To już dzisiaj! Nocna Jazda Ratowników dla 10-miesięcznej Oliwki, dziewczynki zmagającej się z mukowiscydozą. Zróbmy wszystko, by było nas jak najwięcej! 

ZDJĘCIA: Tak było w 2016 roku, podczas strażackiej jazdy dla małej Hani (kliknij na zdjęcie)
22

 

Mukowiscydoza najmocniej atakuje układ oddechowy i pokarmowy. W oskrzelach i płucach gromadzi się gęsty, lepki śluz utrudniający oddychanie. Choroba zaburza wydzielanie enzymów trzustkowych, a następstwem tego jest nieprzyswajanie składników odżywczych z jedzenia. Chorzy muszą przyjmować enzymy trzustkowe, a dietę wzbogacać odżywkami, aby utrzymać się przy życiu. W razie wystąpienia zaostrzonych objawów oddechowych często jedynym sposobem na przedłużenie życia chorego jest przeszczep płuc. Średnia życia z mukowiscydozą nie przekracza 40 lat.

– Nasze życie jest skupione na inhalacji i drenażu trzy razy dziennie. Oliwka różnie reaguje na rehabilitacje. Bywa, że kraje mi się serce robiąc to, ale wiem, że bez tego mogłaby chorować częściej na zapalenie płuc. Musimy wszystkie zabawki, butelki, smoczki, inhalatory sterylizować po każdym użyciu, żeby Oliwka nie miała styczności z bakteriami, bo to zagraża jej życiu – mówi Bożena Koza, mama Oliwki.
Choroba ta jest niewidoczna gołym okiem, ale od środka Oliwka ma uszkodzoną trzustkę i przez to musi spożywać do każdego posiłku enzymy wspomagające trawienie – bez tego nie przybierałaby na wadze, a to jest obecnie najważniejsze.
– Co jakiś czas musimy jeździć do Rabki Zdrój na kilkudniową wizytę i szereg specjalistycznych badań. Do tego jesteśmy pod stałą opieką pulmonologa w Rzeszowie. Naszym celem jest zakup kamizelki oscylacyjnej, która pomoże Oliwi w dalszej rehabilitacji. Mamy nadzieję, że dzięki wielkim sercom ludzi uda nam się ją zdobyć – dodają rodzice.

 

Ratownicy dla Oliwki spotkają się 20 maja o godzinie 17:00, na parkingu rafinerii ORLEN Południe w Jedliczu. Podczas akcji organizatorzy zaplanowali występy artystyczne, pokazy sprzętów i samochodów, strefę motosportu, loty balonem na uwięzi, strażacką grochówkę i wiele innych niespodzianek. Na koniec spotkania sznur samochodów ratowniczych przejedzie ulicami gmin Jedlicze i Chorkówka oraz miasta Krosna.

W sobotę (20.05) odcinek ulicy Rejtana oraz Obrońców Westerplatte będzie zamknięty od godziny 16:00 do godziny 22:00

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze