Grupa mieszkańców gminy Jedlicze wystąpiła z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Jedliczu. O takim zamiarze, inicjatorzy powiadomili burmistrza oraz komisarza wyborczego. -Podjęliśmy decyzję, o rozpoczęciu procedury w przedmiocie odwołania Rady Miejskiej. Ta inicjatywa, to odpowiedź na prośby i apele mieszkańców- mówi pełnomocnik inicjatora.

Oficjalnie już wiadomo, że w Gminie Jedlicze rozpoczęto procedurę związaną z odwołaniem Rady Miejskiej w Jedliczu. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpiła grupa 13 obywateli, którzy nie zgadzają się na to, aby sprawy mieszkańców traktowano w taki sposób, jak ma to miejsce obecnie.

-Mamy dość! Wszyscy jednak musimy zdawać sobie sprawę, że absolutnie samo wykrzyczenie tego przed ekranem komputera czy smartfona, nie zmieni sytuacji. Trzeba natychmiast wziąć sprawy w swoje ręce i zabrać się do roboty. Dlatego podjęliśmy decyzję, o rozpoczęciu procedury w przedmiocie odwołania Rady Miejskiej– mówi Tomasz Słowik, pełnomocnik inicjatora referendum.Ta inicjatywa, to odpowiedź na prośby i apele mieszkańców- dodaje Tomasz Słowik.

Inicjator referendum podał powody, dla których chce odwołania Rady Miejskiej. W jego ocenie istnieją poważne argumenty, dla których należy to zrobić. Te przedstawiają się następująco:

  • Rada Miejska w sposób rażący naruszyła prawo (w zakresie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach), co zostało stwierdzone uchwałą niezależnego organu kontrolnego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie;
  • Decyzje Rady Miejskiej doprowadziły, iż Mieszkańcy będą płacić rażąco wysokie stawki za śmieci;
  • Działanie na szkodę mieszkańców poprzez niepodjęcie zgodnej z prawem uchwały dotyczącej gospodarowania odpadami komunalnymi, czego powodem było pozostawienie mieszkańców gminy na miesiąc czerwiec (wysokie temperatury, pandemia) bez odbioru odpadów i doprowadzenie, że w takim systemie odbiór śmieci były droższy;
  • Bezrefleksyjne odrzucenie ponad miliona złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych (takie zachowanie jest zmarnowaniem szansy na remont drogi i budowy oświetlenia);
  • Narażenie gminy oraz mieszkańców na utratę ponad czterech milionów złotych dofinansowania z unii na budowę Domu Pomocy Społecznej dla osób starszych wymagających pomocy, a tym samym nadszarpnięcie wizerunku Gminy Jedlicze i kompromitowanie gminy na zewnątrz, szczególnie w oczach partnerów samorządowych. Takie zachowanie radnych stoi w sprzeczności do tego, co mówią- gminnym urzędnikom zarzucają bierność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, a kiedy pojawiają się ogromne możliwości sięgnięcia po znaczne środki finansowe, odrzucają te pieniądze;
  • Wykazywanie elementarnych braków wiedzy w zakresie zajmowanych funkcji (radni twierdzą, że nie muszą się znać na przepisach prawa, wykazują podstawowe braki wiedzy- takimi postawami podważają autorytet radnego i Rady jako organu stanowiącego, a przecież to Rada Miejska ma stanowić prawo dla mieszkańców);

Przytoczone wyżej argumenty świadczą, że mieszkańcy nie mogą liczyć na swoich przedstawicieli. Rada Miejska jest w opozycji do mieszkańców! Przed nami jeszcze trzy lata kadencji samorządowej. Nie pozwólmy na to, aby nasze sprawy traktowano w taki sposób, jak ma to miejsce obecnie!- czytamy w uzasadnieniu odwołania.

Warunkiem powołania referendum jest zebranie co najmniej 10 proc. podpisów uprawnionych do głosowania mieszkańców Gminy Jedlicze. Komitet referendalny ma na to 60 dni. Wkrótce rozpocznie się zbieranie podpisów.

Informacja o referendum zawisła już na przydrożnych tablicach ogłoszeń. Tylko na samym profilu na facebooku Gmina Jedlicze – Referendum zobaczyło ją ponad 14 tys. odbiorców.  W ciągu niespełna doby wywołała: 341 reakcji, komentarzy i udostępnień.

(red.)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
Jedliczanin

No i git 🙂
Dość niekompetencji otworka i reszty bandy.

Mieszkanka

Oddam swój głos

ooono

NARESZCIE KTOŚ PODJĄŁ SŁUSZNĄ INICJATYWĘ.

janek

jesteśmy za referendum, podpiszę

Świstak

To ilu Was jest? A może wypwiadasz się tak, jak dawniej królowie: “My nasza królewska mość postanawiamy…” Intryga szyta grubymi nićmi. Jestem bardzo ciekaw efektów. Czy referendum dojdzie do skutku, czy działania”grupy inicjatywnej” tylkopogłębią i tak już widoczną destabilizację w naszej gminie. A może wcześniej odbędzie się referendum o odwołanie Burmistrza? Kto wie?

Natalia

Na pewno z tego nie skorzystam. Skorzystam natomiast z całą Rodziną w referendum za odwołaniem p.burmistrz.

Mieszkaniec

To twoje prawo nie skorzystać. Stać Cię to plac 120 zl miesięcznie za śmieci za rodzine która z tego nie skorzysta. Żal mi Ciebie naprawdę 🙁

Świstak

A jak wezmę udział w referendum i załóżmy zagłosuję za odwołaniem Rady, to zapłacę mniej? Obiecujesz? Śmieszne, żeby nie powiedzieć żałosne!

Jojo

Zapłacisz wtedy 4o zł.

Jacek

Jolka, Jolka pamiętasz,lato ze snu, gdy pisałaś “tak mi źle.
Urwij się choćby zaraz coś ze mną zrób.
Nie zostawiaj tu samej, o nie.”
I urwał się…Z choinki chyba.

Mieszkaniec

Kup sobie w aptece leki na alergię na Jolke oczywiście jak zapłacisz za śmieci 360 zl za rodzine za kwartał jak ci jeszcze coś zostanie

Jacek

Niestety, na to nie ma lekarstwa. Chyba,że odwołanie burmistrz.
“Nie wiem ciągle dlaczego zaczęło się tak,
Czemu zgasło też nie wie nikt.”
Tu akurat większość będzie wiedzieć…
Poza tym 360 zapłacę za dwa miesiące. Wiem dlaczego, bo sesje oglądam na bieżąco.

kabaret

Byłą sekretarkę na szczęście byłego dyrektora w Kijowie szkolonego Venę/Wenę nie wiem jak to się pisze(ciekawa jestem jej zasłóg bo kto pamięta to wie, że jedynie umoczeni byli aparatczykami) , obskuje jakiś dziadek Jacek. Wszyscy się śmieją, że to tatuś radnego L. z sąsiedniej miejscowości.. Ciekawe czy to jest prawda. Zresztą jak wieść gminna niesie sąsiatkom nie odmawiają, przynajmniej jednen z nich z tego słynie. Ale to przecież plotki :). Kto by w nie wierzył :).Ciekawy jestem czy to są jego wpisy.

Jacek

“Nie jednemu psu Burek”.
Tak samo z Jackiem. Jest ich w gminie dużo.
A tak na marginesie, to kup sobie słownik ortograficzny, bo Twój komentarz to kabaret.

Endriu

Brawo : Rada ma stanowić prawo dla mieszkańców – zlikwidujmy organ ustawodawczy { SEJM} bo rada w Jedliczu stanowi prawo dla mieszkańców , Większego absurdu to nie .czytałem nigdzie : Myślę że komisarz wyborczy się uśmiał !!

Jojo

Ustawa z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym – Radny jest uprawniony do podejmowania uchwał , a nie do stanowienia prawa dla mieszkańców – wystarczyło by kilku szaleńców i gdyby mieli możliwość stanowienia prawa dla mieszkańców nie chce myśleć co by to było.

Obywatel

nooo to rada podjęła 30 zł za śmieci za miesiąc heh śmieszny jesteś jak twoi klakierzy 😀

masakra

Kpiną jest, że Jedlicze tak naprawdę nie ma radnego który by nas reprezentował. Pani Marciowa :)))))))))))))) – jaki poziom ona sobą reprezentuje, pieniactwo, blokuje każdego kto chce zrobić cokolwiek sensownego. Pani Ginalska – przecież ona mieszka w miejscowości otworka rynca łopadają – kogo reprezentuje ? Pani Patla ? Bez wyrazu. Kopeć ? Przemykający się ukradkiem. Czy kiedykolwiek przedstawił coś konkretnego ? Fajnie jest się dekować i nic nie robić. Pani z Borku – walczy jedynie by się pojawić jak to celebryci muwią na ściance i prtryknąć sobie fotkę.

Gminny Mieszkaniec

Radna nauczycielka G. powinna przestac sie kompromitowac. Ona jest najgorsza z nich wszystkich. W waznych sprawach dla mieszkamcow WSTRZYMUJE sie od glosu!! Po co komu taka radna??? Nie ma dwojego zdania?? Jest OBŁUDNA.

masakra

Rzeczywiście. Wioska manipulatora z Dobieszyna obsadziła tylu radnych co miasto Jedlicze. Dobrze, że ktoś to dostrzegł. Niezadowolony Rysiu krzyczy, wrzeszczy, gestykuluje, wpada w jakąś schizę, a reszta – milczy………. i patrzy w niego jak w obrazek.

Qwerty

Jest inicjatywa ha ha przecież sam ją napisaleś. Kogo Ty chcesz robić w balona. Znamy nazwiska kto pisał. Szkoda tylko że Pan Bogdan Rz. miesza się do tego.

Endriu

Brawo radę odmłodzimy ,ale finanse GMINY mocno odchudzimy, strach myśleć : liczę na roztropność mieszkańców!

Mexyk

Czy komitet planuje spotkanie z mieszkańcami? Może jakiś wywiad, przedstawienie nazwisk? Myślę, że byłoby to sprawiedliwe i uczciwe dla sprawy.

Świstak

Sprawiedliwość? Uczciwość?Ludzie, do których się zwracasz nie znają takich pojęć.

Jojo

To już arogancja czy pogarda – nowa rada będzie stanowić prawo dla mieszkańców { ciarki przechodzą na samą myśl}

Mexyk

Niech to będzie test dla nich. Jeżeli planujesz rewolucje to chociaż miej odwagę firmować ją swoim nazwiskiem. Cała ta sprawa jest dla mnie grubymi nićmi szyta. Boje się myśleć kto pociąga za sznurki.

Jacek

Dlaczego nie ujawnią się osoby z komitetu referendum. Chcielibyśmy poznać “wybawicieli” naszej gminy. Chyba niezbyt dobrze wyglądał będzie Zespół Działaczy Inicjujących Referendum Anonimowo.
A na weekend polecam:
“Wypijmy za błędy
Za błędy na górze”

max

wie Pan raczej to o Panu świadczy niż o osobach o których próbuje Pan Coś Anonimowo nnapisać ….

Kibic

Szkoda że już manipulujecie łapkami, czyżby tak kiepsko szło?

Jacek

Świadczy to o tym, że lubię zabawy językowe i wyobraziłem sobie jak mogłaby wyglądać nazwa takiej grupy. Akronim nie wygląda ładnie, ale został utworzony dla żartu.
Pan także coś do mnie anonimowo pisze, robimy tak, jak znaczna większość użytkowników. Mamy do tego prawo, ale organizator referendum powinienu się przedstawić.

exim

Jak tam pisał Jeden z komentujących zabawa w takie akronimy Świadczy o Panu

Ostatnio edytowane 2 lat temu przez exim
Kibic

Kto zadrwił z Radnej- arogancja czy pogarda – komitet referendalny i przyszła nowa Rada stanowić będzie prawo dla mieszkańców ,Sejm wyręczony ze stanowienia prawa .

dfg

Najwyższy czas. To co niektórzy z nich wyrabiają przed kamerami to wstyd dla mnie jako mieszkańca.

Jacek

“Cesarz reportażu” Ryszard Kapuściński napisał “Wojnę futbolową”. Może znajdzie się jego następca i napiszę “Wojnę śmieciową” . Będzie to hit. Jedna ze stron puściła do boju swoją partyzantkę. Rozpoczęła ona walkę nocną dywersją.

“Nie wierz nigdy kobiecie, dobrą radę ci dam…”

Jacek

Na karcie do zbierania podpisów mają być nazwiska i imiona członków grupy oraz imię, nazwisko i adres pełnomocnika. Tak określają przepisy.. Może więc niedługo poznamy z kim mamy do czynienia

exim

ale to żadna tajemnica – redkator naczelny tego portalu podpisał się jako pełnomocnik
Jest obywatelem tego kraju i mieszkańcem tej gminy z jakiej to niby okazji odbiera mu Pan prawo do działań jakie każdy obywatel tego kraju ma prawo ? zebrał ludzi złożyli wniosek
czy zdobędą podpisy to inna sprawa tak jak inna czy ludzie pójdą i jak zagłosują
ale to jest właśnie demokracja

Kibic

Ale kto jest inicjatorem referendum znamy tylko pełnomocnika referendum?

Jacek

Znane jest mi nazwisko pełnomocnika. Prawa mu żadnego przecież nie odbieram, bo niby jaką mam możliwość. Nigdzie się tak nie wyrażałem. Grupa inicjatywna liczyć powinna co najmniej pięć osób, a pozostałych jeszcze nie znam.

Natalia

Wywalić ale panią burmistrz na z…. p…..Szanowna Rada jest w nalepszym porządku.

Jacek

Niech odwołają radę
Abyśmy mogli ją obsadzić
Swoimi ludźmi
Zapłacicie mniej za śmieci
Albo
Jeszcze więcej…
Oni muszą odejść
Lepiej będzie w gminie
Ale tylko dla nas

obywatele

Brawo bardzo dobra wiadomość

HELO

Cóż to brakuje Wam tematu. Nawijać, chętnie poczytam o tych Waszych wynurzeniach
które do niczego nie doprowadzą.
Referendum do którego jeżeli dojdzie moim zdaniem będzie nieskuteczne chociaż
osobiście chciałbym aby ta ekipę wymieniono w całości.
Wprowadzi jedynie zamęt i podziały wśród mieszkańców Gminy Jedlicze
Gorąco pozdrawiam.