Jedlicze
słabe opady deszczu
6.1 ° C
7.4 °
5.5 °
83 %
8.5kmh
100 %
czw.
5 °
pt.
4 °
sob.
5 °
niedz.
9 °
pon.
6 °
Strona głównaWiadomościNa cmentarzu z I wojny światowej w Jaszczwi upamiętniono żołnierzy, którzy polegli...

Na cmentarzu z I wojny światowej w Jaszczwi upamiętniono żołnierzy, którzy polegli w bitwie 7 maja 1915 roku. [ZDJĘCIA]

Na cmentarzu z I wojny światowej w Jaszczwi upamiętniono żołnierzy, którzy polegli w bitwie 7 maja 1915 roku. [ZDJĘCIA]

- Ogłoszenie/reklama -spot_img

Na cmentarzu z I wojny światowej w Jaszczwi upamiętniono żołnierzy, którzy polegli w bitwie 7 maja 1915 roku. Uroczystość poświęcenia nowego krzyża wraz z tabliczkami zawierającymi odnalezione nazwiska żołnierzy, odbyła się w dniu 14 listopada br. i przyciągnęła licznych gości oraz mieszkańców. Poświęcenia krzyża dokonał Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaszczwi ks. Tadeusz Madej.

Żołnierze pochowani w bezimiennych dotąd mogiłach odzyskali swoje imiona. Zostali zidentyfikowani dzięki dokumentom z Archiwum Narodowego w Krakowie. To w większości żołnierze narodowości polskiej z 20 nowosądeckiego pułku piechoty, wchodzącego w skład 12 Dywizji Piechoty armii Austro-Węgierskiej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie Burmistrza Gminy Jedlicze Jolanty Urbanik oraz harcerzy z 19 Drużyny Harcerskiej “Invictus” im. Józefa Piłsudskiego z Jaszczwi, której drużynowym jest hm. Piotr Lubaś.

W ramach projektu “Na froncie Wielkiej Wojny – 1915”, realizowanego przy współpracy z Gminą Jedlicze wykonany został nowy krzyż z imionami odnalezionych żołnierzy, nawiązujący wyglądem do okresu I Wojny Światowej. Dodatkowo powstał dokładny opis bitwy, który w formie tablic został umieszczony przy wejściu na cmentarz. Harcerze odnowili także ogrodzenie i kwatery poległych żołnierzy.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Poseł na Sejm RP Maria Kurowska, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, Burmistrz Gminy Jedlicze, Z-ca Burmistrza Marcin Filip, Radni Rady Miejskiej w Jedliczu z Przewodniczącym Piotrem Woźniakiem, Sołtys Wsi Jaszczew Wiesław Gajda, któremu towarzyszyli członkowie Rady Sołeckiej, władze Hufca ZHP w Krośnie, strażacy, harcerze oraz mieszkańcy.

Cmentarz powstał w 1915 roku i usytuowany jest nieopodal wzniesień, gdzie rozegrała się bitwa, będąca konsekwencją ofensywy austro-węgierskiej i niemieckiej z rejonu Gorlic. Wynikiem walk było ostateczne wyparcie Rosjan z tych terenów.

Zdjęcia:

 

 

Źródło: UG

Jaką reakcję wywołał u Ciebie ten artykuł? Oceń jak czujesz!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Zobacz również:

[wpdiscuz_bell]
- Wydarzenia i imprezy -

brak wydarzeń

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
Nadchodzące wydarzenia i imprezy

brak wydarzeń

Opinie i komentarze

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Teraz wyświetlam Ci komentarze do fragmentów artykułu
Zobacz wszystkie komentarze
Nono
Nono
3 lat temu

Stasiu w drugim końcu od joli, chowa się jak szczur…

- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
- Reklama/ogłoszenie -
← PRZEJDŹ NA
1
0
Po przeczytaniu: Dodaj swój komentarz. Podziel się opinią!x
X
X
X
X