W związku z wydaniem informatora turystyczno- krajoznawczego „Chodzimy- nie błądzimy po Gminie Jedlicze” oraz opracowaniem prezentacji pod tym samym tytułem ,odbyła się wyjątkowa impreza turystyczna. Uczestnicy wraz z przewodnikami przemierzali wybrane trasy: pieszo, rowerami i autokarem. Podziwiali okoliczną faunę i florę oraz oglądali zabytki. Punktem docelowym była Stajnia „Gawęda” w Jedliczu.
17 września 2016 r. w ramach podsumowania projektu Grupy „Cybanci”( wspieranej przez członków Stowarzyszenia Turystycznego „Cyba” w Jedliczu), odbyła się impreza turystyczna zachęcająca do aktywności fizycznej, jaką jest uprawianie turystyki.
Do wyboru były 4 trasy.
Trasa Piesza 1 Dolina Chlebianki – Cyba – Długie – Wisze – Stajnia „Gawęda” przewodnik Stanisław Dubis:
Nad Zalewem Chlebianka można było zobaczyć wypreparowane głowy ryb, znajdujące się w wiacie. Wędrowano ścieżką, która miejscami biegła przez gęste ziołorośla. Z Góry Cyba rozpościerał się widok zamglony, mało można było dostrzec krajobrazu dookoła. Za to dobrze stała się widoczna grupa jeźdźców, podążająca trasą konną do stajni „Gawęda”. Schodząc z góry, grupa udała się drogami polnymi do Pałacu Bobrowskich, mieszczącym się w miejscowości Długie. Następnie wszyscy zebrali się na miejscu planowanej zbiórki.
Trasa Piesza 2 Żarnowiec – Dolina Jasiołki – Borek – Długie – Wisze – Stajnia „Gawęda” przewodnik Agnieszka Węklar:
Była to najliczniejsza grupa uczestników. Zarówno dzieci i dorosłych. Większość osób wędrowała po raz pierwszy trasą prowadzącą wzdłuż rzeki. Najmłodsi uczestnicy byli wręcz zaskoczeni, że podczas wędrówki dotarli na Borek ( szli koło Tesco i Biedronki). Następnie udali się do Żarnowca, gdzie odwiedzili Szkołę Ludową. Następnie nad rzeką była zabawa w puszczanie kaczek. Przy stopniu wodnym uczestnicy zobaczyli przepompownię i dowiedzieli się interesujących rzeczy na temat ujęcia wody, oczyszczalni ścieków i wałów przeciwpowodziowych.
Trasa rowerowa pilot Ryszard Mosoń:
Trasa liczyła ponad 10 km. Była to zaledwie część trasy rowerowej, która została opisana w niedawno wydanym Informatorze turystyczno- krajoznawczym „Chodzimy- nie błądzimy po Gminie Jedlicze”. Ten odcinek przemierzali rowerami zarówno dorośli jak i dzieci.
Wycieczka autokarowa przewodnik Piotr Tabisz:
Szlak wiódł przez Żarnowiec, gdzie uczestnicy zwiedzili muzeum Marii Konopnickiej. Następnie udali się przez Zręcin do Niżnej Łąki. W tej miejscowości odwiedzili gospodarstwo ekologiczne i spróbowali różnych gatunków miodów. Trasa wycieczki przebiegała także przez Bóbrkę, gdzie znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. A następnie udano się do miejscowości Wietrzno. Zwiedzano zabytkowy, drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła. Następnie uczestnicy wycieczki pojechali do Łęk Dukielskich, aby wśród wiatraków podziwiać panoramę m.in. Dołów Jasielsko- Sanockich i Górę Cergową, na której wiódł swoje pustelnicze życie św. Jan z Dukli. Dalsza trasa wycieczki wiodła przez miejscowości: Chorkówka, Żeglce, Kopytowa, i z powrotem do Jedlicza.
Zwieńczeniem wypraw i wycieczek było spotkanie uczestników w Gospodarstwie Agroturystycznym Stajnia „Gawęda”. Pomimo, że wszyscy byli zmęczeni, to jednak humory dopisywały. Na przybyłych wycieczkowiczów czekała gorąca herbata i kiełbasa z ogniska, oraz informatory turystyczno- krajoznawcze „Chodzimy- nie błądzimy po Gminie Jedlicze”.
Rozstrzygnięty został także konkurs zorganizowany przez Grupę „Cybanci”. Zastępca Burmistrza- Ryszard Zagórski wręczył wszystkim laureatom konkursu nagrody- przewodniki turystyczne. Nie zabrakło także konkursów dla najmłodszych. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące wędrówek, w których uczestniczyły. Nagrodą dla nich będzie wyjazd 30 września b.r. na wycieczkę do Jaśliskiego Parku Krajobrazowego.
Atmosfera w „Gawędzie” była wesoła i serdeczna. Czas upływał przy dźwiękach gitary i przy śpiewanych piosenkach turystycznych.
(msz.)