Gdzie jest radny Jan Skwara? Odpowiedzi na to pytanie nie znaleźliśmy w najpopularniejszej na świecie wyszukiwarce bowiem w sugerowanych wynikach wyszukiwania, już po wpisaniu pierwszego słowa: “gdzie…”, Google podpowiada nam jedynie: “Gdzie jest Nemo”. Szukamy zatem w innych źródłach. Trudno byłoby nie skorzystać z pomocy innego światowego giganta informacyjnego- Facebooka, a dzięki dobrej, 8 letniej współpracy z serwisem Marka Zuckerberga udaje nam się znaleźć odpowiedzi na kilka zagadkowych pytań. Skorzystaliśmy również z przysługującego nam prawa do informacji publicznej. O tym, co udało nam się ustalić, redaktor naczelny.

Co mówi ustawa o samorządzie gminnym?

Radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany. Radny reprezentuje wyborców poprzez czynny udział w pracach Rady Miasta i innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub powołany zgodnie z przepisami prawa- tak stanowią przepisy.

Jedni szukają rozgłosu. Inni z kolei, cennego czasu. Szukać można też dziury w całym, igły w stogu siana, wiatru w polu. Ciągle ktoś czegoś lub kogoś szuka. Ale czy ktoś do tej pory zastanawiał się na przykład: Gdzie jest radny Skwara?

Odpowiedzi na to pytanie jest kilka

Z potwierdzonych przez oficjalne źródła informacji wynika, że Jan Skwara, który z woli 114. mieszkańców Długiego sprawuje mandat Radnego Rady Miejskiej w Jedliczu, od początku tego roku nie uczestniczy, ani w sesjach Rady Miasta, ani w posiedzeniach komisji Rewizyjnej (red. przyp. jest członkiem tejże komisji). Próbowaliśmy zasięgnąć informacji u źródła i zapytać o to najważniejszego z ważnych- przewodniczącego rady Piotra Woźniaka, ten jednak nie odbiera telefonu. Trudno jest więc przesądzić o tym, z jakiego powodu radny Jan Skwara nie uczęszcza na posiedzenia komisji oraz sesje Rady Miasta.

Gdzie jest radny Jan Skwara?

Przewodniczący rady nie pomógł nam w wyjaśnieniu zagadkowych, wielomiesięcznych nieobecności radnego Skwary w pracach Rady Miasta. Szkoda, że Piotr Woźniak, pełniący również funkcję przewodniczącego zarządu os. Jedlicze-Męcinka, nie docenia, że może korzystać z telefonu opłacanego ze środków budżetu gminy, i nie oddzwania. Rozmowa z Woźniakiem spaliła na panewce, a jednak nie zniechęciło to nas w szukaniu odpowiedzi na postawione pytanie: Gdzie jest radny Jan Skwara?

Dwa miejsca…

Jak udało nam się ustalić, są przynajmniej dwa takie miejsca, w których znaleźliśmy radnego z Długiego. Jednym z takich miejsc jest lista wypłat diet. To miejsce, w którym widnieje nie tylko nazwisko radnego Skwary, ale również wysokość wypłacanych mu diet.

Tabela wypłat diet przysługujących Radnym Rady Miejskiej, wypłaconych w 2020 roku (podświetlony wiersz dotyczy radnego Jana Skwary).

Potrącone, ze względu na nieobecności na sesjach Rady Miasta są wypłacane radnemu miesiąc w miesiąc. Choć przy dietach przewodniczących Rady Miasta: radnego Piotra Woźniaka i radnego Ryszarda Dziury, kwoty te wyglądają marnie, to jednak biorąc pod uwagę aktywność radnego na sesjach i komisjach, a w zasadzie jej brak, wygląda to trochę niesprawiedliwie. Prawo jest jednak po stronie radnego.

Słaby głos, dla mieszkańców cios?

Jako, że przedstawiciel mieszkańców Długiego, wybrany w 2018 roku z komitetu byłego starosty krośnieńskiego (red. przyp. z komitetu o hucznej nazwie “Mocny Głos”) od dłuższego czasu nie bierze udziału w pracach rady i komisji, do których został wybrany, to zasadnym byłoby zmodyfikowanie szyldu na przykład na: Słaby głos, albo dla mieszkańców cios.

Aktywny inaczej

Aktywność radnego nie ogranicza się tylko do uczestniczenia w sesjach rady czy pracach w komisjach. Tak własnie jest z radnym Skwarą, któremu nie można jednak odmówić jakiejkolwiek aktywności. 14 maja bowiem skierował interpelacje do burmistrza gminy, w której przyznał, że oglądając TVP dowiedział się o rządowym programie na inwestycje związane z retencją wody i pytał burmistrza m.in. czy zamierza sięgnąć po takie środki. Radny wykazuje też aktywność na społecznościowym portalu Facebook.

Nie wiemy czy radny spotyka się ze społecznością Długiego. Nie wiemy też w jakim stopniu nieobecności radnego Skwary odbiją się na miejscowości oraz czy stracą na tym mieszkańcy Długiego, ale dobrze, że nie pełni on równolegle funkcji Sołtysa. W miejscowościach, w których mieszkańcy nie mogą liczyć na radnych, mogą wesprzeć się sołtysem. Taki sołtys to często nieocenione wsparcie. Zwłaszcza w takim jak u nas klimacie.

Lepszy radny śpiący czy… nieobecny?

Radni w Jedliczu przysypiali już na sesjach Rady Miasta. Wychodzili z sali. Czyścili stoły. Opowiadali o stosunkach małżeńskich. I tak można by wymieniać jeszcze długo. Krótko mówiąc: widzieliśmy i słyszeliśmy już wiele. Tym razem również nikomu nie powinno być do śmiechu. Mieszkańcy Długiego zasługują na godnego reprezentanta w Radzie Miasta. Lepszy radny śpiący czy nieobecny? Najlepiej taki, który bierze aktywny udział w sesjach Rady Miasta.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Redaktor naczelny

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
janek
janek
3 lat temu

dziwie sie, że mieszkańcy Długiego nie interweniują do radnego, by ten zadbał o wieś, a moim skromnym zdanie( choć nie jestem z Długiego) najlepszym radnym byłaby P. Ewa Michniewska i o to powinni zawalczyć

kocie jajo
kocie jajo
3 lat temu

A może jest na wykładach u Wojtusia? 😀

Z kulturą na bakier
Z kulturą na bakier
Odpowiedź do  kocie jajo
3 lat temu

Nikt tak nie dzieli wsi jak ten chłopczyk w ładnie uczesanych włoskach.

kocie jajo
kocie jajo
Odpowiedź do  Z kulturą na bakier
3 lat temu

ta jego korczyńska małostkowość…

niemieszkaniec
niemieszkaniec
Odpowiedź do  kocie jajo
3 lat temu

Wojtek od lat sprawnie realizuje działania o czym można się przekonać wyściubiając nos trochę poza własne ego. Pozostaje mu tylko życzyć, żeby dalej robił swoje nie oglądając się na Was – najmądrzejszych w całej wsi, anonimowych “bohaterów”.

Długie
Długie
3 lat temu

pani Michniewska słusznie przegrała wybory na radnego gminy. Na sołtysa dostała ok trzydzieści parę głosów i nie miał
wtedy kto startować taka jest prawda. radną nigdy nie zostanie bo ludzie w Długiem są mądrzejsi niż się wam wydaje.

Długie
Długie
Odpowiedź do  Długie
3 lat temu

Jak by był Kandydat na Sołtysa to na pewno Ewa by nie wygrała A co do Sołtysów to Najlepsi byli P. śp. Stanisław K. , Anna W. I Jan Skwara Obecny Radny Jest Dba o Wieś i walczy z Nierzadami Mieszkańcy żałują że zrezygnował z Sołtysa .

Anka
Anka
3 lat temu

Zawsze był dyspozycyjny i miał dla nas mieszkańców czas. Można było zawsze z nim porozmawiać i prosić o pomoc. Nie bał się sprzeciwiać na sesjach i głośno mówił o naszych potrzebach nawet jeśli się to komuś nie podobało. Zawsze będziemy go za to szanować. Co z tego że będzie inny radny- niby na sesjach obecny, ale zero głosu. Panie Radny pozdrawiamy serdecznie, życzymy dużo siły. Powodzenia. ?

Ostatnio edytowane 3 lat temu przez Anka
florek
florek
3 lat temu

Usuń człowieku ten bełkot, miej szacunek dla człowieka. Ty nigdy a to nigdy nie osiągniesz poziomu Pana Skwary.

Długie
Długie
Odpowiedź do  florek
3 lat temu

Redaktorek Panu Skwarze nie dorasta do Pięt i żadnemu Radnemu

Lubie Jedlicze
Lubie Jedlicze
3 lat temu

Panie Redaktorze
Czytając Pana artykuły,muszę jednak stwierdzić, że dawno już stracił Pan “dobry smak”, pomijam błędy ortograficzne, które nie są rzadkością w artykułach, ktoś kto pretenduje do miana dziennikarza, powinien być na nie wyczulony – ja nie jestem dziennikarzem, więc w moich komentarzach błędy są dopuszczalne, gdyby takowe się zdarzyły – ale czy Panu aby przyświeca dobro gminy Jedlicze, wątpię. Jedyne Pana zajęcie to dość niewybredna “szczujnia”,która nie wiem komu ma służyć, manipulacja faktami, wyrwane zdania z kontekstu, przytaczane wielokrotnie jak np ten fragment o “stosunkach małżeńskich”, nie wiem czy Pan nie zrozumiał wypowiedzi Radnej?! Być może nie. Jeżeli oprócz tego, że jest Pan dziennikarzem to jeszcze mieni się Pan dziennikarzem śledczym, to powinien Pan wiedzieć, co się dzieje z Radnym Janem Skwarą, sprawdzić i opublikować prawdę, a nie dyskredytować człowieka. W swoich artykułach twierdzi Pan, że “obnaża” prawdę, nie, brakuje Panu nie tylko warsztatu ale i obiektywizmu w przedstawianiu faktów, nie wiem komu ma to służyć. Szkoda, że brak jest portalu, który w sposób rzetelny, obiektywny, bez – mówiąc łagodnie – plucia na wszystkich i wszystko przybliżałby sprawy bieżące naszego miasteczka. Wiem, że nie jestem kimś wyjątkowo ważnym, więc to będzie mała strata dla tego portalu, ale nie będę już czytać Pana artykułów, w których oprócz ziejącej nienawiści nie ma nic. Szkoda, ze z równym zaangażowaniem nie pracuje Pan na rzecz Gminy, bo może naraszcie coś w Jedliczu zaczęłoby się dziać, bo od prawie dwóch lat mamy impas.

Otworek
Otworek
3 lat temu

Dziura bierze ponad 700 co miesiąc??

Zorientowana
Zorientowana
3 lat temu

Samozwańczy redaktorze, kreatura z Ciebie żałosna, skończ Pan z tymi artykułami o radnych i wstydu oszczędź Naszej Gminie.

zyczliwy
zyczliwy
3 lat temu

To nie kreatora ale dziennikarz śledczy?a co do radnego z Długiego to jest ok ale moze lepszy byłby Piotrek Woźniak(pysia) bo jest bardzo aktywny na fb i pisze idiotyzm których sam nie rozumie???

Długie
Długie
Odpowiedź do  zyczliwy
3 lat temu

P. Redaktorze gdzie Rodo P.Piotr W. z Długiego nie jest osoba publiczna i dlaczego nie jest skasowane Imię i Nazwisko a na pewno by był P. Piotr W. Lepszy od P. Ewy M. A jest Najlepszy Jan S. Radny B.dobry Radny i Gospodarz mieszkańcy maja go za Gospodarza Wsi a nie P. Ewe

Przemek
Przemek
Odpowiedź do  zyczliwy
3 lat temu

Pysia(Piotr Woźniak z Długiego) to się nadaje do czyszczenia zniczy i tyle w temacie 🙂 🙂 zazdrość go zżera od środka 😛

skuubi
skuubi
3 lat temu

Pewnie bym nie zauważył tego wątku, gdyby nie post Wojciecha Tomkiewicza, który zrobił “z igły widły”.
Po pierwsze to wiadomość o przyczynie nieobecności Radnego Jana Skwary powinna być publicznie podana do wiadomości, bo takie jest prawo i ludzie mają prawo wiedzieć, dlaczego ich przedstawiciel ich nie reprezentuje jak powinien.
Po drugie zrobiono z Radnego męczennika, a z informacji które “krążą” po ludziach to takie, że ma się dobrze i w pełni korzysta z życia, więc nieobecność jest nieuzasadniona.

Nie ładnie tak grać na uczuciach ludzi, bo przez to cierpi się tylko cała gmina.

Głos rozsądku
Głos rozsądku
Odpowiedź do  skuubi
3 lat temu

Trzeba mieć naprawdę tupet albo zero samokrytyki, żeby zarzucać innym “granie na uczuciach”. A co od wielu tygodni robią autorzy artykułów na tym portalu? Obrzucają błotem niepokornych radnych, manipulując opinią publiczną, właśnie grając na uczuciach. Ale złoto świeci nawet w błocie i analogicznie błoto chćby w złotej szkatułce pozostanie błotem. Mieszkańcy Długiego doskonale wiedzą, jakie są przyczyny nieobecności Pana Skwery i dostrzegają owoce jego pracy. Podsumowując, autorzy tych tekstów już dawno przekroczyli granicę przyzwoitości, zapomnieli o rzetelności dziennikarskiej, uczciwości i coraz bardziej zatracają swoje człowieczeństwo.

Głos rozsądku
Głos rozsądku
Odpowiedź do  skuubi
3 lat temu

Trzeba mieć naprawdę tupet albo zero samokrytyki, żeby zarzucać innym “granie na uczuciach”. A co od wielu tygodni robią autorzy artykułów na tym portalu? Obrzucają błotem niepokornych radnych, manipulując faktami, właśnie grając na uczuciach. Ale złoto świeci nawet w błocie i analogicznie błoto, choć w złotej szkatułce pozostanie błotem. Mieszkańcy Długiego doskonale wiedzą, dlaczego pan Skwara jest nieobecny i dostrzegają owoce jego pracy. Podsumowując, autorzy tych tekstów już dawno przekroczyli granicę przyzwoitości, uczciwości i coraz bardziej zatracają człowieczeństwo.

obywatele
obywatele
3 lat temu

Jest na dywaniku u prezesa Kurskiego

Głos rozsądku
Głos rozsądku
3 lat temu

I