Wracamy do tematu śmieci, którym od kilku dni żyje cała gmina. Dotarliśmy do  informacji potwierdzających, że radni którzy w tamtym roku głosowali za podwyżką, w chwili obecnej prowadzą daleko posuniętą kampanię dezinformacyjną. Przy okazji sprawdziliśmy, którzy radni proponowali wówczas stawki wyższe, niż te przyjęte w kalkulacji. -Nie podjęcie przez Radę Miejską uchwały ws. odbioru odpadów komunalnych, to zwykłe tchórzostwo. To, co robią Ci ludzie jest szkodą dla mieszkańców!- uważa Janusz, mieszkaniec gminy. -W obliczu podwyżek nie potrafią wyjaśni ludziom, skąd biorą się nowe stawki, ale mają czas na prowadzenie kampanii dezinformacyjnej- dodaje mieszkaniec. O szczegółach redaktor naczelny.

Jak już informowaliśmy, przyjęcie uchwały dotyczącej gospodarowania odpadami komunalnymi, to wyłączna kompetencja Rady Miasta. Problem w tym, że radni nie podjęli w tym zakresie żadnej uchwały. Nie zabezpieczyli w budżecie na ten cel żadnych środków finansowych. Sami nie przedłożyli też na czas żadnej propozycji w tym zakresie. Od kilku dni prowadzą za to daleko posuniętą kampanię dezinformacyjną. -Mówią, że będzie za drogo, a nie zrobili nic, żeby było taniej. Uciekają z sesji i czyszczą stoły. Takimi rzeczami się zajmują zamiast zająć się tym, co rzeczywiście ważne dla mieszkańców- piszą oburzeni mieszkańcy.

Na jednej z sesji Rady Miasta radna Żychowska zapewniała, że radni spotykają się z 15 tys. mieszkańców, regularnie. To ciekawe, zwłaszcza, że z prowadzonej przez nich kampanii dezinformacyjnej ws. śmieci wynika, iż mieszkańcy nie mają pełnej wiedzy w tym zakresie, a nawet co gorsza, bazują tylko na wybiórczych bądź nieprawdziwych informacjach. Komu zależy, aby wprowadzać w błąd mieszkańców?

Na jednej z sesji Rady Miasta radna Żychowska zapewniała, że radni spotykają się z 15 tys. mieszkańców, regularnie.    /fot. Jedlicze24

Zaniedbywanie obowiązków społecznych

Zadaniem Rady Miasta jest wywiązywanie się z obowiązków. To jednak tylko teoria. W praktyce radni, którzy w czwartek (28.05) oddalili się z miejsca pracy, na co zwrócił uwagę jeden z mieszkańców, powinni ponieść tego konsekwencje. Póki co, cały czas konsekwencje ponoszą mieszkańcy gminy, którzy po raz kolejny zostali postawienie pod ścianą. -Ta radna miasta nie tylko nie służy mieszkańcom, ale działa na szkodę– przekonuje mieszkaniec.

Jeszcze w ubiegłym roku, radni, którzy głosowali za podwyżką opłat za śmieci, a jeden z nich nawet proponował wyższą opłatę z tego tytułu, dzisiaj uprawiają daleko posuniętą kampanię dezinformacyjną.

Radny proponował wyższe stawki za śmieci

Radny Ryszard Dziura, w 2019 roku proponował, aby stawka za odpady zmieszane nie wynosiła jak w kalkulacji 32 zł, ale… 40 zł- tłumacząc, że stawka powinna mieć “taki odstraszający wymiar zachęcający do dobrych praktyk segregacji odpadów”. -Czy 32 złote jest to odpłata adekwatna? Ja osobiście uważam, że nie- przekonywał radny Dziura, który ostatecznie zaproponował stawkę 35 zł za odpady zmieszane.

Postawa człowieka mówi o nim wiele. Spuszczona głowa może oznaczać chęć zaszycia się w mysią dziurę. Czy radny pamięta, co mówił w tamtym roku?   /fot. Jedlicze24

To m.in. radny Dziura w 2019 podjął uchwałę ws. podwyższenia opłat za śmieci. A przed głosowaniem mówił: -No wszędzie, gdzie się zagląda do portfela mieszkańców no to, to nie są oczywiście popularne decyzje no i oczywiście prosiliśmy żeby była rzetelna kampania informacyjna dla  mieszkańców, żeby do każdego mieszkańca naszej gminy dotarła rzetelna informacja o przyczynach takiego stanu rzeczy- tłumaczył radny Dziura, który przekonywał, że kwestie podniesienia opłat za śmieci to również wynik prawa Unii Europejskiej, gdzie kładzie się coraz większy nacisk na segregację śmieci.

Tak zachowują się radni.

W obliczu poważnych decyzji, radni urządzają sobie kolejne przedstawienia. Zamiast wyjaśnień, dezinformacja. Zamiast poważnego podejścia do trudnego tematu, próba wybielenia się. 

-Jaki jest powód takich szalonych działań? Takie trudne czasy, a ktoś dołki kopie. Tylko, że sami pod sobą? Dla dobra mieszkańców Gminy?- pyta pani Ela, mieszkanka Jedlicza. -Cena droga pani 28 złotych od osoby za miesiąc jest przez mieszkańców gminy nie do zaakceptowania- odpowiada radny Dziura.

“To po prostu zabawa przedszkolaków”

-To po prostu zabawa przedszkolaków, a nie praca dorosłych, odpowiedzialnych osób. Wstyd mi za taką Radę.- pisze oburzona Bernadetta i dodaje: -Może czas poważnie się zastanowić nad pozbawieniem radnych stołków, do których co poniektórzy przyrośli?

-A jeśli nie dojdziecie do porozumienia na sesji nadzwyczajnej mam pomysł taki, żeby w każdej miejscowości mieszkańcy swoje śmieci pozostawili pod domem radnego, który ich reprezentuje. Może wtedy zrozumieją, że reprezentują wszystkich mieszkańców, a nie tylko siebie- pisze oburzona Bernadetta. Na co radny z Dobieszyna odpowiada tym samym pytaniem: -Cena droga pani 28 złotych od osoby za miesiąc jest przez mieszkańców gminy nie do zaakceptowania.

Czasu było, co niemiara

-O podwyżce wiadomo od dawna, że będzie. Co zrobiliście w tej sprawie od ostatniej sesji czyli 30 kwietnia? Może pochwali się Pan tym? Wszyscy jesteśmy ciekawi jakie rozwiązania zaproponowaliście. Mamy koniec maja mieliście wystarczająco dużo czasu by to “ogarnąć”.- pyta pani Bernadetta, na co ani radny Dziura, ani Stanisław Twaróg, który przewodniczy Komisji Gospodarki Komunalnej przy Radzie Miasta, nie odpowiadają.

Stanisław Twaróg, przewodniczy ważnej komisji przy Radzie Miasta. 31 maja br. kończy się umowa z JPGKiM Sp. z o.o. w Jedliczu na odbiór odpadów. Czy w związku z postawieniem mieszkańców w takiej sytuacji, radny poda się do dymisji?

Temat wzrostu cen za odpady komunalne pojawia się w mediach od dawna. O przyczynach wzrostu kosztów z tym związanych mówią eksperci, którzy w oparciu o szereg regulacji prawnych odpowiadają na trudne, ale często uzasadnione pytania w tym zakresie. Rosnące ceny w gospodarce nie omijają odpadów komunalnych, a system gospodarowania odpadami musi być samofinansujący. Oznacza to, że samorządy nie mają narzędzi prawnych, aby dopłacić do śmieci. Odbiór, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych- to wszystko kosztuje, rosną również koszty pracy.

Radni, którzy od pewnego czasu bawią się kosztem mieszkańców, o czym pisaliśmy, zamiast pracować (bo otrzymują za to diety wypłacane z budżetu gminy) prowadzą politykę dezinformacyjną i wprowadzają gminę na coraz to wyższy level stanu destabilizacji. To chyba najwyższy czas, aby zwiastować początek wielkiego końca tej rady.

Do tematu wrócimy.

(Red. naczelny)

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
Arek
Arek
4 lat temu

Jutro odwożę śmieci pod chałupę mojej radnej!! Wszystkim polecam to samo!!

Trol
Trol
Odpowiedź do  Arek
4 lat temu

Nie strasz nie strasz bo się z……

ciec
ciec
Odpowiedź do  Arek
4 lat temu

oczywiscie z kodem kreskowym,nie jak tchorz

Mieszkaniec
Mieszkaniec
Odpowiedź do  ciec
4 lat temu

Z kodem kreskowym? A to dobre.

Robert55
Robert55
Odpowiedź do  Arek
4 lat temu

Żądam aby radni obniżyli cenę śmieci na 10 zł zamiast diet dla radnych przecież to ponoć jest funkcja społeczna . Kto popiera?

Robert55
Robert55
4 lat temu

Żądam aby radni obniżyli cenę śmieci na 10 zł zamiast diet dla radnych przecież to ponoć jest funkcja społeczna . Kto popiera?

Borek
Borek
4 lat temu

uciekają z sesji czyli uciekają z miejsca pracy!! Pogonić tych ludzi niech do emerytur dorabiają gdzie indziej.

Albert
Albert
4 lat temu

Ja czekam na kolejne wotum zaufania dla Jolki, referendum i szpic, razem z wami, przydupasami. Amen

Gminny Mieszkaniec
Gminny Mieszkaniec
Odpowiedź do  Albert
4 lat temu

Niech radni dalej uciekaja z sesji to napewno rozwiaze wszystkie tematy w gminie…:/ Chłopie zastanow sie co piszesz, bo mozna kogos nie lubiec( chociaz to dziwne bo przez pierwsza kadnecje radni wielbili burnistrz, skad ta zniana?) ale jak jest sie w jednej strukturze to trzeba współpracować, postarać sie merytorycznie rozwiazać problemy. Mizna powiedzieć wiele rzeczy na burnistrza, ale nie ” wtulisz” mieszkańcom że obecna rada jest nieskazitelna i chce współpracować…

ciec
ciec
Odpowiedź do  Gminny Mieszkaniec
4 lat temu

A jak iest na odwrót?Nie wtulisz mi że P.Burmistrz jest nieskazitelna i chce współpracować…..

Mieszkaniec
Mieszkaniec
Odpowiedź do  ciec
4 lat temu

To radni urządzają sobie kpiny i wychodzą z posiedzenia więc sorry drogi Panie ciec

Ostatnio edytowane 4 lat temu przez Mieszkaniec
ciec
ciec
Odpowiedź do  Mieszkaniec
4 lat temu

A mieli warunki by w tym posiedzeniu uczestniczyć sympatyczny Mieszkańcu?

exter
exter
Odpowiedź do  ciec
4 lat temu

a jakież to “warunki” dla Pana Lisowskiego czy Lipki miałbybyć zapewnione ??

ja tam nie wiem jak dla mnie to oni wszyscy zdalnie powinni sesję odbywać …

Gminny Mieszkaniec
Gminny Mieszkaniec
Odpowiedź do  ciec
4 lat temu

Ja powiedzialem ze mozna wiele powiedzow o burmistrz – dobrego ale i złego. A ty hipokryto dalej brniesz w zalozenie ze radni sa nieskazitelni…

exter
exter
Odpowiedź do  Albert
4 lat temu

albercik – a skąd wiesz że po tym szpicu będzie lepiej 🙂
cio remiza w każdej stodole ?

sprawiedliwy
sprawiedliwy
4 lat temu

Tymi psełdo artykułami sami się pogrążacie nie bez kozery piszę w liczbie mnogiej. Nie chcecie wiedzieć jakie zdanie ma większość ludzi na wasz temat.

Jaśmin
Jaśmin
Odpowiedź do  sprawiedliwy
4 lat temu

Piotruś Woźniak, Ty to jednak masz puentę

Iiiiiii
Iiiiiii
4 lat temu

To co wyprawiają to porażka, wstydziloby sie

Polak
Polak
4 lat temu

Śmieci należy odtransportować tylko i wyłącznie pod dom pani Burmistrz. Ludzie nie dajcie się naciągać propagandzie jak panuje w urzędzie gminy. Kim jest ten redaktor naczelny który pisze tą propagandę? Doprawdy TVN zostaje w tyle. Jakie ceny proponowane przez Radnych? O to stawki proponowane przez panią Yolantę.
30.04.2020 – 28/84 pln (segregowane /niesegregowane)
14.05.2020 – 27/54 pln
28.05.2020 – 25/50 pln
Powstaje pytanie skąd te stawki i czemu tak spadają albo czemu tak drogo na początku było? Tylko dzięki temu że Radni na te stawki się nie zgodzili nie ma dziś stawki 28/54 pln.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
Odpowiedź do  Polak
4 lat temu

Jakie stawki zaproponowali radni i dlaczego ich nie uchwalili ??

Albert
Albert
Odpowiedź do  Mieszkaniec
4 lat temu

Debilu, co radni mają do proponowania. Yoż chyba nie oni wożą śmieci. Kalkulację robi przecież ktoś kto cje wozi. radni mają tylko sprawdzić, czy te stawkie nie sa z kosmosu.

Gminny Mieszkaniec
Gminny Mieszkaniec
Odpowiedź do  Albert
4 lat temu

Co Ty bredzisz? Przeciez jest komisja do spraw komunalnych, jest przewodniczacy, dostaja wyliczenia od komunalki, mozna poprosić o dodatkowe dane i zrezygnować z niektorych usług( ktore uznaja za stosowne) i negocjowac z komunalka umowe. I tym trzebasie zajac odpiwiedbio wczesniej, bo o tej sytuacji wiedzieli radni oraz burnistrz dużo wcześniej…Jakby bylo tak jak ty piszesz to po co mialy by byc te komisje w radzie? Tylko po to zeby brać pieniadze…przytaczasz bipy, a zatajasz oczywiste fakty!

Ostatnio edytowane 4 lat temu przez Gminny Mieszkaniec
Gminny Mieszkaniec
Gminny Mieszkaniec
Odpowiedź do  Albert
4 lat temu

Nie obrażaj. Nikt sie do Cb nie zwraca tutaj niegrzecznie, latwo jest pisać obelgi pod flaszywymi nickami…

Ostatnio edytowane 4 lat temu przez Gminny Mieszkaniec
Lubie Jedlicze
Lubie Jedlicze
Odpowiedź do  Polak
4 lat temu

no niestety mój komentarz się nie pojawił?!, ale pytania były podobne i jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie: do kiedy jest obowiązująca umowa z JPGKiM w zakresie stawek za wywóz odpadów do 1 czerwca czy do 1 lipca bo tutaj też są rozbieżności, może ta odpowiedź zostanie opublikowana

Robert55
Robert55
Odpowiedź do  Polak
4 lat temu

Żądam aby radni obniżyli cenę śmieci na 10 zł zamiast diet dla radnych przecież to ponoć jest funkcja społeczna . Kto popiera?

Polak
Polak
4 lat temu

Nadworni klakierzy z gminy w natarciu. Może redaktor naczelny napisze jak pani Burmistrz poleciła zbierać podpisy pod petycją o przywrócenie jej stawki wynagrodzenia obniżonego przez Radę (bardzo słusznie zresztą). Niech opisze jak przydupas szedł z listą którą każdy z pracowników musiał podpisać że niby są oburzeni obniżką pensji dla pani Yolanty. To chyba pod mobbing podchodzi. To są metody pracy pani

Gminny Mieszkaniec
Gminny Mieszkaniec
Odpowiedź do  Polak
4 lat temu

Niech tez opisze jak ta sama rada( a raczej wiekszosc jej obecnego skladu) podczas pierwszej kadencji przyznali maksymalne stawki? Czym wtedy sie kierowali? Przeciez to byla pierwsza kadencja burmistrza i nie wiedzieli jak będzie pracować…prawda leży pi środjmku, ja też uważam że burnistrz ma za duża pensję, ale tym samym radnym to przez 7 lat nie przeszkadzało – czyli jak nie wiadono o co chodzi to xhodzi o wpływy i pokitykę!

ciec
ciec
Odpowiedź do  Gminny Mieszkaniec
4 lat temu

Zauważ że byly burmistrz też miał max.Przez pierwszą kadencję wspołpraca była idealna,co docenili Radni proponując P.Burmistrz startowanie z ich Komitetu na reelekcję.W momencie kiedy uznała,że Rada jej nie jest potrzebna-spory o rewitalizację,Naftowa,DPS i miała tylko własne-jedynie słuszne wizje_radni stwierdzili,ze jest wiele innych rzeczy o ktorych nie chciala słyszeć.Ponieważ to nie Korea PN ani Bialoruś doszło do kuriozalnej sytuacji (chyba w całej Polsce),że Radni,z których Komitetu startowała są w stosunku do niej w opozycji

Gminny Mieszkaniec
Gminny Mieszkaniec
Odpowiedź do  ciec
4 lat temu

Co wspolpraca ma do wykonywania obowiazkow? To nie chodzi o oddawanie honorow, tylko o dobro mieszkancow. Po prostu radni w pierwszej kadencji mieli uklad z burnistrz i daki jej maxa, a nie wiedzieli jak bedzie wykonywac obowiazki. Tego sie przeciez nie oceni po miesiacu czy dwoch. Potrzeba przynajmniej roku, zeby efekty ocenic. Wiec na początku powinni dac jejnp stawki po srodku, a potem dopiero maxs( o ile zaskuzyla). Wtedy mieli jednak inne uklady, teraz inne. O nic innego tu z ta pensja nie chodzi jak o uklady i polityke. Zauwaze kolejny raz zeby mi nie zarzucano jednostronnosc, tez uwazam ze burnistrz zarabia za duzo. Nie zmienia to faktu ze radni teraz uprawiaja polityke a nie dbaja o mieszkancow!

Ostatnio edytowane 4 lat temu przez Gminny Mieszkaniec
!!!
!!!
4 lat temu

Ja tam zawiozę pod gminę na schody. Oczywiście z kodem. Dostane mandat i zaniose go do gminy niech sobie zapłacą.

Gminny Mieszkaniec
Gminny Mieszkaniec
Odpowiedź do  !!!
4 lat temu

Lepiej podziel śmieci, część zostaw u radnego a resztę pod gminą. Prawda jest taka że wina leży po obu stronach. Ale tutaj z dwie osoby na forum podpisujące się pod pięcioma nikami wmawia nam że wina jest tylko burmistrza.. otrzasnijcie sie!

Ostatnio edytowane 4 lat temu przez Gminny Mieszkaniec
firefox
firefox
Odpowiedź do  Gminny Mieszkaniec
4 lat temu

Apokalisa i jej taktyka na orkach?

Ostatnio edytowane 4 lat temu przez firefox
Obywatel
Obywatel
4 lat temu

Doprawdy ten pyszałkowaty rajca myślał, że tworzy historię, a „o” na „e” zamienił.
Histeria przybierała bowiem taką formę, że coraz mocniej szpanował łańcuch swojej buty.
Nawet się nie zorientował, kiedy swoją retoryką swój własny język zasznurował.
W plonach własnej głupoty pozawijał się jak bocian na zimę.

Kol
Kol
Odpowiedź do  Obywatel
4 lat temu

O kim to? Pisz jakiegonicka atakujesz?

Kol
Kol
4 lat temu

Raczej jutro ustala kwotę za śmieci, pytanie czy komunalną ta stawkę zaakceptuje. Więc jutro się nic nie dowiemy, będzie żyć w niepewności aż komunalną da odpowiedzieć…

Jedliczanin
Jedliczanin
Odpowiedź do  Kol
4 lat temu

Podobno ustalono na komisji Gospodarki Komunalnej 20zł i 50zł

Robert55
Robert55
Odpowiedź do  Jedliczanin
4 lat temu

Żądam aby radni obniżyli cenę śmieci na 10 zł zamiast diet dla radnych przecież to ponoć jest funkcja społeczna . Kto popiera?

Trol
Trol
Odpowiedź do  Robert55
4 lat temu

Żądać nie możesz, ale możesz napisać petycję w tej sprawie, masz do tego prawo. Więc do dzieła. Pokaż co potrafisz.

cieć
cieć
Odpowiedź do  Trol
4 lat temu

Przecie to prostak-10 post taki sam i napieprzać na radnych…Jak napisal TROL pokaz co potrafisz,bo chyba od jątrzenia to raczej nic

Jaszczew
Jaszczew
Odpowiedź do  Jedliczanin
4 lat temu

20 zł????? W tamtym toku było 16 a teraz znów dzwignęli? Za co radny Twaróg w komisji gospodarki pobiera kase??? najpierw 7 zł potem 16 a teraz 20? pogonic to towarzystow

ciec
ciec
Odpowiedź do  Jaszczew
4 lat temu

ciesz się ze nie 28 jak chciała P.Burmistrz

Mecina
Mecina
4 lat temu

kurna pies, przecie tuner od video VHS jest wiecej wart jak ich dzialalnosc

as123
as123
4 lat temu

Czy radni z Borku widzieli jak trawa rośnie na ich osiedlu?

dociekliwy
dociekliwy
Odpowiedź do  as123
4 lat temu

Dziwne-tylko na Borku?Pewnie koło bloków…