Wyjątkowo ciepła końcówka września i większa część października spowodowały, że sezon grzewczy 2023/24 rozpoczął się nieco później, niż zazwyczaj. Choć niektórzy zwlekają z uruchomieniem centralnego ogrzewania, to w rzeczywistości sezon grzewczy trwa i potrwa – jak zazwyczaj – do końca marca lub początku kwietnia. Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa.
Sezon grzewczy to czas zwiększonego ryzyka związanego z tlenkiem węgla
Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Policjanci, strażacy każdego roku apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Co to jest tlenek węgla?
Tlenek węgla, nazywany potocznie „cichym zabójcą”, to gaz bez smaku, zapachu czy koloru. Może być wydzielany podczas spalania paliw, takich jak drewno, węgiel, gaz czy olej opałowy. Kiedy dostaje się do naszego organizmu, blokuje transport tlenu, co prowadzi do zatrucia i, w skrajnych przypadkach, śmierci.
Jak chronić się przed tlenkiem węgla?
Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
Regularne przeglądy urządzeń: Upewnij się, że piece, kuchenki i bojlery gazowe są regularnie sprawdzane i serwisowane przez profesjonalistów. Wadliwe urządzenia mogą być źródłem wycieku tlenku węgla.
Właściwa edukacja i świadomość to klucz do unikania tragicznych wypadków związanych z tlenkiem węgla. Ostrzegajmy naszych bliskich, sąsiadów i przyjaciół o niebezpieczeństwach sezonu grzewczego. Pamiętajmy, że tlenek węgla nie wybiera ofiar – może zabić każdego, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Bezpieczne korzystanie z urządzeń grzewczych i regularne kontrole to nasza ochrona przed „cichym zabójcą”.
W związku z rozpoczętym okresem grzewczym i występowaniem niskich temperatur oraz mając na uwadze częste przypadki zatruć tlenkiem węgla przypomina się właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych, a szczególnie budynków jednorodzinnych i zagrodowych o obowiązku poddawania obiektów budowlanych kontrolom okresowym stanu technicznego zgodnie z wymogami art. 62 ustawy Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2023r. poz. 682 z późn. zm.), a w szczególności o konieczności sprawdzania co najmniej raz w roku stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) i instalacji gazowych.– przypomina Podkarpacki Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie.
Przypomina się również o obowiązku bezzwłocznego usuwania wszystkich nieprawidłowości, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska np. pożar, wybuch, zatrucie gazem albo porażenie prądem elektrycznym.
Jednocześnie przypomina się, że kontrole stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać, w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych, osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim bądź osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, natomiast w odniesieniu do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów i przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych – wyłącznie osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Kontrole stanu technicznego instalacji gazowych mogą przeprowadzać osoby posiadające właściwe uprawnienia budowlane lub kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest w naszych rękach. W momencie zagrożenia związanego z pożarem lub występującym tlenkiem węgla, czym prędzej powiadom Centrum Powiadamiania Ratunkowego – pod numerem 112.