromne możliwości sięgnięcia po znaczne środki finansowe, odrzucają te pieniądze;
  • Wykazywanie elementarnych braków wiedzy w zakresie zajmowanych funkcji (radni twierdzą, że nie muszą się znać na przepisach prawa, wykazują podstawowe braki wiedzy- takimi postawami podważają autorytet radnego i Rady jako organu stanowiącego, a przecież to Rada Miejska ma stanowić prawo dla mieszkańców);

Przytoczone wyżej argumenty świadczą, że mieszkańcy nie mogą liczyć na swoich przedstawicieli. Rada Miejska jest w opozycji do mieszkańców! Przed nami jeszcze trzy lata kadencji samorządowej. Nie pozwólmy na to, aby nasze sprawy traktowano w taki sposób, jak ma to miejsce obecnie!- czytamy w uzasadnieniu odwołania.

Warunkiem powołania referendum jest zebranie co najmniej 10 proc. podpisów uprawnionych do głosowania mieszkańców Gminy Jedlicze. Komitet referendalny ma na to 60 dni. Wkrótce rozpocznie się zbieranie podpisów.

Informacja o referendum zawisła już na przydrożnych tablicach ogłoszeń. Tylko na samym profilu na facebooku Gmina Jedlicze – Referendum zobaczyło ją ponad 14 tys. odbiorców.  W ciągu niespełna doby wywołała: 341 reakcji, komentarzy i udostępnień.

(red.)

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
Jedliczanin
Jedliczanin
3 lat temu

No i git 🙂
Dość niekompetencji otworka i reszty bandy.

Mieszkanka
Mieszkanka
3 lat temu

Oddam swój głos

ooono
ooono
3 lat temu

NARESZCIE KTOŚ PODJĄŁ SŁUSZNĄ INICJATYWĘ.

janek
janek
3 lat temu

jesteśmy za referendum, podpiszę

Świstak
Świstak
Odpowiedź do  janek
3 lat temu

To ilu Was jest? A może wypwiadasz się tak, jak dawniej królowie: “My nasza królewska mość postanawiamy…” Intryga szyta grubymi nićmi. Jestem bardzo ciekaw efektów. Czy referendum dojdzie do skutku, czy działania”grupy inicjatywnej” tylkopogłębią i tak już widoczną destabilizację w naszej gminie. A może wcześniej odbędzie się referendum o odwołanie Burmistrza? Kto wie?

Natalia
Natalia
3 lat temu

Na pewno z tego nie skorzystam. Skorzystam natomiast z całą Rodziną w referendum za odwołaniem p.burmistrz.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
Odpowiedź do  Natalia
3 lat temu

To twoje prawo nie skorzystać. Stać Cię to plac 120 zl miesięcznie za śmieci za rodzine która z tego nie skorzysta. Żal mi Ciebie naprawdę 🙁

Świstak
Świstak
Odpowiedź do  Mieszkaniec
3 lat temu

A jak wezmę udział w referendum i załóżmy zagłosuję za odwołaniem Rady, to zapłacę mniej? Obiecujesz? Śmieszne, żeby nie powiedzieć żałosne!

Jojo
Jojo
Odpowiedź do  Świstak
3 lat temu

Zapłacisz wtedy 4o zł.

Jacek
Jacek
3 lat temu

Jolka, Jolka pamiętasz,lato ze snu, gdy pisałaś “tak mi źle.
Urwij się choćby zaraz coś ze mną zrób.
Nie zostawiaj tu samej, o nie.”
I urwał się…Z choinki chyba.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
Odpowiedź do  Jacek
3 lat temu

Kup sobie w aptece leki na alergię na Jolke oczywiście jak zapłacisz za śmieci 360 zl za rodzine za kwartał jak ci jeszcze coś zostanie

Jacek
Jacek
Odpowiedź do  Mieszkaniec
3 lat temu

Niestety, na to nie ma lekarstwa. Chyba,że odwołanie burmistrz.
“Nie wiem ciągle dlaczego zaczęło się tak,
Czemu zgasło też nie wie nikt.”
Tu akurat większość będzie wiedzieć…
Poza tym 360 zapłacę za dwa miesiące. Wiem dlaczego, bo sesje oglądam na bieżąco.

kabaret
kabaret
3 lat temu

Byłą sekretarkę na szczęście byłego dyrektora w Kijowie szkolonego Venę/Wenę nie wiem jak to się pisze(ciekawa jestem jej zasłóg bo kto pamięta to wie, że jedynie umoczeni byli aparatczykami) , obskuje jakiś dziadek Jacek. Wszyscy się śmieją, że to tatuś radnego L. z sąsiedniej miejscowości.. Ciekawe czy to jest prawda. Zresztą jak wieść gminna niesie sąsiatkom nie odmawiają, przynajmniej jednen z nich z tego słynie. Ale to przecież plotki :). Kto by w nie wierzył :).Ciekawy jestem czy to są jego wpisy.

Jacek
Jacek
Odpowiedź do  kabaret
3 lat temu

“Nie jednemu psu Burek”.
Tak samo z Jackiem. Jest ich w gminie dużo.
A tak na marginesie, to kup sobie słownik ortograficzny, bo Twój komentarz to kabaret.

Endriu
Endriu
Odpowiedź do  Jacek
3 lat temu

Brawo : Rada ma stanowić prawo dla mieszkańców – zlikwidujmy organ ustawodawczy { SEJM} bo rada w Jedliczu stanowi prawo dla mieszkańców , Większego absurdu to nie .czytałem nigdzie : Myślę że komisarz wyborczy się uśmiał !!

Jojo
Jojo
Odpowiedź do  Endriu
3 lat temu

Ustawa z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym – Radny jest uprawniony do podejmowania uchwał , a nie do stanowienia prawa dla mieszkańców – wystarczyło by kilku szaleńców i gdyby mieli możliwość stanowienia prawa dla mieszkańców nie chce myśleć co by to było.

Obywatel
Obywatel
Odpowiedź do  Jojo
3 lat temu

nooo to rada podjęła 30 zł za śmieci za miesiąc heh śmieszny jesteś jak twoi klakierzy 😀

masakra
masakra
3 lat temu

Kpiną jest, że Jedlicze tak naprawdę nie ma radnego który by nas reprezentował. Pani Marciowa :)))))))))))))) – jaki poziom ona sobą reprezentuje, pieniactwo, blokuje każdego kto chce zrobić cokolwiek sensownego. Pani Ginalska – przecież ona mieszka w miejscowości otworka rynca łopadają – kogo reprezentuje ? Pani Patla ? Bez wyrazu. Kopeć ? Przemykający się ukradkiem. Czy kiedykolwiek przedstawił coś konkretnego ? Fajnie jest się dekować i nic nie robić. Pani z Borku – walczy jedynie by się pojawić jak to celebryci muwią na ściance i prtryknąć sobie fotkę.

Gminny Mieszkaniec
Gminny Mieszkaniec
Odpowiedź do  masakra
3 lat temu

Radna nauczycielka G. powinna przestac sie kompromitowac. Ona jest najgorsza z nich wszystkich. W waznych sprawach dla mieszkamcow WSTRZYMUJE sie od glosu!! Po co komu taka radna??? Nie ma dwojego zdania?? Jest OBŁUDNA.

masakra
masakra
3 lat temu

Rzeczywiście. Wioska manipulatora z Dobieszyna obsadziła tylu radnych co miasto Jedlicze. Dobrze, że ktoś to dostrzegł. Niezadowolony Rysiu krzyczy, wrzeszczy, gestykuluje, wpada w jakąś schizę, a reszta – milczy………. i patrzy w niego jak w obrazek.

Qwerty
Qwerty
3 lat temu

Jest inicjatywa ha ha przecież sam ją napisaleś. Kogo Ty chcesz robić w balona. Znamy nazwiska kto pisał. Szkoda tylko że Pan Bogdan Rz. miesza się do tego.

Endriu
Endriu
Odpowiedź do  Qwerty
3 lat temu

Brawo radę odmłodzimy ,ale finanse GMINY mocno odchudzimy, strach myśleć : liczę na roztropność mieszkańców!

Mexyk
Mexyk
3 lat temu

Czy komitet planuje spotkanie z mieszkańcami? Może jakiś wywiad, przedstawienie nazwisk? Myślę, że byłoby to sprawiedliwe i uczciwe dla sprawy.

Świstak
Świstak
Odpowiedź do  Mexyk
3 lat temu

Sprawiedliwość? Uczciwość?Ludzie, do których się zwracasz nie znają takich pojęć.

Jojo
Jojo
Odpowiedź do  Świstak
3 lat temu

To już arogancja czy pogarda – nowa rada będzie stanowić prawo dla mieszkańców { ciarki przechodzą na samą myśl}

Mexyk
Mexyk
Odpowiedź do  Świstak
3 lat temu

Niech to będzie test dla nich. Jeżeli planujesz rewolucje to chociaż miej odwagę firmować ją swoim nazwiskiem. Cała ta sprawa jest dla mnie grubymi nićmi szyta. Boje się myśleć kto pociąga za sznurki.

Jacek
Jacek
3 lat temu

Dlaczego nie ujawnią się osoby z komitetu referendum. Chcielibyśmy poznać “wybawicieli” naszej gminy. Chyba niezbyt dobrze wyglądał będzie Zespół Działaczy Inicjujących Referendum Anonimowo.
A na weekend polecam:
“Wypijmy za błędy
Za błędy na górze”

max
max
Odpowiedź do  Jacek
3 lat temu

wie Pan raczej to o Panu świadczy niż o osobach o których próbuje Pan Coś Anonimowo nnapisać ….

Kibic
Kibic
Odpowiedź do  max
3 lat temu

Szkoda że już manipulujecie łapkami, czyżby tak kiepsko szło?

Jacek
Jacek
Odpowiedź do  max
3 lat temu

Świadczy to o tym, że lubię zabawy językowe i wyobraziłem sobie jak mogłaby wyglądać nazwa takiej grupy. Akronim nie wygląda ładnie, ale został utworzony dla żartu.
Pan także coś do mnie anonimowo pisze, robimy tak, jak znaczna większość użytkowników. Mamy do tego prawo, ale organizator referendum powinienu się przedstawić.

exim
exim
Odpowiedź do  Jacek
3 lat temu

Jak tam pisał Jeden z komentujących zabawa w takie akronimy Świadczy o Panu

Ostatnio edytowane 3 lat temu przez exim
Kibic
Kibic
Odpowiedź do  max
3 lat temu

Kto zadrwił z Radnej- arogancja czy pogarda – komitet referendalny i przyszła nowa Rada stanowić będzie prawo dla mieszkańców ,Sejm wyręczony ze stanowienia prawa .

dfg
dfg
3 lat temu

Najwyższy czas. To co niektórzy z nich wyrabiają przed kamerami to wstyd dla mnie jako mieszkańca.

Jacek
Jacek
3 lat temu

“Cesarz reportażu” Ryszard Kapuściński napisał “Wojnę futbolową”. Może znajdzie się jego następca i napiszę “Wojnę śmieciową” . Będzie to hit. Jedna ze stron puściła do boju swoją partyzantkę. Rozpoczęła ona walkę nocną dywersją.

“Nie wierz nigdy kobiecie, dobrą radę ci dam…”

Jacek
Jacek
3 lat temu

Na karcie do zbierania podpisów mają być nazwiska i imiona członków grupy oraz imię, nazwisko i adres pełnomocnika. Tak określają przepisy.. Może więc niedługo poznamy z kim mamy do czynienia

exim
exim
Odpowiedź do  Jacek
3 lat temu

ale to żadna tajemnica – redkator naczelny tego portalu podpisał się jako pełnomocnik
Jest obywatelem tego kraju i mieszkańcem tej gminy z jakiej to niby okazji odbiera mu Pan prawo do działań jakie każdy obywatel tego kraju ma prawo ? zebrał ludzi złożyli wniosek
czy zdobędą podpisy to inna sprawa tak jak inna czy ludzie pójdą i jak zagłosują
ale to jest właśnie demokracja

Kibic
Kibic
Odpowiedź do  exim
3 lat temu

Ale kto jest inicjatorem referendum znamy tylko pełnomocnika referendum?

Jacek
Jacek
Odpowiedź do  exim
3 lat temu

Znane jest mi nazwisko pełnomocnika. Prawa mu żadnego przecież nie odbieram, bo niby jaką mam możliwość. Nigdzie się tak nie wyrażałem. Grupa inicjatywna liczyć powinna co najmniej pięć osób, a pozostałych jeszcze nie znam.

Natalia
Natalia
3 lat temu

Wywalić ale panią burmistrz na z…. p…..Szanowna Rada jest w nalepszym porządku.

Jacek
Jacek
3 lat temu

Niech odwołają radę
Abyśmy mogli ją obsadzić
Swoimi ludźmi
Zapłacicie mniej za śmieci
Albo
Jeszcze więcej…
Oni muszą odejść
Lepiej będzie w gminie
Ale tylko dla nas

obywatele
obywatele
3 lat temu

Brawo bardzo dobra wiadomość

HELO
HELO
Odpowiedź do  obywatele
3 lat temu

Cóż to brakuje Wam tematu. Nawijać, chętnie poczytam o tych Waszych wynurzeniach
które do niczego nie doprowadzą.
Referendum do którego jeżeli dojdzie moim zdaniem będzie nieskuteczne chociaż
osobiście chciałbym aby ta ekipę wymieniono w całości.
Wprowadzi jedynie zamęt i podziały wśród mieszkańców Gminy Jedlicze
Gorąco pozdrawiam.